لوله گلخانه گالوانیزه

طول عمر پوشش لوله‌های گلخانه

پوشش لوله‌ گلخانه طول عمرهای متفاوت دارند. به طور مثال طول عمر شیشه زیاد بوده اما طول عمر پلی اتیلن معمولا به کمتر از یک سال میرسد. اشعه ماورای بنفش سبب کاهش طول عمر پوشش گلخانه میشود به این صورت که اشعه ماورای بنفش از پوشش گلخانه عبور کرده و وارد فضای داخلی گلخانه می‌شود و به این ترتیب به پوشش پلاستیکی گلخانه آسیب می‌رساند . برای حل این مشکل ، مواد جاذبه اشعه ماورای بنفش را به پلاستیک اضافه میکنند تا میزان انتقال اشعه به داخل گلخانه کاهش یابد و طول عمر پوشش گلخانه بالا رود.

 

جنس اسکلت گلخانه از چیست؟

 

اسکلت گلخانه  معمولا از جنس آهن ، آلمینیوم یا چوب میباشد. برای تعیین جنس اسکلت گلخانه باید به موارد زیر توجه کرد.

  1. از نظر هزینه اولیه احداث و نگهداری کم و به صرفه باشد.
  2. اسکلت گلخانه باید سبک و در عین حال در برابر وزن برف و فشار باد و… مقاوم باشد.
  3. حداقل میزان سایه اندازی را داشته باشد.
  4. دسترسی به اسکلت آسان باشد.
  5. با آب و هوای منطقه سازگار باشد.

 

اسکلت از جنس چوب

 

ضریب هدایتی گرمایی و استحکم چوب از المینیوم و آهن کمتر میباشد . سایه اندازی اسکلت چوبی نیز زیاد میباشد که این موضوع باعث میشود نور کمتری به داخل گلخانه راه پیدا کند. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم فضای داخل گلخانه گرم و مرطوب بوده و برای رشد و فعالیت قارچ ها مناسب است در نتیجه چوب سریعتر پوسیده میشود.

برای بالا بردن مقاومت اسکلت چوبی ، چوب را با مواد نفتی از جمله نفتنات مس 2%  آغشته  میکنند. حشراتی هم چون موریانه نیز از چوب تغذیه میکنند که این موضوع سبب از بین رفتن اسکلت چوبی میشود.  به همین دلیل  معمولا برای از بین بردن قارچ ها و حشرات از سم بورات نیز استفاده میکنند. یکی دیگر از راه های حغاظت از اسکلت چوبی این است که چوب را با رنگ سفید عاری از گزیلول و جیوه آغشته کنند.

 

اسکلت آهنی

 

آهن در مقایسه با چوب مقاومتر است و قابلیت انتقال حرارت بالایی دارد. استفاده از اسکلت آهنی با پوشش گالوانیزه گزینه ای مناسب برای احداث گلخانه میباشد. پوشش گالوانیزه از آهن در برابر زنگ زدگی و اکسید شدن محافظت میکند عمل گالوانیزاسیون به دو روش گرم و سرد صورت میپذیرد که به منظور  افزایش مقاومت بیشتر قطعات،  گالوانیزه گرم به شدت پیشنهاد میشود. گالوانیزاسیون گرم به عملی گفته میشود که طی آن یک لایه فلز روی مذاب سطح قطعه آهنی را میپوشاند و آهن را در مقابل عوامل مخرب مانند اکسیده شدن و پوسیدگی و ضربات مکانیکی  مقاوم میسازد.

اگر آهن گالوانیزه نشود و به شکل سیاه مورد استفاده قرار بگیرد ؛ در برابر شرایط مرطوب و گرم فضای داخل گلخانه  و در شرایط آب و هوایی متفاوت به سرعت زنگ میزند پس لازم است که ابتدا با عمل گالوانیزاسیون ، گالوانیزه شود. توصیه میشود که اجزای گلخانه توسط پیچ و مهره به هم متصل گردد نه به وسیله جوش زیرا پیج و مهره مانع از جابه جا شدن اجزای گلخانه می‌شود.

 

اسکلت آلمینیومی

 

از آلمینیوم برای اسکلت گلخانه های کوچک و فانتزی استفده میکنند. هزینه احداث این اسکلتها  از آهن بیشتر بوده و قابلیت انتقال حرارت آن نیز از چوب بیشتر میباشد. از آنجایی که المینیوم خود به تنهایی فاقد مقاومت بالا است برای افزایش مقاومت آن ، آن را با فلزاتی نظیر آهن ترکیب کرده کرده و آلیاژ آلمینیوم را تولید می‌کنند.

 

چند توصیه مفید برای گلخانه داران عزیز

 

الف: توصیه میکنیم که اسکلت گلخانه ها به حالت پیچ و بستی ساخته شود تا امکان جابه جایی آن وجود داشته باشد و حمل آن راحت تر صورت پذیرد.

 

ب: توصیه میشود که هم اسکلت گلخانه و هم محصول در حال پروش در گلخانه هر دو تحت پوشش بیمه باشند زیرا بیمه گلخانه بسیار حائزه اهمیت میباشد..

 

ج: بسیار دیده شده است که گلخانه داران جهت صرفه جویی در هزینه ، خود شخصا اسکلت گلخانه را احداث میکنند که البته این موضوع به مرور زمان سبب بروز مشکلاتی میشود. به همین دلیل توصیه میکنیم که گلخانه داران عزیز جهت احداث گلخانه با شرکت های معتبر قرار داد تنظیم کنند تا اطمینان کافی و لازم را از مقاومت اسکلت در برابر نیروهای خارجی مانند باد و برف و سایر عوامل مخرب داشته باشند.

 

د: گلخانه داران باید به این موضوع توجه داشته باشند که در ساخت گلخانه باید از پوشش هایی استفاده کنند که اتلاف گرما و انرژی به حداقل برسانند تا از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد.

 

 

 

شرکت روی‌پوشان لوله قزوین ارائه دهنده انواع محصولات گالوانیزه گرم، لوله گالوانیزه، لوله مانیسمان، لوله گلخانه و لوله برق

برای استعلام قیمت هرکدام ازمحصولات لینک مربوطه را باز کنید.

آخرین مقالات

فهرست مطالب