گلخانه در تابستان

چگونه در تابستان گلخانه را راحت‌تر خنک کنیم؟

در طول روز‌های تاببستان، معمولا دمای گلخانه بسیار بیشتر از دمای مناسب و مطلوب گیاهان می‌شود. همان‌ طور که می‌ دانیم، هوای گرم برای گیاهان مضر است. حتی در صورت باز بودن هواکش نیز دمای هوای گلخانه به 11 درجه بیش از هوای محیط بیرون است.

دمای بالا برای گیاهان باعث بروز مشکلاتی نظیر تاخیر در گلدهی، کاهش اندازه گل و مرگ جوانه‌ها می‌ شود. زیرا مقاومت گیاهان در برابر گرما بسیار کمتر از مقاومت آن‌ ها در برابر سرما است. البته گاهی اوقات در فصول سرد نیز بر اثر تابش نور خورشید دمای داخل گلخانه بالا می‌رود. خنک کردن گلخانه به مراتب سخت‌تر و پرهزینه‌تر از گرم نگه داشتن آن است.

 

روی پوشان لوله قزوین تولید کننده برترین لوله گلخانه در کشور

 

روش‌های خنک کردن گلخانه

 

به طور کلی روش‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توانیم دما گلخانه را کاهش بدهیم و گلخانه را خنک کنیم، موارد زیر است.

 

1- سایه دادن

 

در صورتی که نور به طور مستقیم به گلخانه بتابد، حتی اگر پنجره های تهویه باز باشد باز هم سبب گرم شدن بیش از حد گلخانه می‌ شود. یکی از راه‌ هایی که برای کاهش گرما استفاده می‌ کنند روش سایه اندازی است که با استفاده از پرده ساران این کار را انجام می‌ دهند. این پرده ها شدت نور را تا حدی (30-94 % ) کم می‌ کنند. این موضوع باعث کاهش دمای گلخانه می‌ شود.

 

ارتفاع این پرده ها بین 2 تا 3 متر است. اگر بیرون از گلخانه نصب شوند، به مراتب تاثیرش بر کاهش دمای گلخانه بیشتر است تا اینکه در داخل گلخانه نصب شود. اصولا پارچه‌ای که برای کاهش دمای گلخانه استفاده می‌شود باید بین 47 تا 50 درصد سایه ایجاد کند.

 

گلخانه در تابستان

 

پارچه هایی که تا 94 درصد تولید سایه می‌کنند جهت تاریک سازی برای گیاهان حساس به مدت روشنایی جهت گلدهی استفاده می‌شوند. یکی دیگر از روش‌های سایه اندازی، رنگ آمیزی پوشش گلخانه است. برای این منظور از رنگ‌های پلاستیک استفاده می‌ کنند. در مناطقی هم که بارندگی بسیار است مقداری چسب چوب به رنگ اضافه کرده تا مانع از شسته شدن رنگ شود.

 

2- تهویه طبیعی

 

یکی از مهم‌ترین اهداف تهویه طبیعی، کاهش دمای گلخانه بدون استفاده از خنک کننده‌های تبخیری است. در گلخانه ها از دو نوع پنجره جانبی و سقفی استفاده می‌شود. وقتی هوای گلخانه گرم می‌شود، این هوای گرم در قسمت بالای گلخانه و زیر سقف تجمع میابد که با باز کردن پنجره سقفی هوای گرم خارج می‌شود. با باز کردن پنجره‌های جانبی نیز مقدار فشار هوای گرمی که از پنجره‌های سقفی خارج می‌شود، بیشتر خواهد بود به همین دلیل برای گلخانه‌های سنتی استفاده از این پنجره ها و سایه دادن به گلخانه که باعث کاهش دمای گلخانه می‌شود، بسیار مناسب است. اما لازم به ذکر است که این روش سبب خنک‌تر شدن فضای داخل گلخانه نسبت به فضای بیرون نمی‌شود.

 

3- خنک کننده های تبخیری پنکه و پوشال

 

این دسته از خنک کننده‌ها مناسب تابستان هستند. نوع کارکر آن‌ها به این صورت است که با تبخیر آب، گرمای محیط را جذب و باعث کاهش دمای محیط می‌شوند. در روزهای گرم با استفاده از پنکه و پوشال می‌توان دمای گلخانه را 20 تا 30 درجه کاهش داد. در مناطقی که رطوبت پایین است، استفاده از این سیستم بسیار مناسب است. اما برای مناطق مرطوب مناسب نیستند، زیرا اختلاف رطوبت نسبی کم هوای بیرون گلخانه با رطوبت نسبی داخل پوشال به مقدار زیادی کاهش میابد. به عبارت دیگر هر چه اختلاف رطوبت نسبی بیرون گلخانه با پوشال بیشتر باشد اثر خنک کنندگی بالاتر می‌رود.

 

خنک کننده های تبخیری پنکه و پوشال به این صورت عمل می‌کنند که در یک طرف گلخانه پنکه و در طرف دیگر پوشال را قرار می‌گیرد، با روشن شدن پنکه به طوری که تمامی درها و پنجره ها بسته باشد خلاء ایجاد می‌شود. این خلاء باعث می‌شود هوای بیرون گلخانه از میان پوشال مرطوب عبور کند. در نتیجه هوای گرم و خشک محیط بیرون هنگامی که از پوشال عبور می‌کند، خنک و مرطوب شده و در نتیجه سبب کاهش دمای گلخانه می‌شود.

 

جالب است بدانید که با تبخیر هر یک لیتر آب، 45 کیلو کالری گرما جذب می‌شود.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم پنکه و پوشال

 

  1. پنکه خارج کننده هوا
  2. پوشال مرطوب
  3. سیستم آبرسانی به پوشال

 

برای استعلام قیمت محصولات گالوانیزه گرم و لوله‌های گالوانیزه با مشاوران روش پوشان تماس بگیرید.

آخرین مقالات

فهرست مطالب