گلخانه تونلی

گلخانه تونلی

گلخانه های تونلی یکی از انواع گلخانه های فلزی هستند، که برای کشت انواع: صیفی جات، سبزی جات، گل و گیاهان مورد استفاده قرار میگیرد. اسکلت این نوع گلخانه ها ار نوع: لوله گالوانیزه یا همان لوله گلخانه، پروفیل های آلومینیومی و خیلی به ندرت از جوب ساخته میشود.

اما امروزه متداول ترین نوع گلخانه ای که استفاده میشود، با اسکلتهای فلزی گالوانیزه گرم هستند، و برای سقف از کمان های نیم دایره های در فاصله های مشخصی استفاده میشود تا بتوان سازه ای را به شکل تونل ایجاد کرد.

برای نصب کردن لوله هایی که برای ساخت اسکلت این سازه ها استفاده میشوند از بست هایی استفاده میشود و همچنین برای ثابت ماندن سازه آنها را به داخل زمین فرو میکنند.

پس از اینکه اسکلت تمام شد روی آن را با استفاده از پوششی پلاستیکی میپوشانند و سپس با استفاده از سیم هایی آنها را به هم متصل میکنند. تا پوشش شکل گرفته مستحکم تر شود. برای پوشاندن روی گلخانه ها از پوشش های پلی اتیلن، فایبرگلاس و… استفاده میشود.

انواع گلخانه های تونلی

  • گلخانه های تونلی کمانی
  • گلخانه های تک واحدی یا تک قلو
  • گلخانه های چند واحدی یا مرکب

گلخانه تونلی یا تک واحدی

این گلخانه ها دارای مقاطع نیم بیضی هستند و معمولا با عرض های 8 تا 11 متری و طول 40 تا 60 متر ساخته میشوند. برای ساخت این آنها از لوله گلخانه هایی با طول 6متر و قطر 2 اینچ استفاده میشود، و برای پوشاندن روی آنها از پوشش هایی با عرض های 8 تا 5 متر استفاده میشود.

به این دلیل که این گلخانه ها در یک واحد تک ساخته میشوند، به کنترل کردن شرایط محیطی مختلف از جمله، دما، رطوبت و نور  در آنها ساده است و در صورتی که هر گونه آفتی به هر بخشی راه پیدا کند، به سادگی میتوان آن را کنترل کرد، زیرا به گلخانه های دیگر راه ندارد.

اما به این جهت که هر واحد از این گلخانه ها به صورت مجزا ساخته میشوند پس برای پوشش هر یک از آنها نیاز به هزینه زیاد برای تجهیزاتی از جمله: پلاستیک، تهوبه و… به صورت جدگانه است. همچنین به این دلیل که بین هر واحد گلخانه باید فاصله وجود داشته باشد، باعث هدر رفتن مقدار زیادی از مساحت خواهد شد.

گلخانه تونلی مرکب

در این روش همان گلخانه های تکی استفاده میشود و اما آنها را به صورت بهم پیوسته میسازند، در این نوع از تهویه،دریچه و… کمتر استفاده میشود. و پایه واحدها هم به صورت مشترک هستند. البته به دلیل بزرگتر بودن فضای این گلخانه ها باید از سیستم های تهویه بزرگتری استفاده شود. تا به گیاهان آسیب وارد نشود. این نوع معمولا با عرض های 8 متری و طول 30 تا 40 متر ساخته میشوند.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب