لوله

اطلاعاتی در خصوص لوله های فولادی برق گالوانیزه گرم

از این لوله ها به منظور نگهداری از سیم و کابل برق در مسیر سیم کشی و کابل کشی در واحدهای صنعتی و ساختمانی، استفاده می کنند. استفاده از لوله های فولادی همیشه مورد توجه مهندسان و کارشناسان برق قرار گرفته است. از لوله برق گالوانیزه گرم می توان در سطوح داخلی و سطوح خارجی استفاده کرد.

ساختار لوله های فولادی برق گالوانیزاسیون گرم به چه صورت است؟

ابتدا لوله فولادی را از ورق روغنی میسازند و سپس به منظور حفاظت بیشتر در برابر زنگ زدگی و خوردگی به روش گالوانیزاسیون بر سطح لوله، پوششی از فلز روی ایجاد می کنند. روش گالوانیزاسیون به دو روش گرم و سرد انجام میپذیرد که البته برای افزایش مقاومت لوله در برابر عوامل محیطی معمولا از روش گالوانیزاسیون گرم استفاده می شود.

 

1- لوله های فولادی برق گرم:

لوله فولادی گالوانیزه گرم جهت جلوگیری از آسیب دیدن سیم یا عایق لوله ، و همچنین به منظور نگهداری از آن در برابر تماس ناخواسته با عوامل خارجی استفاده می شود. معمولا به این لوله  لوله های روکار نیز گفته می شود زیرا داخل و خارج آن ها نیز گالوانیزه میشود.

2- لوله فولادی برق گالوانیزه سرد:

این نوع لوله ها به منظور جلوگیری از آسیب دیدن سیم یا عایق آن و همچنین برای محافظت از لوله در برابر تماس ناخواسته با عوامل خارجی استفاده می شود. معمولا به لوله گالوانیزه سرد، لوله های توکار نیز میگویند زیرا فقط بیرون این لوله ها گالوانیزه می شود.

مقاومت لوله هایی که به روش گالوانیزاسیون سرد گالوانیزه می شود در مقایسه با نوع قبل، پایین تر می باشد زیرا ضخامت آن ها کمتر است.

3- لوله فولادی برق رنگی ( مشکی)

همانطور که از اسم این نوع لوله ها پیداست، به منظور ایجاد مقاومت در این نوع لوله ها از رنگ استفاده می کنند و لوله ها را رنگ میزنند، اما از آنجایی که عمر و استقامت رنگ در برابر عوامل محیطی و زنگ زدگی و خوردگی بسیار پایین است، از این روش برای پوشش دهی لوله ها به ندرت استفاده می کنند.

متعلقات این لوله کدام است؟

– سه راهی ساده لوله فولادی – سه راهی درب دار
– براش بوشن – تبدیل لوله فولادی – کاندولت
– انواع بوشن – بست اسپیت – زانویی ساده – زانویی دور دار – زانویی درب دار
– در پوش پلاستیکی و آلومینیومی – بست انتهایی – سرلوله پلاستیکی

1. لوله فولادی رنگی (مشکی):

از این نوع لوله فولادی در فضای داخلی بناها و بتنها استفاده می شود. از این لوله فولادی در مکان هایی که ارتباط مستقیم با زمین دارند و یا در مناطقی که در معرض نفوذ عوامل زنگ زدگی و خوردگی شدید است استفاده نمی شود. علاوه بر آن این نوع لوله های در سقف کاذب و یا پشت دیوار نیز مورد استفاده قرار نمیگیرد.

2. لوله های فولادی گالوانیزه:

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم این نوع لوله ها به دلیل پوشش روی که دارند در مقابل عوامل زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم می باشند. از این نوع لوله های گالوانیزه در زیر اندود گچی مورد استفاده قرار میگیرند.

از این نوع لوله فولادی در لوله کشی های روکار که در فضای بیرون قرار دارند و در مواردی که لوله های برق در تماس مستقیم با عوامل زنگ زدگی و خوردگی قرار دارند مانند محل هایی که دارای رطوبت بالا هستند، استفاده می شود. یکی از مشکلات بزرگ این نوع لوله قابل حریق بودن آن است. در بازار این لوله ها با اصطلاح Hot Deep رایج می باشد.

گالوانیزه گرم

3. لوله فولادی قابل انعطاف ( لوله فلکسیبل):

این لوله ها به منظور متصل کردن برق به موتورها یا دستگاه هایی که فعالیت آن ها با ایجاد لرزش همراه است استفاده می شود. درون این نوع لوله باید پوششی از لاستیک یا مواد مشابه باشد تا انعطاف آن افزایش یابد.

مزیت ها و ویژگی های این لوله در چیست؟

1- لوله دارای قیمت مناسب تری نسبت به سایر محصولات مشابه می باشد.
2- لوله های گرم به سهولت متصل میشوند و در دسترس بیشتری هستند.
3- این لوله دارای طول مناسب بوده که در نتیجه برای حمل و نقل، آسان تر است و راحت تر نصب می گردد.
4- به منظور جلوگیری از خوردگی لوله های برق، از ورق روی استفاده می شود که در نتیجه مقاومت لوله بالا می رود.
5- از جمله مزایای عالی این لوله ها مقاومت آن در مقابل آتش است.

آخرین مقالات

فهرست مطالب