تنظیم رطوبت در گلخانه

کنترل رطوبت در گلخانه

در این مبحث از سری مطالبی که درباره ی گلخانه ذکر کرده ایم قصد داریم روش های مختلفی که برای کنترل رطوبت در گلخانه ها به کار گرفته می شود را بیان نمائیم. پس به شما خواندن این مطلب را پیشنهاد می کنیم که به روش های کنترل رطوبت در گلخانه و همچنین نکاتی که در خصوص رطوبت گلخانه ها وجود دارد خواهیم پرداخت.

رطوبت در گلخانه و رابطه آن با دما


رطوبتی که در هوا وجود دارد، به نوعی با عنوان رطوبت نسبی شناخته شده می باشد. رطوبت نسبی در واقع نسبت وزن رطوبت واقعی که در هوا وجود دارد به کل وزن رطوبتی موجود در همان شرایط نیز گفته می شود. میزان رطوبت نسبی بستگی زیادی به دمای محیط مورد نظر دارد، با توجه به این که هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را در خود به میزان هوای سرد نگهداری کند، از همین روی در صورتی که دمای هوا افزایش پیدا کند امکان کاهش میزان رطوبت نسبی وجود دارد. این مورد در مدیریت رطوبت نسبی گلخانه بسیار اهمیت دارد.

 

نقطه شبنم به چه معناست؟

 

دمایی که در آن بخار آب تبدیل به میعان شود و شبنم تولید کند، نشان دهنده ی نقطه شبنم می باشد. در صورتی که برگ گیاهان دمایی کمتر از نقطه شبنم داشته باشند، امکان تشکیل قطرات آب بر روی سطح آن وجود دارد. در اینگونه شرایط مقدار رطوبت موجود در هوا بالا می باشد و هوا ظرفیت رطوبت بیشتر را نخواهد داشت. در این صورت رطوبت اضافی به صورت شبنم بر روی سطح گیاهان و برگ گیاهان نمایان می گردد. شبنم بر روی سطوحی تشکیل می گردد که دمایی آن کمتر از دمای محیط باشد.

 

در گلخانه این سطوح عبارتند از:

پوشش گلخانه ، اسکلت گلخانه و سطح برگ ها

 

میزان رطوبت موجود در هوا با کمک دستگاه رطوبت سنج اندازه گیری می‌کنند.

 

سطح مطلوب رطوبت نسبی در گلخانه چه مقدار است؟

 

همانگونه که پیشتر ذکر کردیم، میزان رطوبت نسبی گلخانه بستگی زیادی به دمای گلخانه دارد. گیاهانی که در شرایط محیطی گرم تر پرورش داده می شوند، قابلیت تحمل بالاتری برای رطوبت نسبی خواهند داشت.

 

رطوبت نسبی در افزایش بیماری ها چه نقشی دارد؟

 

یکی از عوامل بسیار مهمی که می تواند موجب شیوع بیماری های مختلف قارچی در گلخانه ها شود، رطوبت نسبی می باشد. بدین صورت که میزان تعرق و تبخیر سطح برگ و خاک در طول روزهای آفتابی بیشتر می شود. رطوبت در هوای گرم در داخل گلخانه بیشتر خواهد ماند. در طول شب امکان تبدیل بخارآب به میعان وجود دارد تا تشکیل قطره شبنم دهد و در نتیجه خواهید دید قطرات آبی بر روی برگ گیاهان نمایان خواهد شد. میزان رطوبتی که بر روی سطح گیاهان تشکیل می گردد، می تواند شرایط بسیار خوبی را برای رشد و شیوع بیماری قارچی در گلخانه فراهم بیاورد.

 

از دیگر عواملی که سبب انتشار هاگ‌ها و افزایش آلودگی می‌شود، چکه کردن قطرات آب از روی پوشش گلخانه بر سطح خاک و برگ ها است. برای رفع این مشکل باید سطح برگ ها خشک نگهداری شود. که انجام این عملیات از غروب تا طلوع آفتاب (در طول شب) همزمان با عملیات زراعی و کنترل عوامل محیطی امکان پذیر است.

 

تنظیم رطوبت در گلخانه

 

روش‌های کاهش رطوبت نسبی


1- آبیاری مناسب

 

به این صورت است گیاهان به اندازه کافی آبیاری شوند و آبیاری اضافی صورت نگیرد تا خاک بیش از حد خیس نشود. لازم به ذکر که زمان مناسب برای آبیاری در اوایل روز است تا فرصت کافی برای خشک شدن گیاه و خاک تا قبل از غروب آفتاب وجود داشته باشد. علاوه بر آن خاک گلخانه نیز باید زهکشی مناسب داشته باشد تا آب اضافی در بستر گلخانه نماند.

 

2– از بین بردن علف های هرز

 

با کاهش سرعت گردش هوا و تعرق، علف های هرز موجب بیشتر شدن رطوبت نسبی می شود. یکی از روش هایی که می توان برای کنترل بهتر رطوبت به کار برد آن است که علف های هرز را از بین ببریم.

 

3– تراکم کشت مناسب

 

کانوپی گیاه میزان رطوبت نسبی در گلخانه را بیشتر خواهد کرد که این رطوبت به علت ایجاد تعرق و با گردش نامناسب هوا در گلخانه بر روی سطح شاخ و برگ ها بیشتر می گردد. اگر گیاهان با فاصله ی مناسبی به نسبت یکدیگر بر روی سکوی شبکه قرار گرفته باشند، آنگاه هوا به خوبی در داخل کانوپی و سطح گیاهان جریان پیدا خواهد کرد و آنگاه رطوبت نسبی دیگر افزایش پیدا نخواهد کرد.

 

4– پاگرما

 

پاگرما موجب می شود تا هوا بهتر در کانوپی گیاه جریان پیدا کند و باعث خشک شدن سطح برگ گیاهان می گردد. پاگرما باعث گرم تر شدن سطح گیاهان می شود و باعث می شود دیگر قطرات آب بر روی گیاه تشکیل نگردد.

 

5– استفاده از پلاستیک ضد قطره

 

زمانی که برای سطح داخلی پوشش گلخانه، از پوشش ضد قطره و افشانه کردن عمل خیس کننده استفاده گردد آنگاه کشش سطحی مولکولی آب کمتر خواهد شد و آنگاه موجب می گردد آب در جریان بسیار نازکی از دو طرف گلخانه به سمت پایین هدایت شود.

 

همچنین با به کارگیری شیشه و پلی اتیلن دولایه موجب جلوگیری از میعان بخار آب بر سطح پوشش گلخانه می شود. بدین علت که سطح داخلی پلاستیک گرم می باشد و مانع از تشکیل شدن قطرات آب نیز می شود.

 

6- تهویه و گرم کردن هوای گلخانه به صورت همزمان

 

تهویه موجب می گردد تا هوای خشک بیرون از گلخانه با هوای مرطوب داخل گلخانه در گردش باشد. هوای گرم نیز باعث می شود تا بخار آب موجود در هوا بیشتر گردد و آنگاه باعث عدم تشکیل قطرات آب می گردد. این دو عامل باید حتما همزمان با هم انجام شود در غیر این صورت کارایی لازم را ندارد. به این صورت که تهویه بدون گرم کردن باعث سرد شدن گلخانه می‌شود و گرم کردن گلخانه بدون تهویه باعث گرم شدن بیش از حد گلخانه و در نتیجه بالا رفتن هزینه گرمایی گلخانه می‌شود.

 

7- گردش مناسب هوا در گلخانه

 

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم در صورتی که هوا در کانوپی گیاه به صورت مناسبی در جریان باشد آنگاه موجب کنترل رطوبت نسبی هوا و مدیریت بیماری در گلخانه می گردد. در این روش هوایی که در جریان است با هوای دیگر نواحی مخلوط گشته و باعث می شود گلخانه هوای یکنواختی پیدا کند. تکان خوردن برگ گیاهان به صورت آرام نشان دهنده ی جریان هوا در گلخانه می باشد.

 

8- استفاده از بخاری تابشی

 

به کار بردن بخاری تابشی در محیط گلخانه نه تنها می تواند موجب گرم شدن اجسام داخل گلخانه شود بلکه باعث گرم شدن هوای محیط گلخانه نیز خواهد شد. در نتیجه امکان دارد تا دمای اجسام داخل گلخانه بیشتر از هوای داخل گلخانه شود و همین مورد موجب می گردد تا هیچگونه شبنمی بر روی شاخ و برگ گیاهان تشکیل نگردد.

 

شرکت روی پوشان لوله قزوین ارائه دهنده انواع محصولات گالوانیزه گرم، لوله گالوانیزه، لوله مانیسمان، لوله گلخانه و لوله برق

برای اطلاع از جدید‌ترین قیمت ها به صفحه لیست قیمت مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

آخرین مقالات

فهرست مطالب