پروفیل

پروفیل

مروری بر تاریخچه تولید پروفیل


پروفیل در گذشته مقاطع توخالی به دلیل دارا بودن خواص فوق العاده، کاربرد فراوانی داشت. مانند پل قوسی که با طول ساخته شد.

این پل به علت ابتدایی بودن روشهای تولید مقاطع در آن زمان 1890 متر در اسکاتلند در سال 521 توسط ورقهایی مانند رول که به هم پرچ شده بودند ساخته شد.

بعد از آن برادران مانسمن تولید کارخانه ای، مقاطع توخالی را پیشرفت و گسترش دادند به صورتی که رولهای ورق را به شکل اوریب سوراخ کردند و به این صورت ساخت مقاطع ممکن شد. سیر تکامل این روند به این صورت بود که چند سال بعد امکان تولید مقاطع توخالی بدون درز جوش و با ضخامت کمتر به وجود آمد.

صنعت جوشکاری پروفیل بعد از جنگ جهانی دوم

در اوایل قرن گذشته جوش مقاطع توخالی مورد پیشرفت قرار گرفت. البته لازم به ذکر است که تولید مقاطع توخالی دایره ایی بیشتر مورد استفاده قرار میگرفت.

صنعت جوشکاری بعد از جنگ جهانی دوم پیشرفت چشمگیری داشته است به طوری که ورقهایی که تولید کننده مقاطع هستند بدون درز جوش و به آسانی به هم جوش خورده تا مقاطع توخالی مورد نظر ساخته شود.

در آخر مقاطع توخالی مستطیلی و دایره ای شکل توسط دستگاهی که مولر اختراع کرد، به طور قابل توجهی توسعه پیدا کرد.

در مورد چگونگی اتصال این مقاطع باید بگوییم که برای اتصال آنها از بست استفاده میشود، این بستها امکان ساخت سازه های بزرگ را به وجود آوردند. مقاطع مستطیلی همانند مقاطع دایره ای تولید و بریده میشوند و در نهایت توسط رولهای مختلفی شکلگیری میشوند.

از آن زمان تا به امروز تحقیقات گسترده ای برای طراحی و اتصال خرپایی مقاطع توخالی دایره ای و مستطیلی و همچنین تحقیقاتی برای پر کردن آنها با بتن جهت مقاومت در برابر باد و اتش سوزی و خوردگی انجام گرفته است.

پروفیل

انواع پروفیل:


به طور کل پروفیل را به دو دسته تقسیم می کنند.

  1. پروفیل صنعتی
  2. پروفیل ساختمانی

پروفیل صنعتی

به محصولاتی می گویند که در صنایع مختلفی مانند : خودروسازی و … به عنوان قطعات صنعتی استفاده می شوند. آن چیزی که در مقاطع صنعتی بسیار اهمیت دارد ویژگی های الکتریکی و مکانیکی آن ها هستند.

به همین دلیل امکانات تولیدی و تجربه کاری بسیار حائز اهمیت است.

پروفیل گالوانیزه چیست؟

همانطور که قبلا از مزیت های گالوانیزه صحبت کردیم باید بگوییم که برای مقاومت بیشتر پروفیل ها آنها را گالوانیزه میکنند به همین دلیل امروزه پروفیل های گالوانیزه در تولید در و پنجره های یو پی وی سی کاربرد فراوان دارند. در پنجره های یو پی وی سی از پروفیل گالوانیزه جهت جلوگیری از هرز رفتن پیچ ها و افتادگی بازشوهای پنجره ها استفاده میشود.

یکی دیگر از موارد استفاده از پروفیل های گالوانیزه، کاربرد آنها در پنجره های برج ها میباشد نیروی، چرا که این پروفیل ها باعث مقاومت و استحکام در برابر فشارهای جوی در ارتفاعات میشود زیرا در ارتفاعات همچنین در پنجره های طبقات پایینتر نیز به دلیل، باد به طور قابل ملاحظه ای به پنجره ها فشار وارد میکند اینکه در معرض فشار ساختمان هستند این پروفیل ها بسیار کاربرد دارند.

لازم به ذکر است که هرچه فشار وارد شده به پنجره ها بیشتر و سطح آنها بزرگتر باشد، ضخامت پروفیل میلی متر به بالا میباشد.

ابعاد پروفیل ها

1/5 این نوع پروفیل از ورق سیاه یا نورد گرم تولید میشوند.

ضخامت آنها. در صنعت و ساختمان کاربردهای بسیار دارد، پروفیل ها که در ابعاد متنوع و مقاطع مستطیل یا مربع تولید میشوند همچنین این دسته از پروفیل ها وزن های بالا را تحمل میکنند و به همین منظور از آنها در ساختن ساختمانها مخصوصا در قسمت ستون ها استفاده می شود؛ علاوه بر آن از پروفیل های سنگین در تولید شاسی ماشین آلات سنگین نیز استفاده می شود.

یکی دیگر از مهمترین کاربردهای پروفیل های سنگین در گلخانه ها میباشد.

از گذشته تا به امروز در تمام جهان، گلخانه ها از اهمیت ویژه ایی برخوردار بوده اند و در طرح ها و سبکهای گوناگون ساخته شده اند.

در کشور ما نیز از سالهای دور گلخانه های سنتی در بین مردم مرسوم بود و به تدریج به شیوه های مدرن روی آوردند. امروزه در بیشتر طرح های مهندسی از پروفیل ها به عنوان ستون های سازه فلزی گلخانه استفاده می شود که طاق قوسی فلزی آنها را لوله های گالوانیزه خمیده تشکیل میدهد.

مقاومت سازه های فلزی پروفیل گالوانیزه

به همین دلیل سازه های فلزی گالوانیزه، رکن اصلی و مقاوم در مقابل سرما، گرما، باران، بادو برف در بازه زمانی سی ساله ایجاد میکند که بر روی بستر بتنی فوندانسیون نصب میشود. باید توجه داشت که در فرآیند گالوانیزه، ضخامت پوشش و یکنواختی پوشش بسیار اهمیت دارد، در واقع هر چه لایه ضخیمتر و یکنواختر باشد، طول عمر سازه های گلخانه ها نیز A بیشتر خواهد بود.

طبق استاندارد آمریکایی میلیمتر، ضخامت 2/5 و 2 ، برای لوله و پروفیل با ضخامت 123 متری بوده 6 میکرون میباشد. پروفیل، لوله گلخانه قوطی به صورت استاندارد 45لایه گالوانیزه به طور متوسط متر نیز خواهد شد این محصول به صورت یک تنی نیز عرضه میگردد.7 تا 4 ولی بر اساس سفارش مشتری از طول یکی از مهمترین ویژگی های شرکت روی پوشان لوله قزوین، خط تولید گالوانیزه گرم و لوله برق اتوماتیک است.

لازم به ذکر است که تولید لوله مانیسمان ، پروفیل و لوله گالوانیزه گرم گلخانه ای از جمله بهترین و پرفروشترین محصولات این شرکت است.

پروفیل گلخانه

پروفیل سبک:

میلی متر میباشد . 1/5 این نوع پروفیل از ورق نورد سرد یا ورق روغنی تولید میشود و ضخامت آنها کمتر از اصطلاحاً به این نوع

پروفیل مبلی نیز میگویند . مبلمان و صندلی ، دوچرخه سازی ، لوازم خانگی ، اگزوز و خودروسازی

کاربرد دارند.

این نوع پروفیل از ورق نورد سرد یا ورق روغنی تولید می شود و ضخامت آن ها کمتر از 1/5 میلی متر می باشد و به این نوع پروفیل میلی نیز می گویند. و در مبلمان و صندلی، دوچرخه سواری، لوازم خانگی، اگزوز و خودروسازی کاربرد دارند.

این دسته از پروفیلها دارای قابلیت آبکاری شدن و فرم پذیری مناسب و اندازه دقیق از لحاظ قطر و ضخامت میباشند.

تفاوت پروفیل سنگین و سبک :

در ابتدا باید بگوییم که پروفیل سبک را از ورق سرد (روغنی) و پروفیل سنگین را از ورق سیاه تولید میکنند.

  1.  1/5 میلیمتر هستند اما ضخامت پروفیلهای سنگین بیش از1/5 – پروفیل های سبک دارای ضخامت کمتر از 2 میلی متر میباشد.
  2. سنگین ها معمولا در ساختارهایی که نیاز به تحمل نیروی زیاد دارند استفاده میشوند .
  3.  سبک و سنگین بر اساس وزنشان قیمتگذاری میشوند علاوه بر آن موارد دیگری از جمله :

تعرفه گمرک ، قیمت دلار ، قیمت جهانی ورق گرم و سرد و غیره در قیمت آنها تاثیر دارد . در کل پروفیل سنگین در واحد وزن قیمت

مقرون به صرفه تر و مناسبتری نسبت به قیمت پروفیل سبک دارد زیرا وزن و ضخامت  سبک کمتر است این در حالی است که

قیمت پروفیل سبک در واحد طول کمتر از قیمت پروفیل سنگین میباشد.

آخرین مقالات

فهرست مطالب