اسکلت گلخانه و اجزای تشکیل دهنده سازه

اسکلت در هر بنایی، عامل استحکام و پایداری آن بنا است. و در گلخانه ها علاوه بر این کار، نگهدارنده پوشش آن نیز هست. اسکلت بنای گلخانه ها در گذشته های نه چندان دور از چوب، ساخته می شد. اما چوب دوام کمی دارد؛ در مقابل وزش بادهای شدید و یا برف و باران سنگین، استقامت کمی از خود نشان می دهد. اما امروزه اسکلت گلخانه ها از فلزاتی مانند آهن، آلومینیوم و فولاد ساخته می شود که استقامت و دوام بالایی دارند.

اجزای اسکلت گلخانه :

در نگاه اول به نظر می رسد گلخانه ساختمانی یکپارچه دارد و تنها نیاز است آن را در زمین نصب کرد. اما در واقعیت گلخانه از یک سری اجزا تشکیل شده است؛ تا قابلیت‌های متنوعی داشته باشد تا بتوان کارهای متنوعی در آن انجام داد و استفاده های زیادی از آن برد. اسکلت گلخانه اجزایی دارد که عبارتند از:

پایه (Post) :

پایه های گلخانه، همان ستون های اصلی آنست تا بتواند وزن سقف را به خوبی تحمل کند. معمولا پایه ها، در سوراخ هایی که در زمین کنده می شوند، قرار می گیرند؛ این پایه ها در سیمان قرار داده شده و پایه های سیمانی در زیر خاک قرار داده می شوند. جنس پایه ها از چوب یا فلز است که نوع فلزی آن استحکام بیشتری دارد و پایه های چوبی نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند.

بستر پنجره (Sash Sill) :

پایین پنجره محافظی دارد که آن را بستر پنجره می نامند. زمانی که از دریچه جانبی استفاده می کنند، به آن Sash Sill می‌گویند. بستر پنجره گلخانه می‌تواند از جنس چوب یا فلز تهیه شود.

Eave Plate :

روی سقف گلخانه سطحی به عنوان محافظ قرار داده می شود. این سطح ‌روی پایه ها ی گلخانه قرار می گیرد.

ناودان (Gutter) :

ناودان وسیله ای است که آب باران و برف را جمع آوری و به بیرون از گلخانه هدایت می کند. لازم به ذکر است که در گلخانه های از نوع جوی پشته ای، از ناودان به جای Eave Plate استفاده میکنند.

برای اینکه ناودان ها آب را به خوبی به بیرون منتقل کنند، به ازای هر 5 و نیم متر طول گلخانه، 10 سانتی متر به ناودان شیب می دهند. برای اینکه در فصل سرما و زمان بارش، ناودان ها کار خود را به خوبی انجام دهند، آنها را باید از برگ و دیگر موانع پاکسازی کرد.لازم به ذکر است که گلخانه های تک واحدی نیاز به ناودان ندارند و اسکلت ها کار ناودان را انجام می دهند. اما در گلخانه‌های جوی‌پشته‌ای استفاده از یک ناودان با شیب تعریف شده در بالا ضروی است. این ناودان در زیر ناودان اصلی گلخانه باعث هدایت قطرات آب چکه‌کرده از ناودان اصلی می شود؛ ودر نهایت آب به بیرون گلخانه می ریزد.

قاب (sash bar)

یکی از مهم‌ترین اجزا و قسمت‌های اسکلت گلخانه قاب است. یکی از مهمترین کارهای قاب آنست که تا کم‌ترین سایه ممکن در گلخانه ایجاد کند. بنابراین در انتخاب شکل و اندازه ی آن باید دقت نمود.

قاب باید استحکام زیادی داشته باشد تا بتواند وزن پوشش گلخانه و حتی وزش بادهای شدید و برف را هم داشته باشد. در قاب، کانالی نیز تعبیه شده است. وقتی که این کانال در قسمت داخل گلخانه قرار می‌گیرد، هدایت قطرات آب به آسانی انجام می شود.

کشو (Cap Bar) :

وسیله ای که به قسمت بیرونی قاب متصل می‌شود تا شیشه و مواد پوشش‌دهنده را در جای خود نگهدارداری کند کشو نام دارد. همچنین این وسیله مواد پوشش‌دهنده را از نور آفتاب محافظت می‌کند (اشعه ماورای بنفش مواد پر کننده شیشه را از بین می‌برد). می توان به وسیله ی بستن دو یا چند پیچ، کشو را به قاب متصل کرد.

Purline

برای نگهداری قاب در گلخانه ها، از میله ای استفاده می کنند که در طول گلخانه کشیده می شود.

خرپا (Truss) :

وسیله ای که برای تقویت استحکام گلخانه به کار می رود خرپا نام دارد.

در گلخانه‌های دوطرفه (Clear Span) خرپاهای پیچیده ای استفاده می شود؛ تا پوشش گلخانه که معمولا از جنس شیشه است، بتواند نیروی برف و باد را تحمل کند.

پشته (Ridge) :

قسمت برآمده در گلخانه ها پشته نام دارد. لازم است بدانید،‌ قسمت بالایی قاب گلخانه، به این وسیله محکم می‌شود. نکته مهمی که در اینجا مطرح می شود اینست که دستگاه‌های تهویه سقفی در پشته قرار داده می شود.

میله پشته (Ridge cap) :

در انتهای پشته وسیله های میله‌ای شکل قرار می‌گیرد؛ تا بتوان روی اسکلت گلخانه برای بازرسی و یا تعمیرات جزیی به راحتی را رفت بدون اینکه آسیب ببیند.

پنجره تهویه (Ventilator) :

این پنجره ها برای تهویه هوای گلخانه در تمام طول گلخانه و یا در قسمت‌هایی از آن قرار می‌گیرد.

پنجره تهویه کناری (Side Wall Ventilator) :

مهمترین پنجره تهویه در گلخانه،‌ پنجره تهویه کناری است. اثر این پنجره ها به گونه ای است که وقتی باز باشند، حداکثر اثرِ دودکشی (Chimney Effect)ایجاد می‌شود. و هوای گرم از طریق پنجره سقفی به بیرون هدایت و کشیده می شود.

نگهدارنده دستگاه تهویه (Ventilator Header) :

همان طور که از نام آن پیداست این وسیله جزیی از اسکلت گلخانه است که دستگاه تهویه روی آن قرار دارد.

آخرین مقالات

فهرست مطالب