هزینه ساخت گلخانه در سال 1403

هزینه ساخت و احداث یک گلخانه در سال 1403 با توجه به افزایش قیمت مصالح و مقاطع مورد نیاز، افزایش پیدا کرده است. اما در حالت کلی بازدهی این سازه باعث شده که همچنان افراد زیادی به دنبال احداث گلخانه با هزینه کمتر باشند. کاهش این هزینه ها غیرممکن نیست و با مدیریت صحیح امکان پذیر است.

چنانچه قصد راه‌اندازی یک گلخانه را دارید، باید هدف و مسیر را مشخص کنید تا دامنه نیاز و احتیاجات شما براورد شود. برای خرید لوله و پروفیل بهتر است از یک تولیید کننده خرید کنید چون محصول مورد نیاز را با حذف قیمت‌های واسطه و نزدیک به کف بازار به شما خواهد فروخت.

از قیمت روز لوله و پروفیل گالوانیزه و روند بازار مطلع باشید. بازار نامطمئن امروز، قیمت‌ها را به صورت پایدار حفظ نمی‌کند. لوله و پروفیل گالوانیزه در بهار 1403 برای هر کیلو  بین58000الی 67000 تومان معامله می‌شود.

تعداد لوله و پروفیل گالوانیزه به عوامل مختلفی بستگی دارد که می‌تواند منجر به افزایش قیمت خرید شود. طبیعاتا این عوامل بر روی تعداد، سایز و ضخامت لوله مورد نظر شما، نیز تاثیر موثر دارد.

هزینه ساخت گلخانه 1000 متری

گلخانه 1000 متری یکی از بزرگ ترین گلخانه هایی است که به منظور فعالیت های کشاورزی وسیع و حرفه ای ساخته می شوند. ارتفاع دیوارکشی این زمین باید حداقل 150 متر باشد.

سیستم آبرسانی گلخانه 1000 متری، قطعا پیشرفته تر خواهد بود و از تکنولوژی آب پاشی خودکار استفاده می شود. سیستم گرمایشی نیز توسط دیگ های بخار ایجاد می شود و بیش از 110 میلیون تومان هزینه دارد.

پنجره هایی که به منظور تهویه هوا ایجاد می شوند، بیش از 100 میلیون تومان هزینه دارند. تهیه سیستم مه پاش نیز برای زمین 1000 متری حدودا 80 میلیون تومان برآورد می شود.

این نکته را به خاطر بسپارید که اگرچه هزینه ساخت گلخانه 1000 متری بسیار زیاد است، اما سوددهی و تولید محصولات آن تمام هزینه ها را جبران می کند. به بیان دیگر احداث این نوع گلخانه، از لحاظ سرمایه گذاری و سوددهی مناسب تر است.

ساخت گلخانه در مقیاس کوچک  بطور مثال 1000 متری  میانگین 6 تن لوله و قوطی پروفیل نیاز دارد که با نرخ امروز  تقریبا 360 میلیون تومان محاسبه می شود.

سایر تجهیزات گلخانه  شامل آبراه ( ناودانی ) ، نایلون ، سر  ستون ، رابط و اتصالات  ، پیچ و مهره ،  بخاری گلخانه و  هواکش  ، بستر کشت  ، کود و سموم شیمیایی ، بذر و نشاء  و سایر موارد … بسته به نوع و کیفیت محصول مبلغی  تقریبا 500 میلیون میلیون محاسبه می شود.

می توان گفت  هزینه برای ساخت یک گلخانه 1000 متری مبلغی تقریبا 850  الی 900 میلیون تومان  محاسبه می شود

هزینه احداث گلخانه 500 متری

گلخانه 500 متری مسلما هزینه های بیشتری نسبت به گلخانه 200 متری دارد و تجهیزات بیشتری در ساخت آن استفاده می شود. برای ساخت این گلخانه، باید دیوارکشی حداقل 90 متر باشد و ارتفاع سقف نیز بیشتر است.

سیستم گرمایش تابشی این گلخانه، حدودا 50 میلیون تومان برآورد می شود. اگر از سیستم گرمایش مرکزی که پیشرفته تر است استفاده کنید، هزینه آن به بیش 100 میلیون تومان می رسد.

نصب پنکه و پد در این محیط، حدودا 50 میلیون به بالا می شود؛ سیستم تهویه نیز به مبلغی بالغ بر 30 میلیون تومان می رسد. اگر از سقف سایه بان استفاده کنید، 15 تا 20 میلیون هزینه دارد.

در گلخانه 500 متری برخلاف 200 متری، چون فضا بیشتر است حتما به نورپردازی مناسب و دستگاه های اتوماسیون نیاز پیدا می کنید. بنابراین طبیعی است که هزینه این تجهیزات نیز به آن اضافه شوند.

هزینه ساخت گلخانه 200 متری

گلخانه 200 متری، کوچکترین گلخانه ای است که به منظور پرورش گل های زینتی با دیوار 60 متری ساخته می شود. به دلیل کمبود فضا، نمی توان از تجهیزات صنعتی و پیشرفته در این گلخانه استفاده کرد؛ بنابراین هزینه های زیادی ندارد.

سیستم آبرسانی این گلخانه را می توان با لوله گالوانیزه ایجاد کرد؛ اگر از لوله گالوانیزه گلخانه برای این سیستم استفاده کنید تقریبا متری 5 هزار تومان گران تر از لوله های معمولی خواهد شد.

سیستم گرمایشی گلخانه برای محافظت از گیاهان در زمستان، ایجاد می شود. این سیستم در سال جدید حدودا 18 میلیون تومان هزینه دارد. البته اگر از سیستم گرمایشی تابشی که پیشرفته تر است استفاده کنید، هزینه آن بین 20 تا 25 میلیون تومان می شود. سیستم گرمایش مرکزی نسبت به دو تهویه قبلی، پیشرفته تر است که مسلما مدیریت بسیار آسان تری دارد. بنابراین قیمت نصب و راه اندازی آن برای 200 متر حدودا 200 میلیون تومان است.

سیستم خنک کننده، وسیله دیگری است که برای کنترل دما در تابستان استفاده می شود. این سیستم دارای دو نوع مه و پنکه (پد) است که هزینه آن حدودا 30 میلیون تومان برآورد می شود.

علاوه بر پنکه و پد که نقش خنک کننده را ایفا می کنند، نصب پنجره بر روی دیواره های گلخانه ضروری است زیرا در کنترل تهویه مطبوع نقش مطبوعی دارد. هزینه ساخت این پنجره ها حدودا 10 تا 15 میلیون است.

جهت ورود به هر عرصه و فعالیتی، در هر گروهی از مشاغل، اطلاع از هزینه ها و سرمایه لازم، به ویژه عایدی آن، از مهم ترین و اولین اقدامات است. فراموش نکنید که قیمت ها در هر ماه از سال متغییر است لازم به ذکر است طراحی یک گلخانه امری تخصصی است و صرفا با چند تصمیم گیری ساده نباید به سمت احداث یک پروژه گلخانه ای پیش رفت. این طراحی و محاسبات بر اساس  شرایط اقلیمی حاکم بر اقلیم منطقه  ، توپوگرافی منطقه  ، نوع کشت  ، میزان اب موجود ، ساختار خاک  ، نگرش و ذهنیت مالک پروژه ، نوع محصول و غیره صورت میگیرد.

آخرین مقالات

فهرست مطالب