ورش های جدید گالوانیزه

بررسی روش های جدید گالوانیزه

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دستاورد های جدید در اکثر صنایع، صنعت فولاد هم در زمینه های مختلف از جمله گالوانیزاسیون دستاوردهای زیادی داشته است، به همین دلیل در این نوشته قصد داریم به بررسی روش های جدید در گالوانیزه بپردازیم، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

استفاده از تکنولوژی های جدید در صنایع مختلف از جمله گالوانیزه میتواند باعث بالا رفتن کیفیت و دوام محصولات شود.

از آنجایی که از ورق گالوانیزه و لوله گالوانیزه در صنایع حساسی که نیاز به مقاومت بالای فلز در برابر خوردگی و شکستن باشد استفاده میشود، به همین دلیل هم کیفیت محصول از اهمیت بالایی برخوردار است، به عنوان مثال، از ورق های گالوانیزه در تولید بدنه خودرو استفاده میشود، در صورتی که بدنه خودرو با قرار گرفتن در معرض عوامل خورنده مانند باران و.. دچار خوردگی شود، باعث صدمات جبران ناپذیری خواهد شد.

مهمترین فلزی که برای ایحاد پوشش برای فولاد مانند ورق روغنی ایجاد میشود، فلز روی است، که درصورتی که روی فولاد ایجاد شود باعث بالاتر رفتن مقاومت آن در برابر ضربه و اکسداسیون خواهد شد.

روش های جدید آبکاری محصولات گالوانیزه

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، روش های متعددی برای گالوانیزاسیون وجود دارد، مانند گالوانیزه گرم به روش غوطه روی، اما روش جدید تر، روش آبکاری الکتریکی است، که پوشش های ایجاد شده در این روش ها از سه لایه مجزا تشکیل میشوند، که هریک وظیفه حفظ ورق از واکنش های متالوژیکی و حفاظتی را بر عهده دارند.

نرخ خوردگی روی در مقایسه با آهن

همانطور که گفتیم فلز روی در شرایط اتمسفریک مختلف مقاومت بالایی دارد، میتواند به عنوان لایه ای مقاوم در برابر اکسیداسیون عمل کند، این لایه ها به شکل، هیدروکسید روی و کربنات روی ایجاد میشوند.

البته، روش هم مانند فلزات دیگر در صورتی که در معرض عوامل خورنده ای مانند آب و اکسیژن قرار بگیرد خورده میشود، اما این خوردگی در مقایسه با فلزات دیگر بسیار کمتر است.

برای اینکه از میزان خوردگی روی کاسته شود میتوان از روش های دیگری مانند: رنگ کردن و یا کروماته کردن استفاده کرد تا به عمر پوشش ها افزوده شود.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب