3عامل تاثیر گذار در هزینه لوله کشی گلخانه

منطقه و نقطه جغرافیایی احداث گلخانه

شاید به نظر اهمیتی نداشته باشد که منطقه جغرافیایی احداث گلخانه شما کجاست. اما انتخاب سایز، نوع و ضخامت لوله به منطقه جغرافیایی شما بستگی دارد. به عنوان مثال در منطقه جغرافیایی شمال و جنوب کشور، به علت رطوبت و شرجی بالا، بهترین انتخاب لوله گالوانیزه گلخانه گرم است. چون این لوله‌ها در برابر رطوبت کاملا مقاومند و خطر خوردگی، پوسیدگی برای آنها وجود ندارد. لوله‌ای که در برابر رطوبت مقاوم نباشد، خیلی زود با بخار آب موجود در هوا و پیرامون خود واکش داده، زنگ می‌زند و در نهایت سوراخ می‌شود. پس از مدتی هم از نقطه زنگ زدگی می‌شکند و گلخانه ویران خواهد شد.

علاوه بر آن استفاده از لوله با ضخامت کم به عنوان ستون در مناطقی که باد شدید می‌وزد مثل شهر منجیل یا به شدت برف خیز است، توصیه نمی‌شود. چون به علت فشاری که به لوله وارد می‌شود، امکان تغییر شکل و ویرانی برای گلخانه وجود دارد. ممکن است لوله تحمل فشار وارده را نداشته باشد و بیوفتد یا دچار ویرانی شود. لوله و پروفیل با ضخامت بیشتر در برابر فشارهای محیطی مثل باد یا وزن برف، مقاومت ایستایی بیشتری از خود نشان داده و خطر کمتری متوجه گلخانه شماست.

شمایل گلخانه

شمایل گلخانه و مدل سازه در هزینه‌ای که می‌پردازید بسیار تاثیرگذار است. گلخانه با شمایل ساده، نیاز به لوله کمتری دارد. در حالی که گلخانه‌هایی با سازه پیچیده به لوله و پروفیل بیشتر نیاز است.

علاوه بر آن برخی گلخانه‌ها با چند کمان لوله‌ای ساخته می‌شوند در حالی که برخی دیگر به لوله و پروفیل بیشتری نیاز دارند.

ممکن است سازه شما، یک طرح فانتزی داشته باشد که نیاز به لوله و پروفیل با ضخامت‌های بیشتر یا ابعاد سفارشی داشته باشید. بنابراین کاملا واضح است که شمایل گلخانه نقش مهم و اثرگذاری در تعداد و ضخامت لوله مورد نظر شما دارند.

سقف‌های مثلثی بیشتر از سقف‌های کمان‌دار نیاز به لوله و پروفیل دارند. البته نوع کمان نیز با توجه به شمایل و مدل سازه گلخانه متفاوت است. قطعا هر چه سازه شما فانتزی‌تر باشد، به تعداد لوله بیشتری نیاز دارید. در نتیجه هزینه شما بیشتر است.

عدم توجه به این موضوع، مقاومت سازه شما را کم می‌کند. ممکن است بخواهید صرفه‌جویی کرده و از لوله‌های با ضخامت کم برای یک طرح فانتزی استفاده کنید. اما وزن سقف تحمیل شده به ستون‌ها، بیش از ظرفیت تحمل آنها باشد. در نتیجه باعث خم شدن لوله و پروفیل‌هایی می‌شود که به عنوان ستون قرار گرفته‌اند. یا عوامل محیطی مثل یک طوفان ناگهانی، می‌تواند منجر به ویرانی سازه شما شود.

وسعت گلخانه

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید وسعت گلخانه شماست. ممکن است شما 12 متر زمین داشته باشید و بخواهید یک گلخانه کوچک احداث کنید. یا چندین هکتار زمین داشته باشید و بخواهید تمام آن را گلخانه سازی کنید. قطعا در مورد دوم به تعداد لوله و پروفیل گلخانه بیشتری نیاز دارید. هر چه وسعت  زمین شما بیشتر باشد به همان نسبت تعداد لوله و پروفیل بیشتری برای اسکلت سازه‌تان نیاز دارید.

صرفه جویی برای خرید لوله کمتر در زمین بزرگتر، جایز نیست. فاصله ستونها از هم برای تحمل وزن سقف یک امر مهم و حیاتی است. عدم توجه به آن مقاومت سازه شما را کاهش می‌دهد. با توجه به مدل سازه و منطقه جغرافیایی می‌توانید در مورد ضخامت لوله‌ها تصمیم بگیرید. اما حتما تعداد لوله مورد نیاز را خیلی جدی بگیرید تا بعدها دچار جبران خسارات نباشید.

دستمزد گلخانه

در کنار تمام اینها، دستمزد جهت نصب لوله‌ها را می‌بایست به هزینه لوله‌کشی گلخانه اضافه کرد. هر‌چه گلخانه‌ شما فانتزی‌تر یا بزرگتر باشد، احتمالا به کارگر بیشتری نیاز دارید. توجه کنید از اوستاکار و نصاب با تجربه بهره ببرید. چون هر سهل‌انگاری جزئی می‌تواند خسارت و ویرانی به همراه بیاورد.

آخرین مقالات

فهرست مطالب