لوله فولادی برق چیست؟

لوله فولادی برق

لوله فولادی برق چیست؟

لوله فولادی برق چیست؟ از مهمترین مشکلات ساختمانی مصرف بالای انرژی و اتلاف آن است. این انرژی به دلیل عدم رعایت اصول طراحی و لوله کشی برق است که اثرات منفی اقتصادی و مخرب زیست محیطی را به وجود می‌آورد. از طرف دیگر ما به طور روزمره با دستاورد نهایی برق ساختمان به طور مستقیم در ارتباط هستیم. به طور مثال روشن و خاموش کردن لامپ در منزل یا محل کار در نتیجه برق‌کشی ساختمان و چگونگی آن بسیار حائز اهمیت است.
 
این پروژه زمانی به خوبی انجام می‌شود که تاسیسات برق ساختمانی به درستی اعمال شود. به طوری که به نحو احسنت بتوان عملیات برق کشی طبق استاندارد رایج را انجام داد تا ایمنی کامل مهیا شود. به منظور انجام عملیات برقکشی ابتدا در مرحله بنایی داخلی، شیارهایی در دیوار ها و کف و سقف زده می‌شود. سپس مرحله اصلی یعنی سیم کشی توسط یک برق‌کار مجرب صورت می‌پذیرد. در نهایت نصب کلید پریزها و سایر تجهیزات مربوط به روشنایی انجام می‌شود.
 

کاربرد لوله فولادی برق چیست؟

 
برای نگهداری و محافظت از کابل‌ها و سیم‌ها در واحد‌های صنعتی و ساختمانی در بخش‌های داخلی و سطحی، از لوله های فولادی برق استفاده می‌کنند. این لوله ها به راحتی با دستگاه لوله خم کن فرم داده می‌شوند. در برابر ضربات مکانیکی ، حیوانات موذی و گرد و غبار بسیار مقاوم هستند. چرا که این لوله‌های فولادی تحت عمل گالوانیزه گرم با فلز روی پوشانده می‌شوند. این پوشش به دلیل قطر بالا (45 تا 75 میکرون) محافظ مناسبی برای این کابل‌های حیاتی در برابر عوامب خارجی است.
 

روش‌های گالوانیزاسیون لوله فولادی برق چیست؟

 
لوله فولادی را از ورق‌های روغنی می‌سازند. سپس جهت محافظت از این لوله‌ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی آن‌ها را به سه روش گالوانیزه می‌کنند.
 

  1. در روش اول قطعه را در عمق حوضچه مذاب فلز روی وارد می‌کنند تا تمام سطح قطعه از فلز روی پوشانده شود.
  2. در روشی دیگر، ورق گالوانیزه را در کارخانه می‌سازند. سپس با دستگاه رول فرمینگ ورق گالوانیزه را به لوله تبدیل می‌کنند.
  3. در روش دیگر قطعه را به روش گالوانیزاسیون سرد، گالوانیزه می‌کنند. البته ضخامت پوشش گالوانیزه در این روش از روش گالوانیزه گرم کم‌تر است. در نتیجه امکان آسیب دیدگی لوله افزایش می‌یابد. به همین دلیل طول عمر گالوانیزه سرد نسبت به گالوانیزه گرم کم‌تر است.

 
لوله فولادی برق
 

اشکال مختلف لوله فولادی برق و کاربرد هر کدام

 
لوله‌های فولادی به شکل‌های رنگی (مشکی) ، گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد و گالوانیزه فابریک تولید می‌شوند.
 
حال کمی با کاربرد اشکال مختلف لوله‌های برق آشنا شویم.
 

1. لوله فولادی مشکی

 
این لوله‌های فولادی را به وسیله رنگ پوشش می‌دهند تا در برابر زنگ زدگی مقاوم باشند. استفاده از آن‌ها در فضاهای داخلی است. استفاده از این نوع لوله‌ها در مکان‌هایی که با زمین و عامل رنگ زدگی و خوردگی شدید ارتباط مستقیم دارند، مجاز نیست.
 

2. لوله‌گالوانیزه فولادی

از این لوله های برق در لوله کشی های روکار (در فضاهای بیرونی) و در فضاهایی که لوله‌های برق در معرض ارتباط مستقیم با عوامل زنگ زدگی و تغییرات جوی و رطوبت است، استفاده می‌شود.

3. لوله‌های فولادی گالوانیزه ضد انفجار و بدون درز

 
از این نوع لوله‌های فولادی در مکان‌هایی که امکان آسیب دیدگی فیزیکی و انفجار وجود دارد، استفاده می‌شود.
 

4. لوله‌های فولادی قابل انعطاف

 
در برخی موارد لوله‌های فولادی برای انتقال برق به دستگاه‌هایی که با لرزش و ححرکت همراه هستند، متصل می‌شوند. در این وصرت باید از لوله‌هایی استفاده شود که قابلیت انعطاف دارند. این لوله‌ها معمولا با پوششی از جنس لاستیک و یا مواد مشابه آن پوشش داده می‌شوند.
 

  • به توصیه مهندسین، بهترین گزینه جهت محافظت از لوله‌های فولادی برق که بیشتر در معرض آسیب‌های محیطی و عوامل جوی هستند، پوشش روی به روش گالوانیزاسیون گرم است. در این روش قطعه فولادی را در وان مذاب قرار می‌دهند. به دنبال این عملیات لایه‌ای از آلیاژ روی – آهن بر سطح قطعه تشکیل می‌شود. طوری که هیچ نقطه‌ای در سطح قطعه عاری از پوشش یافت نمی‌شود که زنگ زدگی و خوردگی از آن ناحیه آغاز شود.

 
شرکت روی پوشان قزوین تولید تمام اتوماتیک و کیفیت مطلوب محصولات لوله برق را از سال 1380 آغاز کرده است. با توجه به وجود بخار، شست و شوی گرم و زیر سازی مناسب، امکان پذیر شده است. به همین دلیل چسبندگی فوق العاده لایه‌ی آلیاژ، از ویژگی‌های بارز محصولات این شرکت است. امکان خمکاری بدون ریزش برای پوشش گالوانیزه را فراهم می‌کند.

مدیر
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.