لوله برق

لوله برق

لوله برق

لوله برق و هر آن چیزی که باید در مورد لوله های برق بدانید.

در مورد لوله برق چه میدانید؟

 

این لوله در زبان انگلیسی به معنی Conduit کاندوئیت میباشد. واژه کاندوئیت به معنای کانال ، مجرا ، معبر است. در کشورها ی غربی لوله های برق چه فلزی و چه غیر فلزی را به این نام میشناسند. اما در بازار لوله ایران مقصود از لوله کاندوئیت همان لوله برق فولادی سه متری دو سر جدار نازک میباشد.

استاندارد لوله ها

لوله کاندوئیت اتصالات و استانداردهای مخصوص به خود را دارد. کاندوئیت به عنوان پوششی محافظ هادیهایی که از درونش عبور داده شده اند برای جلوگیری از آسیب دیدن سیم یا عایق آن و همچنین محافظت از افراد در برابر تماس ناخواسته با هادی مورد استفاده قرار میگیرد.

این لوله های برق معمولا برای هتلها و بیمارستانها و ساختمانهای تجاری و اداری و البته تاسیسات زیرزمینی لازم میباشد اما ممکن است در سیم کشی آپارتمانهاو به کار گرفته نشود.

در استانداردهای مورد نظر اندازه و تعداد مجاز هادیهایی که میتوانیم از درون یک لوله با اندازه استاندارد عبور دهیم مشخص شده است .کاندوئیت ها انواع متفاوتی دارند که برای اهداف مشخصی طراحی شده اند.

 تاریخچه لوله کاندوئیت :

جالب است بدانید که تارخچه ی اولین لوله کاندوئیت به زمانی برمیگردد که چراغهای الکتریکی جایگزین چراغهای خیابانی گازسوز شد. برای تامین برق این چراغها در آن زمان سیمهای برق را از داخل لوله هایی که تا پیش از آن گاز چراغها را تامین میکردند، میکشیدند.

کم کم خواص مکانیکی مطلوب این لوله ها در محافظت از سیمها مورد توجه قرار گرفت و در نتیجه استفاده از آن روز به روز افزایش یافت.

در زمانهای گذشته سیم برق تاسیسات و سازه ها را بدون عایق و پوشش عبور میدادند اما معایبی داشتتند که عبارتند از:

1 – تماس ناخواسته انسان با سیم یا رسانه برق

2- عدم تقویت و تعویض کابل یا سیم برق در کف و دیواره ی سازه ها.

3- پایین آمدن ولتاژ برق

4- اتصال به بدنه ساختمان و انتقال برق به تمامی قسمتها.

5- به وجود آمدن آتش سوزی در اثر اتصال برق و آتش گرفتن سیم برق.

لوله برق با کمک اتصالات به هم وصل میشوند و در کف و دیواره ها ی ساختمان قرار میگیرند . باید بگوییم که برای رد کردن کابل و سیم برق از وسیله ای به نام فنر استفاده میشود.

آیا میدانید لوله های برق در بازار به چه شکلهایی موجود میباشد؟

لوله های برق به شکلهای زیر در بازار موجود است:

1- لوله برق کاندوئیت فلزی:

این لوله ها از جنس آهن هستند . از قابلیتهای این لوله ها میتوان به قابلیت تحمل فشار بالا و عدم له شدن و تا شدن اشاره کرد. این لوله ها معایبی نیز دارند که عبارتند از :عدم عایق بودن آنها در برابر جریان برق است.

لوله برق کاندوئیت فلزی

2- لوله برق پی وی سی:

 

جنس این دسته از لوله ها از پلاستیک سخت میباشد که در آن نرم کننده ها و روان کننده ها نیز وجود  دارد که به نسبت لوله برق فلزی دارای وزن سبکتر است و دارای عایق بوده و ارزانتر نیز میباشد. همچنین این لوله ها غیرقابل اشتعال بوده و در صنعت ساختمان کاربرد بسیار بالایی دارد.

 

3- لوله برق گالوانیزه سرد:

 

که به آن فابریک نیز میگویند . جنس آن از فلز بوده و بیشتر در منطق سرپوشیده و فضای داخلی  سازه ها کاربرد دارد. به علت فابریک بودنش این لوله ها در مناطق مرطوب و خارجی زنگ میزند.

 

4- لوله برق گالوانیزه گرم:

 

جنس لوله برق گالوانیزه گرم یا آبکاری از فلز میباشد و در مناطق سرباز و فضای خارجی سازه ها کاربرد دارد . این دسته از لوله ها در کوره آبکاری میشود و در مناطق مرطوب و خارجی رطوبت را به خود جذب نمیکند.

 

5- لوله برق پلی آمید:

 

این دسته از لوله ها از جنس پلاستیک نرم میباشد.در حال حاضر این لوله ها 65 % در ساختمانها و سازه ها سبک کاربرد دارد. این لوله ها قابل انعطاف و بسیار  سبک هستند و قیمت آنها نیز از تمام لوله های برق موجود در بازار پایینتر میباشد. یکی از معایب لوله های برق پلی آمید شعله ور شدن آن است.

 

6- لوله برق پلی اتیلن:

 

جنس لوله برق پلی اتیلن از پلاستیک نرم بوده و در مقایسه با بقیه ی لوله های برق موجود ، قابلیت انعطاف و استحکام بالایی دارد. قیمت آنها نیز از لوله های پی وی سی بالاتر میباشد.

 

7- لوله برق خرطومی پی وی سی:

 

این لوله ها جهت عبور دادن سیم برق بر روی دیواره ی سازه ها استفاده میشود. از ویژگی های این دسته از لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالا میباشد و به تمامی زاویه ها خم میشود و البته غیر قابل اشتعال نیز هست . جنس این لوله ها از پی وی سی میباشد

 

8 -لوله برق خرطومی پلی آمید:

 

این دسته از لوله ها نیز مانند دسته ی بالا برای عبور دادن سیم برق بر روی دیواره های سازه استفاده میشود. از ویژگیها ی لوله های خرطومی پلی آمید قابلیت انعطاف پذیری بالای آن میباشد . جنس آن از پلی آمید بوده و قابل اشتعال است.

 

9- لوله برق خرطومی فلزی:

 

کاربرد لوله برق خرطومی فلزی این است که برای عبور دادن سیم برق در تابلوهای صنعتی و دیوارهای خارجی مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله ها از جنس پی وی سی به همراه سیم مفتولی جهت بالا بردن مقاومت لوله و استحکام بیشتر است.

لوله برق خرطومی فلزی

 

لوله های کاندوئیت با سایر روشهای سیم کشی چه تفاوتهایی دارند؟

 

همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم ، با لوله های کاندوئیت میتوان از سیم در برابر رطوبت و ضربه و گازهای خورنده محافظت کرد. همچنین لوله های کاندوئیت را به صورت ضد آب نیز تولید و در زیر سطح آب از انها استفاده میکنند.

لوله های کاندوئیت میتوانند از مدارهای حساس در تداخلهای الکترومغناطیسی محافظت کنند.از دیگر کاربردهای لوله های کاندوئیت عبور دادن کابل برق از میان بتن است. همچنین لوله های کاندوئیت فلزی را میتوان در محل خم کرد تا با مصرف اتصالات کمتر از هزینه نیز کاسته شود.

میدانید این ویژگی در کجا کاربرد دارد؟

هنگامی که کابل را باید از مسیری نامتوازن عبور داد. البته برای خم کردن این لوله ها باید از ابزار مخصوص خمکاری لوله استفاده کرد. استفاده از این لوله ها گرانتر از لوله های کاندوئیتی غیر فلزی مانند پی وی سی میباشد در نتیجه اجرت نصب آ ن نیز بالاتر است به همین دلیل کاربرد لوله های کاندوئیتی فلزی در کاربریهای مسکونی کمتر است.

به دلیل اینکه لوله های کاندوئیتی فلزی کابل ها را کاملا از محیط ایزوله میکند ، امکان انتقال حرارت کمتری به محیط را دارند. به همین دلیل در صورت عبور دادن چندین کابل از یک لوله کاندوئیت باید آمپر آنها را کاهش داد.

لوله های کاندوئیت فلزی نیز به چند دسته تقسیم میشود:

این لوله ها را بر اساس ضخامت و خواص فیزیکیشان دسته بندی میکنند مانند لوله برق

1– کاندوئیت فلزی سخت (Rigid metal Conduit : RMC): این نوع لوله جدار ضخیم داشته و از فولاد گالوانیزه و آلومینیوم تولید می شود.
2- کاندوئیت سخت گالوانیزه (GRC): این نوع کاندوئیت همان لوله های فولادی گالوانیزه دوسر رزوه می باشد.
3- کاندوئیت فلزی میانی (I MC): این نوع لوله ها از کاندوئیت فلزی برق سنگین تر و از RMC سبک تر می باشد. این نوع لوله ها می توانند رزوه ایی هم باشند.
4- کاندوئیت فلزی برق (EMT): این لوله که به کاندوئیت جدار نازک نیز شناخته می شود، از کاندوئیت GRC ارزان تر و سبک تر می باشد. از این رو مصرف آن بسیار بیشتر می باشد. این نوع لوله را رزوه نمی کنند اما اتصالات آن به صورت پیچی است.

کاندوئیت آلمینیومی: از این نوع کاندوئیتها در اماکن صنعتی که به کاندوئیتی مقاوم نسبت به خوردگی مورد نیاز است استفاده میشود.از این نوع کاندوئیت نمیتوان در زیر بتن استفاده کرد زیرا آلمینیوم با آلکالین های موجود در سیمان واکنش میدهد. بنابرین باید لایه ای جهت حفاظت بر روی آن اعمال کرد . کاندوئیت های آلمینیومی در طول برابر یک سوم کاندوئیت فولادی جرم دارد و البته هزینه های نصب آن نیز پایینتر میباشد. به همین دلیل کاندوئیت آلمینیومی به صرفه تر از کاندوئیت فولادی میباشد.

مدیر
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.