7 روش‌ برای تهیه کود گیاهان در خانه

7 روش‌ برای تهیه کود گیاهان در خانه

در این مقاله از سری مقالات آموزش گلخانه‌داری وب‌سایت شرکت روی پوشان لوله قزوین، قصد داریم شما را با هفت روش ساده برای تهیه کود گیاهان در خانه آشنا کنیم. تهیه این کود‌ها بسیار ساده است و موادی که نیاز دارید به راحتی در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. این مواد معمولا در خانه‌ها دور ریخته می‌شوند. پس با ما همراه باشید تا شما را با این روش‌های ساده در عین حال کاربردی آشنا کنیم.

 

1. کود نمک اپسوم

 

این کود را می‌توانید برای گیاهان خانگی، سبزیجات و رز استفاده کنید. نمک اپسوم به دارای منیزیم و سولفات است. این مواد از مواد مغذی حیاتی گیاهان هستند. این کود برای گیاهانی که به منیزیم نیاز دارند، عالی است. گیاهان خانگی، انواع رز، فلفل، گوجه فرنگی و سیب زمینی نمونه این گیاهان هستند.

 

مواد لازم برای تهیه کود نمک اپسوم

 

 • 1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم
 • 4 لیتر آب
 • یک آبپاش دستی

 

طرز تهیه کود نمک اسپوم

 

 1. نمک را داخل آب حل کنید.
 2. از محلول بدست آمده برای آبیاری گیاهان استفاده کنید.
 3. ماهی یکبار این کار را تکرار کنید.

 

2. کود تفاله قهوه

 

برای نغذیه رز و اسیدکننده خاک این کود عالی است. تفاله قهوه را همه ما دور میریزیم. اما خوب است بدانید همین تفاله قهوه منبعی از نیتروژن، منیزیم و پتاسیم است که نیاز گیاه را می‌تواند رفع کند. همچنین این تفاله به دلیل خاصیت اسیدیی که دارد، می‌تواند خاک را اسیدی کند.

 

مواد لازم برای تهیه کود تفاله قهوه

 

 • تفاله قهوه
 • سینی شیرینی پزی
 • روزنامه

 

طرز تهیه کود تفاله قهوه

 

 1. کف سینی را با روزنامه بپوشانید.
 2. تفاله‌های قهوه را روی روزنامه بخش کنید و اجازه دهید خشک بشود.
 3. گیاهانی مثل رز، رودوندرون (خزه هندی)، آزالیا و بلوبری که به خاک اسیدی نیاز دارند را از این کود در کنار ریشه‌هایشان از این کود بپوشانید.

 

3. کود پوست تخم مرغ

 

این کود جهت آهکی کردن خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل وجود کربنات کلسیم، پوسته تخم مرغ مانند آهک کشاورزی عمل می‌کند.

 

مواد لازم برای تهیه کود پوست تخم مرغ

 

 • پوسته تخم مرغ
 • مخلوط کن

 

طرز تهیه کود تفاله پوست تخم مرغ

 

 1. پوسته‌های تخم مرغ‌هایی را که جمع کرده‌اید در هوای آزاد قرار دهید تا خشک بشوند.
 2. این پوسته‌های خشک را در مخلوط کن پودر کنید.
 3. کود بدست آمده را اطراف گیاهان باغچه بریزید.

 

4. کود سرکه

 

گیاهان خانگی، گل رز و به طور کلی خاکی که می‌خواهیم اسیدی بشود، گزینه‌های مناسبی برای استفاده این کود هستند. اسیداستیک موجود در سرکه موجب افزایش خاصیت اسیدی خاک می‌شود. لازم به تذکر است که سرکه خالص یک علف کش است و به صورت مستقیم نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مواد لازم برای تهیه سرکه

 

 • یک قاشق غذاخوری سرکه
 • 4 لیتر آب
 • آببپاش دستی

 

طرز تهیه کود تفاله پوست تخم مرغ

 

 1. سرکه سفید را در آب حل کنید.
 2. محلول بدست آمده را برای آبیاری گیاه استفاده کنید.
 3. این عمل هر سه ماه یکبار باید تکرار شود.

 

5. کود آب تنگ ماهی

 

این کود را برای هر گیاهی و به جای هر کودی می‌توانید استفاده کنید. به دلیل وجود نیتروژن و مواد مغزی‌، می‌تواند نیاز گیاه را رفع کند.

تنها کافی است آب تنگ ماهی که کثیف می‌شود را دور نریزید و از آن برای آبیاری گیاهانتان استفاده کنید.

 

6. کود خاکستر زغال

 

این کود خاک را آهکی می‌کند. از آن می‌‌توانیم برای کوددهی به باغ نیز استفاده کرد. خاکستر دارای پتاسیم و کربنات کلسیم فراوان است. کود خاکستر زمانی که خاک باغچه شما خیلی اسیدی باشد، به متعادل کردن PH خاک کمک می‌کند. نتیجه این متعادل ساختن جذب بهتر مواد مغذی موجود در خاک توسط گیاه است.

 

طرز تهیه کود خاکستر زغال

 

خاکستر زغال را اجازه بدهید تا خنک شود. سپس آن را روی خاک بریزید تا سعی کنید خاکستر در خاک نفوذ کند.

 

7. کود کمپوست

 

از این کود هم می‌توان به جای هر کود و برای اکثر گیاهان استفاده کرد. این کود از ضایعات باغ یا آشپزخانه ساخته می‌شود. منابع تهیه کود کمپوست می‌تواند، ضایعات حاصل از سبزی‌جات و میوه‌ها، روزنامه‌ها، چمن یا سایر گیاهان هرس شده و … باشد. از این مواد و موارد مشابه آن‌ها می‌توانید برای ساختن یک گلدان یا سطل از کمپوست استفاده کنید. این کود منبع غنی از مواد مغذی و میکروارگانیسم‌هایی است که برای گیاهان شما بسیار مفید هستند.

 

تهینه کود کمپوست

 

یک گلدان یا سطل مناسب که برای تهیه کود کمپوست انتخاب کرده‌اید را پر از موادی که در بالا گفته شد می‌کنید. هرازگاهی مقداری آب به این مجموعه اضافه می‌کنید و سطل را تکان می‌دهید یا می‌چرخانید تا آب به همه قسمت‌ها برسد. این کار به فرآیند کمپوست سرعت می‌دهید.

 

در این مطلب سعی کردیم ساده‌ترین روش‌های تولید کود برای گیاهان را عنوان نماییم. با کمک این روش‌‌ها به راحتی می‌توانید از زباله و ضایعات مواد غذایی خود کود برای گیاهانتان درست کنید. شرکت روی پوشان قزوین تولیدکننده و ارائه دهنده انواع محصولات  گالوانیزه گرم، لوله گلخانه، لوله گالوانیزه، لوله مانیسمان و لوله برق است. برای مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب