لوله برق

در این مطلب لوله برق و هر چیزی که باید در مورد لوله های برق بدانید، گفته شده است. لوله برق از پر فروش ترین محصولات روی پوشان است. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی انواع سایز لوله برق، روش تولید لوله های برق، انواع لوله برق و قیمت هر کدام بپردازیم.

لوله برق

در مورد لوله برق چه می‌دانید؟ لوله برق در زبان انگلیسی به معنی Conduit کاندوئیت است. واژه کاندوئیت به معنای کانال ، مجرا ، معبر است. در کشورهای غربی لوله های برق چه فلزی و چه غیر فلزی را به این نام می شناسند. اما در بازار لوله ایران مقصود از لوله کاندوئیت همان لوله برق فولادی سه متری دو سر جدار نازک است.

استاندارد لوله برق


لوله کاندوئیت اتصالات و استانداردهای مخصوص به خود را دارد. کاندوئیت به عنوان پوششی محافظ هادی هایی که از درونش عبور داده شده اند برای جلوگیری از آسیب دیدن سیم یا عایق آن و همچنین محافظت از افراد در برابر تماس ناخواسته با هادی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های برق معمولا برای هتل ها و بیمارستان ها و ساختمان های تجاری و اداری و البته تاسیسات زیرزمینی لازم است. البته ممکن است در سیم کشی آپارتمان ها به کار گرفته نشود.

در استانداردهای مورد نظر اندازه و تعداد مجاز هادی هایی که می توانیم از درون یک لوله با اندازه استاندارد عبور دهیم مشخص شده است. کاندوئیت ها انواع متفاوتی دارند و برای اهداف مشخصی طراحی شده اند.

تاریخچه لوله کاندوئیت (لوله برق)


جالب است بدانید که تارخچه ی اولین لوله کاندوئیت به زمانی برمیگردد که چراغهای الکتریکی جایگزین چراغهای خیابانی گازسوز شد. برای تامین برق این چراغها در آن زمان سیمهای برق را از داخل لوله هایی که تا پیش از آن گاز چراغها را تامین می کردند، می کشیدند.

کم کم خواص مکانیکی مطلوب این لوله ها در محافظت از سیم ها مورد توجه قرار گرفت و در نتیجه استفاده از آن روز به روز افزایش یافت.

در زمان های گذشته سیم برق تاسیسات و سازه ها را بدون عایق و پوشش عبور میدادند اما معایبی داشتتند که عبارتند از:

  1. تماس ناخواسته انسان با سیم یا رسانه برق
  2. عدم تقویت و تعویض کابل یا سیم برق در کف و دیواره ی سازه ها.
  3. پایین آمدن ولتاژ برق
  4. اتصال به بدنه ساختمان و انتقال برق به تمامی قسمتها.
  5. به وجود آمدن آتش سوزی در اثر اتصال برق و آتش گرفتن سیم برق.

لوله برق با کمک اتصالات به هم وصل میشوند و در کف و دیواره ها ی ساختمان قرار میگیرند . باید بگوییم که برای رد کردن کابل و سیم برق از وسیله ای به نام فنر استفاده میشود.

آیا میدانید لوله های برق در بازار به چه شکل هایی موجود است؟

 

اشکال مختلف لوله برق


1- لوله های برق کاندوئیت فلزی

لوله های برق از جنس آهن هستند . از قابلیت های این لوله ها میتوان به قابلیت تحمل فشار بالا و عدم له شدن و تا شدن اشاره کرد. این لوله ها معایبی نیز دارند که عبارتند از :عدم عایق بودن آنها در برابر جریان برق است.

لوله برق کاندوئیت فلزی

2- لوله برق پی وی سی

جنس این دسته از لوله های برق از پلاستیک سخت است. در آن نرم کننده ها و روان کننده ها وجود دارد به نسبت لوله برق فلزی دارای وزن سبکتر است و دارای عایق بوده و ارزانتر نیز هستند. همچنین این لوله ها غیرقابل اشتعال بوده و در صنعت ساختمان کاربرد بسیار بالایی دارد.

3- لوله برق گالوانیزه سرد

که به آن فابریک نیز میگویند . جنس آن از فلز بوده و بیشتر در منطق سرپوشیده و فضای داخلی سازه ها کاربرد دارد. به علت فابریک بودنش این لوله ها در مناطق مرطوب و خارجی زنگ میزند.

 

4- لوله برق گالوانیزه گرم

 

جنس لوله برق گالوانیزه گرم یا آبکاری از فلز میباشد و در مناطق سرباز و فضای خارجی سازه ها کاربرد دارد . این دسته از لوله ها در کوره آبکاری میشود و در مناطق مرطوب و خارجی رطوبت را به خود جذب نمیکند.

 

5- لوله برق پلی آمید

 

این دسته از لوله ها از جنس پلاستیک نرم میباشد.در حال حاضر این لوله ها 65 % در ساختمانها و سازه ها سبک کاربرد دارد. این لوله ها قابل انعطاف و بسیار سبک هستند و قیمت آنها نیز از تمام لوله های برق موجود در بازار پایینتر میباشد. یکی از معایب لوله های برق پلی آمید شعله ور شدن آن است.

 

6- لوله برق پلی اتیلن

 

جنس لوله برق پلی اتیلن از پلاستیک نرم بوده و در مقایسه با بقیه ی لوله های برق موجود ، قابلیت انعطاف و استحکام بالایی دارد. قیمت آنها نیز از لوله های پی وی سی بالاتر میباشد.

 

7- لوله برق خرطومی پی وی سی

 

این لوله ها جهت عبور دادن سیم برق بر روی دیواره ی سازه ها استفاده میشود. از ویژگی های این دسته از لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالا میباشد و به تمامی زاویه ها خم میشود و البته غیر قابل اشتعال نیز هست . جنس این لوله ها از پی وی سی میباشد

 

8 –لوله برق خرطومی پلی آمید:

 

این دسته از لوله ها نیز مانند دسته ی بالا برای عبور دادن سیم برق بر روی دیواره های سازه استفاده میشود. از ویژگیها ی لوله های خرطومی پلی آمید قابلیت انعطاف پذیری بالای آن میباشد . جنس آن از پلی آمید بوده و قابل اشتعال است.

 

9- لوله برق خرطومی فلزی:

 

کاربرد لوله برق خرطومی فلزی این است که برای عبور دادن سیم برق در تابلوهای صنعتی و دیوارهای خارجی مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله ها از جنس پی وی سی به همراه سیم مفتولی جهت بالا بردن مقاومت لوله و استحکام بیشتر است.

لوله برق خرطومی فلزی

 

تفاوت لوله برق با سایر روشهای سیم کشی


همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم ، با لوله های کاندوئیت (لوله های برق) می توان از سیم در برابر رطوبت و ضربه و گازهای خورنده محافظت کرد. همچنین لوله های کاندوئیت را به صورت ضد آب نیز تولید و در زیر سطح آب از آن ها استفاده می کنند.

لوله های کاندوئیت می توانند از مدارهای حساس در تداخل های الکترومغناطیسی محافظت کنند. از دیگر کاربردهای لوله های کاندوئیت عبور دادن کابل برق از میان بتن است. همچنین لوله های کاندوئیت فلزی را میتوان در محل خم کرد تا با مصرف اتصالات کمتر از هزینه نیز کاسته شود.

این ویژگی در کجا کاربرد دارد؟

هنگامی که کابل را باید از مسیری نامتوازن عبور داد. البته برای خم کردن این لوله ها باید از ابزار مخصوص خمکاری لوله استفاده کرد. استفاده از این لوله ها گرانتر از لوله های کاندوئیتی غیر فلزی مانند پی وی سی میباشد در نتیجه اجرت نصب آ ن نیز بالاتر است به همین دلیل کاربرد لوله های کاندوئیتی فلزی در کاربریهای مسکونی کمتر است.

به دلیل اینکه لوله های کاندوئیتی فلزی کابل ها را کاملا از محیط ایزوله میکند ، امکان انتقال حرارت کمتری به محیط را دارند. به همین دلیل در صورت عبور دادن چندین کابل از یک لوله کاندوئیت باید آمپر آنها را کاهش داد.

انواع لوله های برق (کاندوئیت)


لوله برق را بر اساس ضخامت و خواص فیزیکی دسته بندی می شود. این دسته بندی شامل موارد زیر است.

1کاندوئیت فلزی سخت (Rigid metal Conduit : RMC)

این نوع لوله جدار ضخیم داشته و از فولاد گالوانیزه و آلومینیوم تولید می شود.

2- کاندوئیت سخت گالوانیزه (GRC)

این نوع کاندوئیت همان لوله های فولادی گالوانیزه دوسر رزوه می باشد.

3- کاندوئیت فلزی میانی (I MC)

این نوع لوله ها از کاندوئیت فلزی برق سنگین تر و از RMC سبک تر می باشد. این نوع لوله ها می توانند رزوه ایی هم باشند.

4- کاندوئیت فلزی برق (EMT)

این لوله که به کاندوئیت جدار نازک نیز شناخته می شود، از کاندوئیت GRC ارزان تر و سبک تر می باشد. از این رو مصرف آن بسیار بیشتر می باشد. این نوع لوله را رزوه نمی کنند اما اتصالات آن به صورت پیچی است.

کاندوئیت آلمینیومی


از این نوع کاندوئیتها در اماکن صنعتی که به کاندوئیتی مقاوم نسبت به خوردگی مورد نیاز است استفاده میشود.از این نوع کاندوئیت نمیتوان در زیر بتن استفاده کرد زیرا آلمینیوم با آلکالین های موجود در سیمان واکنش میدهد. بنابرین باید لایه ای جهت حفاظت بر روی آن اعمال کرد . کاندوئیت های آلمینیومی در طول برابر یک سوم کاندوئیت فولادی جرم دارد و البته هزینه های نصب آن نیز پایینتر میباشد. به همین دلیل کاندوئیت آلمینیومی به صرفه تر از کاندوئیت فولادی می باشد.

خرید و قیمت لوله برق


جهت سفارش یا اطلاع از آخرین قیمت محصولات ( گالوانیزه گرم ، لوله گلخانه ، لوله گالوانیزه ، لوله مانیسمان ، و لوله قزوین ) با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

مدیر
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.