لوله‌ های مانیسمان

مانیسمان چیست؟

لوله‌ های مانیسمان که به آنها لوله‌ های بدون درز نیز گفته می‌شود از جنس فولاد هستند. در روند تولید لوله مانیسمان از جوش فلز استفاده نمی‌شود.

در واقع لوله‌های مانیسمان از ابتدای تولید بدون درز ساخته شده و در سایزهای مختلفی ارائه می‌شوند. برای ساخت لوله‌ های مانیسمان از شمش‌های فولادی استفاده می‌کنند این در حالیست که برای تولید سایر محصولات از ورق های فولادی استفاده می‌ شود.

لوله‌ مانیسمان

مانیسمان و تاریخچه‌ی آن

در ابتدا در سال 1885 اولین پروسه ساخت لوله های فولادی بدون درز، توسط مکس مانیسمان و برادران رینهارد ابداع شد و انقلابی عظیم را در صنعت خودروسازی و لوله سازی ایجاد کرد. روند تولید سازه ها تا به امروز پیشرفت قابل توجهی را داشته است.

در سال 1918 خانواده ی فاچس ورق های فلزی را خریداری کرده و در یک کارخانه، خط تولید لوله های مانیسمان را راه اندازی کردند. شرکت فاچس در دهه 1950 اولین تولید کننده لوله های مانیسمان و لوله های درزدار بود. اما در سال 1996 مکس مانیسمان و هوسچ مجموعه ای از لوله های لوله های قدیم و دقیق لوله فولادی را به وجود آوردند که با این شرکت 50% از تولیدات لوله های مانیسمان را تامین می کردند.

در سال 2000 مکس مانیسمان با خرید سهام هوسچ این شرکت را به طور کامل به دست گرفت. 50قدیر و دقیق لوله فولادی را به وجود آوردند که با این شدددرکت مکس مانیسمان با خرید سهام هوسچ این شرکت را به طور کامل به دست گرفت. امروزه لوله های مانیسمان از پرکاربردترین لوله های فلزی می‌باشد.

نکات مهم در مورد لوله‌های مانیسمان

در اصطلاح به لوله مانیسمان، سیم لس نیز می‌گویند. همان طور که در بالا اشاره کردیم لوله های مانیسمان بدون درز هستند و ماده ی اولیه آن‌ها نیز با لوله های درزدار متفاوت است. در ادامه ی بحث به روند تولید لوله های مانیسمان اشاره خواهیم کرد.

لوله های مانیسمان چطور تولید می‌شوند؟

در ابتدای تولید، شمش فولادی مورد نظر را در ابعادی که مورد نیاز است برش داده و سپس آن را در کوره با گرمای 1230 درجه سلسیوس حرارت می‌دهند تا گداخته و آماده نورد شود. سپس شمش حرارت داده شده را با میله ی نوک تیز سوراخ کرده و بعد از آن این فولاد گرم شده را به واسطه ی دستگاه گرد می‌کنند.

سمبه ایی به طول 12 متر و با سرعت بالا به داخل لوله فولادی شلیک می‌شود. در صورتی که لوله تاب داشته باشد، با غلتک های تابگیری، تاب آن ها را رفع می‌کنند. سپس دو سر لوله را گرد کرده و بعد لوله مورد نظر را تا اندازه مورد نیاز (نهایتا 24 متر) تحت کشش قرار می‌ دهند.

در آخر مرحله خشک سازی لوله انجام می‌ شود. بعد از برش لوله به اندازه دلخواه لوله را مورد آزمایش قرار می‌دهند تا ضایعات آن حذف شود. لوله های بدون درز مانیسمان برای استفاده در شرایط سختی نمیر: دمای بالا، فشار بالا، دمای پایین مورد استفاده قرار می‌ گیرند و بسیار مناسب و مقاوم هستند.

لوله های مانیسمان گالوانیزه

مانیسمان گالوانیزه در اصل همان لوله سیاه است که با پوشش گالوانیزه گالوانیزاسیون می‌شوند. این لوله ها در صنایع پتروشیمی (نفت و گاز)، صنایع غذایی، صنایع گلخانه ای و ساختمانی و … استفاده می‌ شوند. به همین دلیل این لوله ها در تاسیسات انتقال گاز و مایعات و بخار، بیشترین هزینه را به خود اختصاص می‌دهند.

نکته مهم در مورد گالوانیزه

گالوانیزه پوششی از جنس روی مذاب است که طی فرایند گالوانیزاسیون جهت جلوگیری از خوردگی و آسیب پذیری فلزات، بر سطح قطعه مورد نظر ایجاد می‌شود.

لوله گالوانیزه مانیسمان که در ابتدا به صورت لوله سیاه بوده ، بعد از اسیدشویی و لکه بری به منظور گالوانیزه به داخل وان مذاب روی انتقال داده می‌شوند. سپس بعد از خشک شدن این لوله ها را که دارای پوشش گالوانیزه به ضخامت 85 میکرون است را برای برش و دنده کاری و بسته بندی منتقل می‌کنند.

تفاوت لوله درزدار با بدون درز مانیسمان در چیست؟

در واقع لوله‌ها را طبق روش ساختشان تقسیم بندی می‌کنند. در نوع اول صفحه ای مسطح را لوله کرده و لبه ی آن را جوش داده که لوله ی درزدار محسوب می‌شود. اما در روش دوم قطعه‌ای استوانه ایی یا همان شمش فولاد را سوراخ کرده و لوله ی بدون درز مانیسمان ایجاد می‌شود. امروزه لوله های بدون درز را به نام مانیسمان می‌شناسند زیرا برای اولین بار این لوله‌ها با نام مانیسمان وارد بازار شدند. لوله های درزدار ضعیف‌تر از لوله های بدون درز است زیرا در لوله‌های درزدار مباومت لوله به مقاومت جوش محدود می‌شود. این در حالیست که لوله‌های مانیسمان بدون درز به دلیل ساختار یکپارچشان بسیار مقاوم هستند.

فعالیت شرکت روی پوشان قزوین در زمینه گالوانیزاسیون لوله های مانیسمان

این شرکت شست و شوی گرم و لاک بری کامل لوله‌های مانیسمان و سپس تولید اتوماتیک همراه با دمش بخار و هوای فشرده، کیفیت فیلم آلیاژی را تضمین می نماید. مصرف عمده لوله‌های گالوانیزه مانیسمان در شبکه آبرسانی سیستم اطفاء حریق و آتش‌نشانی ، سیستم آب در گردش و مصارش صنعتی است. تولید گالوانیزه گرم و اتوماتیک لوله‌های مانیسمان یکی از افتخارات شرکت روی پوشان قزوین است.

همچنین از دیگر خدمات روی پوشان لوله قزوین می‌توانیم به تولید لوله برق ، لوله گلخانه ، لوله گالوانیزه نیز اشاره کنیم.

آخرین مقالات

فهرست مطالب