پیشنیازهای احداث گلخانه

7 پیش نیاز برای احداث گلخانه

در مطلب هزینه ساخت گلخانه 1000 متری به طور خلاصه یک برآورد هزینه برای ساخت گلخانه را انجام دادیم. در این مطلب قصد داریم 7 موردی که پیش از احداث و ساخت گلخانه باید در نظر بگیریم، بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا این پیش نیاز ها را به همراه نکات فنی آن‌ها عنوان کنیم. مواردی که در ادامه بررسی می‌ شوند، در خصوص موارد زیر هستند.

  • وضعیت اقلیم و آب وهوا در منطقه
  • استفاده از آب با کیفیت و کمیت مناسب
  • دسترسی به جاده
  • شیب و موقعیت جغرافیایی زمین
  • نوع خاک
  • سوخت مصرفی و برق
  • شرایط قومیت منطقه و موضوعات فرهنگی
  • فراوانی کاربرد صنعت گلخانه در منطقه مورد نظر
  • نزدیک بودن گلخانه به بازار هدف

 

1. باد شکن


هنگامی که گلخانه در منطقه ای باد خیز که باد شدیدی میوزد ، احداث میشود برای کاهش اثر باد از گلخانه از دو نوع باد شکن استفاده کرد.

بادشکن های طبیعی

وجود درختان با فاصله ایی حدود 5/2 برابر ارتفاع آنها ( تا جایی که بر روی گلخانه مورد نظر سایه نیندازند) در قسمت غربی و شرقی گلخانه.

بادشکن هایی در خود سازه

این نوع بادشکنها را بر اساس طراحی گلخانه و فواصل ستون های ( فواصل بین ستون ها باید بین 5/2 تا 3 متر باشد) آن به صورت اریب دور تا دور سازه نصب می‌کنند.

دیوار کشی

از دیگر روشهای باد گیری، دیوارکشی به دور گلخانه است که این دیوار باید حداقل 2 متر از سازه گلخانه فاصله داشته باشد.

2. منبع ذخیره آب (استخر)


بسته به نیاز آبی گلخانه مورد نظر، یک منبع آبی حاوی مواد مورد نیاز ( مانند فلزات زیرزمینی و پلی اتیلنی ) در نزدیکی گلخانه تعبیه میکنند تا در شرایط اضطراری و مورد نیاز از آن منبع استفاده شود.

پیشنیازهای احداث گلخانه پیشنیازهای احداث گلخانه پیشنیازهای احداث گلخانه

پیشنیازهای احداث گلخانه

3. آماده سازی زمین مورد نظر جهت احداث


شیب سنجی و شیب بندی یا مسطح کردن زمین

بر اساس استانداردهای موجود جهت احداث گلخانه ، زمین باید دارای شیب مناسب باشد زیرا اگر شیب زمین زیاد باشد باعث ایجاد شیب گرمایی در داخل فضای گلخانه میشود. حال اگر شیب زمین کمتر از حد نیاز باشد میتوان تا نهایتا 1 % به شیب اضافه نمود زیرا این شیب برای حرکت راحت تره آب و محلول غذایی در گلخانه و همچنین جهت تجمع آب برف و باران به منظور جریان یافتنن آن در ناودان گلخانه های پیوسته لازم است.

تعیین محل نصب پایه ها

برای این منظور اصطلاحا زمین را گونیا میکنند به این معنا که برای احداث گلخانه زمین را به شکل مستطیل درآورده تا چهارگوشه مستطیل جهت نصب پایه های اول و آخر گلخانه مشخص شود. لازم به ذکر است که فاصله بین کمان اول و آخر باید کمتر از فاصله سایر پایه ها از یکدیگر باشد.

ساخت محوطه

دیگر اقدام لازم جهت احداث گلخانه ، ایجاد محوطه مناسب از جمله : ساخت پیاده رو، خیابان بندی، جدول کشی، آسفالت، ایجاد فضایی مناسب به منظور بارگیری و تخلیه اجناس و همچنین ساخت پارکینگ در پروژه های گلخانه ای با مساحت بیش از سه هزار هکتار است.

4. سازه باید در چه جهتی احداث شود؟


دو عامل نور و شدت وزش باد در تعیین جهت احداث گلخانه بسیار حائزه اهمیت است. به طور مثال اگر محل احداث گلخانه بادخیز نباشد، باید جهت گلخانه به گونه ای یاشد که سایه اندازی کاهش و بهره گیری از نور خورشید به حداکثر میزان خود برسد.

باید به این موضوع نیز توجه داشت که اسکلت گلخانه خود بر روی گیاهان سایه ایجاد میکند که میزان این سایه اندازی به زاویه تابش خورشید و فصل وابسته میباشد. موقعیت جغرافیایی گلخانه به منظور انتقال حداکثر میزان نور به داخل باید شمال- جنوب در عرض کمتر از 40 درجه باشد . جالب است بدانید که ایران در محدوده 27 تا 5/39 درجه شمالی واقع شده است.

5. فوندانسیون


فوندانسیون مناسب به منظور استحکام سازه گلخانه در برابر گذر زمان و تنشهای محیطی ایجاد می‌شود. نوع فوندانسیون به نوع سازه و منطقه احداث و بافت خاک بستگی دارد . به طور مثال فوندانسیون گلخانه‌های پلاستیکی و پلی کربناتی با فوندانسیون به کار رفته در گلخانه های شیشه ایی متفاوت است.

پیشنیازهای احداث گلخانه

6. احداث سردخانه برای گلخانه


به منظور نگهداری میوه جات ، سبزی جات ، مواد غذایی و مواد شیمیایی حساس به گرما و همچنین گلهای شاخه بریده شده سردخانه احداث میکنند. دما در داخل سردخانه بین 1 تا 7 درجه سانتی گراد می‌باشد.

پیشنیازهای احداث گلخانه

7. سیستم های بسته بندی و سورتینگ


از این سیستم به منظور درجه بندی و بسته بندی محصولات بر اساس وزن، رنگ و شکل محصول استفاده میکنند. این سیستم‌ها معمولا برای گلخانه هایی با مساحت بیش از 3 هکتار پیشنهاد می‌ شود.

پیشنیازهای احداث گلخانه

 

همان‌طور که تا اینجا مطالعه نمودید، مهم ترین نکات فنی برای ساخت گلخانه عنوان شد. شرکت روی پوشان لوله قزوین با سابقه درخشان در زمینه تولید و واردات محصولات گالوانیزه گرم و انواع لوله گلخانه ، لوله گالوانیزه ، لوله برق و لوله مانیسمان فعالیت می‌کند. برای مشاوره در زمینه ساخت و احداث گلخانه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع از قیمت روز لوله‌های گلخانه روی لینک آن کلیک کنید.

آخرین مقالات

فهرست مطالب