لوله برق

لوله برق

در این مبحث نیز قصد داریم مواردی را که باید درباره ی لوله برق بدانید را به طور کامل شرح دهیم. یکی دیگر از محصولات پرفروش شرکت روی پوشان لوله برق می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواع سایز ، همچنین روش تولید آن و انواع مختلفی از مدل آن و قیمت لوله برق نیز بپردازیم.

لوله برق

چه اطلاعاتی درباره ی لوله برق دارید؟ به این لوله در زبان انگلیسی Conduit یا کاندوئیت گفته می شود. کاندوئیت اصطلاحا به معنای کانال، مجرا و یا معبر می باشد. لوله های برقی در کشورهای غربی چه جنس آن ها از فلز باشد و یا غیر فلزی باشد، به این نام شناخته می شود. اما در بازار ایران منظور از لوله کاندوئیت همان لوله سه متری دو سر جدار نازک می باشد.

استاندارد لوله برق


لوله کاندوئیت دارای اتصالات به خصوص و استانداردهای مخصوص به خود نیز می باشد. در درون لوله هادی هایی عبور داده شده است که از کاندوئیت به عنوان پوشش محافظتی روی آن استفاده می شود. این پوشش مانع از آسیب دیدن سیم یا عایق آن می گردد و همچنین در صورت وجود پوشش کاندوئیت از تماس ناخواسته افرادی که با هادی قرار میگیرند محافظت می کند.

لوله های برق معمولا برای هتل ها و بیمارستان ها و ساختمان های تجاری و اداری و البته تاسیسات زیرزمینی لازم است. البته ممکن است در سیم کشی آپارتمان ها به کار گرفته نشود.

در استانداردهایی که برای این لوله در نظر گرفته شده است اندازه و همچنین تعداد هادی هایی که مجاز هستیم از درون یک لوله با اندازه استاندارد عبور دهیم کاملا مشخص شده است. کاندوئیت ها انواع گوناگونی دارند و همچینن برای اهداف از قبل تعیین شده ای طراحی شده اند.

 تاریخچه لوله کاندوئیت (لوله برق)


این موضوع قابل توجه است که تاریخچه ی ایجاد نخستین لوله برق به دورانی بر میگردد که چراغ های الکتریکی به عنوان جایگزینی برای چراغ های خیابانی گازسوز محسوب می شدند. در ان زمان برای آن که برق این چراغ ها را تامین کنند، سیم های برق را از داخل لوله هایی که تا قبل از آن گاز چراغ ها را تامین می کردند، عبور می دادند.

به تدریج ویژگی های مطلوب محافظتی این لوله ها از سیم ها مورد توجه قرار گرفت و در نتیجه میزان استفاده از آن روز به روز گسترش یافت.

در چندین سال گذشته برای تاسیسات و سازه ها از سیم برق بدون عایق و پوشش استفاده می کردند اما انجام این کار معایبی را در پی داشت که عبارت است از:

  1. تماس ناخواسته انسان با سیم یا رسانه برق
  2. عدم تقویت و تعویض کابل یا سیم برق در کف و دیواره ی سازه ها.
  3. پایین آمدن ولتاژ برق
  4. اتصال به بدنه ساختمان و انتقال برق به تمامی قسمتها.
  5. به وجود آمدن آتش سوزی در اثر اتصال برق و آتش گرفتن سیم برق.

لوله برق با کمک اتصالات به هم وصل میشوند و در کف و دیواره ها ی ساختمان قرار میگیرند . باید بگوییم که برای رد کردن کابل و سیم برق از وسیله ای به نام فنر استفاده میشود.

آیا میدانید لوله های برق به چه اشکالی در بازار موجود است؟

 

اشکال مختلف لوله برق


1- لوله های برق کاندوئیت فلزی

جنس لوله های برق از آهن می باشد. لوله برق کاندوئیت فلزی دارای قابلیت تحمل فشار بالایی می باشد و از دیگر ویژگی های آن عدم له شدن و تا شدن می باشد. این لوله ها نیز دارای معایبی می باشند که یکی از آن ها این است که در برابر جریان برق، بدون عایق می باشند.

لوله برق کاندوئیت فلزی

2- لوله برق پی وی سی

جنس لوله برق pvc از پلاستیک سخت است. در آن نرم کننده و روان کننده به کار گرفته شده است و وزن سبک تری به نسبت لوله برق فلزی دارند و همچنین برای آن عایق به کار برده شده است و دارای قیمت به صرفه تری نیز می باشند. این لوله ها با توجه به جنسی که دارند، غیر قابل اشتعال می باشد و از آن ها در صنعت ساختمان نیز استفاده ی بسیار زیادی می شود.

 

3- لوله برق گالوانیزه سرد

نام دیگر این مدل از لوله، فابریک می باشد. جنس آن فلزی است و از آن بیشتر در مناطق سرپوشیده و در فضاهای داخلی سازه ها استفاده می شود. با توجه به این که لوله برق گالوانیزه سرد به صورت فابریک می باشد بنابراین در مناطق مرطوب و خارجی امکان زنگ زدن آن وجود دارد.

4- لوله برق گالوانیزه گرم

لوله آبکاری شده یا همان گالوانیزه گرم از جنس فلزی می باشد و بیشتر در مناطق سرباز و فضای خارجی سازه ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد. آبکاری این دسته از لوله ها بیشتر در کوزه مخصوصی صورت میگیرد و هیچگونه رطوبتی را هم در مناطق مرطوب و خارجی به خود جذب نخواهد کرد.

5- لوله برق پلی آمید

جنس این مدل از لوله ها به صورت نرم می باشد. در حال حاضر حدود 65 درصد از متریال های ساختمانی و سازه های سبک را این لوله ها تشکیل می دهد. این لوله ها منعطف پذیری بسیار بالایی دارند و بسیار سبک می باشند و همچنین قیمت آن ها به نسبت دیگر انواع لوله های برق موجود در بازار کمتر می باشد. اما این لوله دارای معایبی می باشد و یکی از آن قابل اشتعال بودن آن است.

6- لوله برق پلی اتیلن

جنس این مدل از لوله از پلاستیک نرم می باشد و در مقایسه با دیگر لوله ها نیز، از دوام و استحکام بالاتری برخوردار است و همچنین کاملا منعطف پذیر می باشد. اما موردی که در این بین وجود دارد آن است که قیمت آن به نسبت دیگر لوله های pvc بالاتر می باشد.

7- لوله برق خرطومی پی وی سی

از این مدل از لوله ها معمولا برای عبور دادن سیم برق بر روی دیواره ی سازه ها نیز استفاده می شود. لوله خرطومی pvc دارای منعطف پذیری بسیار بالایی می باشد و می توان آن را در تمامی زاویه ها خم کرد و همچنین غیر قابل اشتعال نیز می باشند.

8 –لوله برق خرطومی پلی آمید:

کارایی این مدل از لوله مانند لوله خرطومی پی وی سی می باشد و همچنین یکی از ویژگی های بسیار مهم آن این است دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی می باشد. با توجه به این که جنس آن از پلی آمید می باشد، بنابراین مشتعل پذیر نیز می باشد.

9- لوله برق خرطومی فلزی:

از لوله خرطومی فلزی برای کشیدن سیم برق در تابلوهای صنعتی و دیوارهای خارجی استفاده می شود، جنس این مدل از لوله ها از pvc می باشد و برای بالا رفتن مقاومت آن به همراه سیم مفتولی نیز مورد استفاده قرار میگیرند بدین جهت استحکام آن نیز بیشتر می شود.

لوله برق خرطومی فلزی

 

تفاوت لوله برق با سایر روشهای سیم کشی


همانگونه که در موارد بالا ذکر کردیم با استفاده از  لوله کاندوئیت می توان سیم را در برابر رطوبت و ضربه و گازهای خورنده عایق نمود و از آن حفاظت کرد. همچنین تولید این نوع لوله ها به صورت ضد آب نیز انجام می شود و در زیر سطح آب نیز از آن استفاده می گردد.

لوله های برق می توانند نقش آفرینی خوبی برای محافظت از مدارهای حساس در تداخل های الکترومغناطیسی داشته باشند. یکی دیگر از کاربردهای لوله های کاندوئیت عبور دادن آن از میان بتن می باشد. همچنین می توان این لوله ها را در محل خم کرد با توجه به انعطاف پذیری که دارند تا با مصرف اتصالات کمتر از هزینه ی آن ها نیز کاسته شود.

این ویژگی در کجا کاربرد دارد؟

زمانی که کابل باید از مسیر نامتوازن عبور داده شود برای خم کردن آن حتما باید از ابزار مخصوص خمکاری لوله ها استفاده شود. هزینه ی استفاده از این لوله ها بیشتر از لوله های غیر فلزی مانند pvc می باشد در نتیجه میزان اجرت آن هم بیشتر می باشد، از همین روی کاربرد لوله های برق فلزی در امور مسکونی به نسبت کمتر می باشد.

با توجه به این که لوله های کاندوئیتی فلزی، کابل ها و سیم برق را از محیط کاملا ایزوله می کند، بنابراین میزان انتقال حرارت از آن به محیط کمتر می شود. با توجه به این موضوع در صورت عبور دادن چندین کابل از یک لوله بایستی میزان آمپر آن را حتما کاهش دهید.

انواع لوله های برق (کاندوئیت)


دسته بندی لوله های برق براساس ضخامت و خواص فیزیکی آن نیز می باشد. این دسته بندی ها براساس موارد زیر می باشد:

1کاندوئیت فلزی سخت (Rigid metal Conduit : RMC)

این نوع لوله جدار ضخیم داشته و از فولاد گالوانیزه و آلومینیوم تولید می شود.

2- کاندوئیت سخت گالوانیزه (GRC)

این مدل از لوله برق همان لوله های فولادی گالوانیزه دوسر رزوه می باشد.

3- کاندوئیت فلزی میانی (I MC)

وزن لوله کاندوئیت IMC از مدل لوله برق فلزی سنگین تر و همچنین وزن آن از RMC سبک تر می باشد. این مدل از لوله ها نیز می توانند دارای رزوه هایی هم باشند.

4- کاندوئیت فلزی برق (EMT)

این مدل از لوله با عنوان کاندوئیت جدار نازک شناخته شده می باشد و وزن آن از کاندوئیت سخت گالوانیزه سبک تر و همچنین قیمت آن نیز کمتر می باشد به همین دلیل میزان مصرف آن کمتر می باشد. این نوع لوله را رزوه نمی کنند اما اتصالات آن به صورت پیچی می باشد.

کاندوئیت آلمینیومی


از این مدل از کاندوئیت بیشتر دراماکن صنعتی استفاده می شود و شناخته شده به عنوان کاندوئیت مقاوم در برابر خوردگی می باشد. از این نوع کاندوئیت نمی توان در زیربتن استفاده کرد به دلیل آن که امکان واکنش نشان دادن آلومینیوم با آلکالین های موجود در سیمان وجود دارد. بنابراین برای حفاظت از آن بایستی لایه ای روی آن اعمال گردد.

کاندوئیت های آلومینیومی از نظر طولی برابر یک سوم از کاندوئیت فولادی جرم دارند و همچنین هزینه ی نصب آن ها نیز کمتر می باشد. از همین روی کاندوئیت آلمینیومی از لحاظ قیمتی به صرفه تر از کاندوئیت فولادی می باشد.

خرید و قیمت لوله برق


جهت سفارش یا اطلاع از آخرین قیمت محصولات ( گالوانیزه گرم ، لوله گلخانه ، لوله گالوانیزه ، لوله مانیسمان ،  و لوله قزوین ) با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مدیر
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.