عوامل موثر بر هزینه ساخت و نگهداری گلخانه

از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت ساخت گلخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 مساحت گلخانه

مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت ساخت و نگهداری گلخانه، مساحت آن است. همان‌طور که مشاهده کردید، قیمت اجرای گلخانه به‌صورت متری اعلام می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که معمولا هر چه مساحت آن افزایش پیدا می‌کند، هزینه‌ای که برای اجرای هر یک متر از گلخانه دریافت می‌شود، کاهش می‌یابد.

سازه و پوشش گلخانه

برای ساخت چارچوب گلخانه معمولا از لوله‌های فلزی استفاده می‌شود. جنس لوله‌ها عامل تعیین‌کننده‌ای در هزینه ساخت است. در بسیاری از پروژه‌های لوله‌های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد

پوشش گلخانه عامل دیگری است که در هزینه اجرای آن تاثیر دارد. معمولا ساخت گلخانه با پوشش شیشه‌ای بیشترین هزینه را دارد. این در حالی است که با انتخاب پلی کربنات، ورق آکریلیک، پلی اتیلن و سایر محصولات پلیمری هم هزینه مواد اولیه کمتر می‌شود و هم به‌دلیل سهولت در نصب، دستمزد سازندگان کاهش می‌یابد.

 سیستم‌‌های گرمایش و سرمایش

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در قیمت ساخت و نگهداری گلخانه، نوع سیستم‌های گرمایش و سرمایش است. سه روش اصلی برای اجرای سیستم گرمایش در گلخانه وجود دارد که عبارت‌اند از :

هیتر (گرمایش موضعی): 70 تا 90 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع –

 گرماتاب: 85 تا 100 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع –

– دیگ بخار (گرمایش مرکزی): 450 تا 600 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هیتر در مقایسه گرماتاب و دیگ بخار هزینه کمتری دارد. شرایط جغرافیایی گلخانه و نوع محصول تحت کشت در انتخاب سیستم گرمایش تاثیرگذار هستند. درباره سیستم‌های سرمایش گلخانه نیز اوضاع تقریبا به‌همین صورت است. روش‌ها اصلی برای اجرای سیستم سرمایش گلخانه عبارت‌اند از :

فن: 90 تا 130 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع –

مه پاش: 30 تا 45 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع –

– شیدینگ: 150 تا 350 هزار تومان به ازای هر متر مربع

بستر کشت

بستر کشت در ساخت گلخانه با توجه به نوع محصول صورت می‌گیرد. روش‌های مختلفی برای آماده‌سازی بستر کشت وجود دارند. یکی از محبوب‌ترین روش‌ها که در عین کارایی، هزینه مناسبی هم دارد، بستر کشت هیدروپونیک است. اجرای این روش برای هر متر مربع چیزی در حدود 120 تا 180 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع هزینه دارد.

سیستم برق و روشنایی  

مورد مهم دیگری که در قیمت اجرای گلخانه تعیین‌کننده‌ است، سیستم برق و روشنایی مجموعه است. با توجه به شرایط جغرافیایی و نیاز محصول به نورپردازی سیستم روشنایی و برق‌کشی برای سایر تجهیزات صورت می‌گیرد که چیزی در حدود 70 تا 120 هزار تومان به‌ازای هر متر مربع هزینه دارد.

 سیستم آبیاری

روش‌های مختلفی برای اجرای سیستم آبیاری در گلخانه‌ها وجود دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد :

 -آبیاری قطره‌ای: 5 تا 30 هزار تومان به‌ازای هر متر

آبیاری هوشمند: 30 تا 70 هزار تومان به‌ازای هر متر  – – آبیاری تحت فشار: 10 تا 20 هزار تومان به‌ازای هر متر

آخرین مقالات

فهرست مطالب