لوله برق چیست؟

لوله برق محلی برای گذر کابل های برق می باشد که در نقشه ابتدایی ساختمان محل عبور آنها مشخص گردیده است، و در مرحله ساخت لوله ها در درون دیوار ها و کف ساختمان قرار گرفته و تمامی کابل ها توسط فنر درون آن ها قرار داده می شوند.

یکی از مهم ترین مراحل در روند ساخت و تکمیل ساختمان مراحل برقکاری می باشد زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل در نحوه انجام این مرحله با خسارات مالی و جانی روبه رو خواهیم شد اما استفاده از تجهیزات و اتصالات برق سبب افزایش ایمنی و سرعت در انجام برقکاری شده است یکی از مهم ترین این تجهیزات در تاسیسات الکتریکی؛ لوله برق می باشد که استفاده از آن با توجه به مرتب نمودن ساختار سیمکشی و بالابردن امنیت جانی ساکنین امری اجتناب ناپذیر است.

انواع لوله برق

لوله برق کاندوئیت فلزی

لوله برق کاندوئیت فلزی از جنس آهن می باشد و به دلیل مقاومت بالا در برابر خم شدگی و له شدن از آن در فضاهایی استفاده می گردد که در معرض ضرب خوردگی می باشد. همچنین این لوله های از سیم در برابر رطوبت محافظت می کند و جهت استفاده در زیر آب نیز از نوع ضد آب آن استفاده نمود. لوله برق کاندوئیت فلزی به دلیل جنس آن، عایق مناسبی نمی باشد.

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید همانطور که از اسم آن مشخص است از جنس پلی آمید ساخته شده است و در عین حال که در برابر ضربه و فشار مقاوم است، انعطاف پذیر نیز می باشد که در نتیجه کار کردن با آن آسان است. قیمت لوله برق پلی آمید بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد و به دلیل اشتعال پذیر بودن آن باید در مکان هایی استفاده گردد که خطر آتش سوزی وجود نداشته باشد.

لوله برق PVC


لوله برق pvcکه از جنس پلاستیک فشرده ساخته شده است و در برابر فشار و ضرب دیدگی بسیار مقاوم است و مهمترین مزیت لوله برقpvc غیر اشتعال بودن آنها می باشد و به دلیل انعطاف پذیری بالا، وزن پایین، طول عمر بالا، قیمت مناسب، نصب آسان و همچنین عایق بودن آن، برای استفاده در صنعت ساختمان سازی مناسب می باشد و این ویژگی ها باعث کاربرد بالای این تجهیز شده است.

لوله برق گالوانیزه سرد

لوله برق گالوانیزه سرد یکی از انواع لوله برق فلزی می باشد که در مکان های سرپوشیده استفاده می گردد. این لوله ها به صورت دو سر رزوه ارائه شده و برای اتصال آنها به یکدیگر از بوشن یا کوپلینگ گالوانیزه استفاده می شود.

لوله برق گالوانیزه گرم

لوله برق گالوانیزه گرم یکی از انواع لوله گالوانیزه بوده و از آنجاییکه عملیات گالوانیزه گرم به صورت غوطه ور در درون، روی مذاب انجام می گیرد، پوشش روی در این حالت ضخیم تر بوده و مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی دارد، بنابراین می توان از آن در مکان های سرباز و فضاهای باز که رطوبت بالایی دارد استفاده کرد.

در عکس زیر لوله برق گالوانیزه گرم که بوش آن جدا شده است قابل مشاهده است:

لوله برق پلی اتیلن

لوله برق پلی اتیلن که از جنس پلاستیک نرم ساخته شده است و موجب گردیده تا انعطاف خوبی داشته باشد، این نوع لوله به دلیل مقاومت بالا در کابل کشی زیر زمین کاربرد دارد و معمولا از آن برای کابل های مخابراتی و کابل های فیبر نوری استفاده می گردد.

لوله برق خرطومی

یکی از انواع لوله های مورد استفاده در سیم کشی، لوله برق خرطومی می باشد که به دلیل صیقلی بودن و شکل خرطومی آن و اینکه عایق مناسبی برای سیم های برق می باشد در سیم کشی ساختمان ها از آن استفاده می گردد. لوله های برق خرطومی در انواع زیر می باشد.

لوله برق خرطومی ساده

این لوله برای محافظت از سیم، در سیم کشی روی دیوار ها استفاده می گردد.

لوله برق خرطومی پی وی سی

لوله برق pvcدر از نظر شکل ظاهر شبیه به لوله خرطومی ساده بوده و دارای مقاومت بالاتر در برابر ضربه و آتش و حرارت می باشد.

لوله برق خرطومی فلزی

لوله برق خرطومی فلزی مقاومت بیشتر نسبت به لوله برق خرطومی ساده دارد و جنس آن از فلز با روکش می باشد که از آن در فضاهای کارگاهی و صنعتی استفاده می گردد.

اتصالات مورد استفاده در لوله برق:

بوش: بوش همان بوشن برای اتصال لوله های برق فلزی به یکدیگر استفاده می شود.

براس بوش: برای اتصال لوله برق فلزی به جعبه تقسیم استفاده می شود.

تبدیل: اگر بخواهیم از یک جعبه تقسیم، از آن انشعاب با خروجی هایی با لوله قطر کم بگیریم از تبدیل استفاده می کنیم.

زانو: جهت خم کردن مسیر لوله برق

جعبه تقسیم: برای اتصال چند لوله برق

بست: این تجهیز در اتصال لوله برق های روکار استفاده می شود.

مزایای لوله برق ساختمان

سبب حفاظت از کابل ها در برابر پوسیدگی

سبب کاهش خطر برق گرفتگی

استفاده از لوله های برق به صورت توکار موجب زیبایی فضای مربوطه می شود

استفاده از لوله برق سبب کاهش بروز خطراتی همچون آتش سوزی می شود

مقرون به صرفه بوده و سبب کاهش هزینه های ساخت می گردد با وجود این لوله ها امکان تغییر در سیم کشی یا تعویض سیم های فرسوده در آینده فراهم می شود.

آخرین مقالات

فهرست مطالب