ورودی گلخانه

تجهیزات گلخانه‌ای

در مقاله انواع تجهیزات گلخانه‌ای و بستر کشت گلخانه به معرفی برخی از تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه‌ها پرداختیم. این مقاله که به عبارتی قسمت دوم مقاله قبلی است، به معرفی بقیه تجهیزات مورد نیاز شما برای احداث گلخانه می‌پردازد. در ادامه این مطلب از سری مقالات روی پوشان لوله قزوین با ما همراه باشید تا با تجهیزات زیر آشنا شوید:

 

 1. سیستم الکتریکال
 2. سیستم کنترل اقلیم
 3. انواع سیستم های آبیاری

 

سیستم الکتریکال


در ابتدا باید بگوییم که تمامی سیستم های گلخانه ای با سیستم الکتریکال مرکزی و برق کار می‌ کند.

 

سیستم های الکتریکال گلخانه از یک تابلوی برق اصلی تشکیل شده است که مرجع اصلی تمامی سیستم های گلخانه و تابلو های فرعی که برای کنترل دستی و اتوماتیک در داخل گلخانه قرار گرفته اند، می‌باشد.

سیستم الکتریکال

علاوه بر آن سیستم های الکتریکال شامل موتورهای پنجره و مصرف کننده های بخش های تولیدی و غیر تولیدی و کابل کشی های داخلی و خدمات رسانی میباشد که توسط دستگاه الکتریکال هدایت می‌شود.

 

سیستم کنترل اقلیم


برای فراهم آوردن شرایط یکنواخت و مطلوب برای گیاهان، گلخانه ها را احداث میکنند که در این فضا با توجه به نیاز گیاهان و کنترل شرایط محیطی و آنالیز، سیستم کنترل اقلیم را تعبیه می‌ کنند.

سیستم کنترل اقلیم

سیستم های کنترل اقلیم شامل یک ایستگاه هواشناسی در خارج از گلخانه است که این ایستگاه خود شامل بادسنج ، دماسنج ، نورسنج و باران سنج میباشد. در داخل گلخانه نیز سنسورهای دما ، نور ، رطوبت و دی اکسید کربن وجود دارد که این سنسورها به سیستم کنترل اقلیم سیگنال هایی را ارسال میکند که این سیستم ها بر اساس آنالیز داده ها سیستم های مختلف را خاموش یا روشن میکند. عواملی که سیستم کنترل اقلیم به آنها وابسته است و باید با آنها هماهنگ باشد عبارتند از : تغییر فصل ، وضعیت آب و هوا ، برنامه های تغذیه و آبیاری گیاهان ، زمان کشت و تغییرات شب و روز .

 

انواع سیستم های آبیاری


1- آبیاری قطره ایی ساده

 

سیستم های آبیاری قطره ایی ساده از یک سیستم فیلتراسیون و یک تانکر ذخیره آب و سه تانکر کود تشکیل شده که پس از ترکیب آب با کود و عبور آن از فیلتر ها به لوله گلخانه ورودی آب و بعد از آن به تییپ های آبیاری منتقل میشود و سپس بر اساس برنامه های متفاوتی که مدیر فنی کشت در بازه های زمانی متفاوت سنی گیاهان دارد تغذیه و آبیاری صورت می‌گیرد.

لوله گلخانه

 

2- سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تغذیه هوشمند

 

آبیاری قطراه‌ ای ساده

این سیستم‌ها از یک دستگاه تغذیه ، تانکرهای کود و اسید ، فیلتراسیون و لوله های داخل گلخانه تشکیل شده اند . این سیستم ها بر اساس برنامه ایی که از نرم افزار تغذیه دریافت میکند به صورت اتوماتیک مقدار کود مورد نیاز را از تانکرهای کود میگیرد و سپس محلول را بر اساس PH و EC مناسب تنظیم میکنند . در مرحله بعد محلول غذایی از ماشین تغذیه خارج شده و سپس وارد سیستم فیلتراسیون میشود تا ذرات معلق که موجب گرفتگی در لوله های آبیاری میشود به واسطه فیلترهای 150 میکرونی جذب گردد. در ادامه باید بگوییم به منظور جدا کردن ذرات معلق بعد از خروج محلول از تانکها ، مجموعه ایی از فیلتراسیون و مسیرهای شست و شو در تانکها تعبیه شده که پس از هدایت محلول به ماشین تغذیه به منظور جلوگیری از رسوب ذرات معلق در داخل هر تانک به جز تانک اسید همزن هوا نیز تعبیه میشود. لوله کشی نیز در ایستگاه پمپ ها انجام میشود. بعد از آماده شدن محلول غذایی ، محلول مذکور از طریق لوله های آبیاری به داخل گلخانه راه پیدا کرده و به واسطه لوله های ماکارونی و قطره چکان هایی که در بستر کشتها تعبیه شده است گیاهان را تغذیه میکند.

 

سیستم آبیاری قطره ایی دارای قابلیت های زیر است:

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تغذیه هوشمند

 • برداشت مواد غذایی از بشکه های جداگانه و محلول ساز
 • طراحی بر اصول آبیاری قطره ایی
 • قابلیت برنامه ریزی برای انواع کشتهای گلخانه ایی و فضای آزاد
 • تنظیم PH و EC محلول غذایی با بالاترین دقت
 • قابلیت برنامه شست وشوی بستر و پایین آوردن EC بستر
 • کنترل رشد گیاه به جهت رشد زایشی و رویشی
 • قابلیت کنترل فشار و دبی لوله های آبیاری به منظور رسیدن به نقطه کار مناسب قطره چکان
 • قابلیت اضافه کردن مخزن کود و سم به منظور مبارزه با آفات
 • قابلیت تعریف یک هفته ایی و ماهیانه برنامه ریزی
 • قابلیت تعریف ده برنامه غذایی در روز ( قابل افزایش است )
 • قابلیت زون بندی یعنی قابلیت بخش بندی گلخانه
 • قابلیت هم زن های هوایی که مانع به وجود آمدن رسوب میشود.

 

سیستم آبیاری – بوم آبیاری

سیستم آبیاری – بوم آبیاری

 

این سیستم آبیاری نازل آب و مواد غذایی و سموم بر روی گیاهان برگی مانند کاهو ، گلدان ها ، کلم و نشا است.

 

این سیستم که به صورت اتوماتیک و به واسطه سیستم کنترل اقلیم مرکزی کار میکند که به حالت ریلی بر روی گیاهان حرکت کرده و آبیاری را به شکل پاششی انجام می‌دهد.

 

 

 

 

 

ورودی گلخانه


برای جلوگیری از ورود بیماری ها و آفات به داخل گلخانه ، در محل ورودی درب گلخانه، اتاقک هایی را تعبیه می‌کنند که افراد پیش از ورود به گلخانه وارد آن اتاقک ها می‌شوند. این اتاقک ها مجهز به پرده هوا در بالای درب و حوضچه های کلر و لباس‌های یک بار مصرف می‌باشد.

ورودی گلخانه

شرکت روی پوشان قزوین ارائه دهنده محصولات گالوانیزه گرم ، لوله گالوانیزه ، لوله مانیسمان ، لوله برق

آخرین مقالات

فهرست مطالب