گلخانه

گلخانه چیست؟

گلخانه چیست؟ گلخانه به فضایی گفته می‌شود که می‌تواند شرایط محیطی مناسب و لازم را برای رشد گیاهان در نواحی و فصول مختلف یک سال فراهم و کنترل کند. (تاریخچه گلخانه) گلخانه ها را بر اساس نوع مصالح به کار رفته در آن‌ها به دوگروه ثابت و متحرک تقسیم می‌کنند.

انواع گلخانه بر اساس شکل ظاهری

تقسیم بندی گلخانه ها براساس شکل ظاهریشان صورت میگیرد:

1- گلخانه به شکل A

در قسمت تاج این نوع گلخانه ها زاویه ایی وجود دارد که از روبه برو گلخانه را مانند حرف A نشان می‌دهد. سقف این گلخانه ها دارای شیب تندی است. این شیب سبب هدایت برف و باران به سمت ناودانی می‌شود. همچنین در گلخانه تعرق گیاهان را به طرفین هدایت می‌کند.

از دیگر ویژگی‌ های این نوع گلخانه این است که، سبب شکست نور به داخل گلخانه جهت استفاده از حداکثر تابش نور می‌شود. در این نوع سازه ها ابعاد شیشه ها کم و وزن آنها زیاد است. به همین دلیل فاصله بین ستون‌ ها و کمان‌ ها کم و وزن سازه ها نیز سنگین است. در نتیجه این مدل از سازه ها از لحاظ هزینه ای مقرون به صرفه نیستند. معمولا ساخت گلخانه ها در مناطقی صورت میگیرد که بادخیز هستند و همچنین در مناطقی با بارش برف سنگین بنا می گردند.

یکدیگر از معایب سازه های گلخانه ای این است که ضریب انتقال حرارت شیشه بسیار بالا می باشد و شکننده می باشد.

گلخانه

2- گلخانه با سقف قوسی شکل

این گلخانه ها به شکل نیم دایره هستند. اسکلت این گلخانه ها از لوله های گالوانیزه ساخته می‌شود. از مزایای این نوع گلخانه ها میتوان به سبک بودن گلخانه ، ارزان بودن آن، مقاوم بودن آن در برابر باد و طوفان ، مصرف پایین سوخت و انرژی و سرعت زیاد نصب آن اشاره کرد.

گلخانه

3- گلخانه با سقف گنبدی شکل( گوتیک)

در این نوع سازه، تاج گلخانه از حالت قوسی به شکل شیروانی درآمده است. عرض این گلخانه ها زیاد بوده و به همین دلیل امکان احداث پنجره در تاج آنها وجود دارد. همچنین در این نوع سازه امکان تجمع برف و قطرات آب نیز به حداقل می‌ رسد.

گلخانه

4- گلخانه ی دنده ایی

در این نوع گلخانه ها شیب سقف به گونه ای است که باعث انعکاس نور خورشید در تابستان میشود . به همین دلیل از این نوع سازه ها در مناطق گرمسیر استفاده می‌ کنند.

گلخانه

لوله گالوانیزه سازه گلخانه

لوله گالوانیزه یکی از پرکاربردترین لوله هایی می باشد که در سازه های گلخانه ای صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. این مدل از لوله نه تنها دارای قیمت بسیار مناسبی می باشد بلکه وزن کمی هم دارد و همچین تنوع در وزن و ضخامت آن از دیگر ویژگی های مثبت این لوله ها می باشد که امروزه طرفداران بسیاری در دنیای صنعت و کشاورزی پیدا کرده است.

از آنجا که سازه های گلخانه ای در معرض مستقیم تغییرات جوی و آب و هوایی هستند و داخل فضای گلخانه نیز گرم و مرطوب است، امکان خوردگی و زنگ زدگی سازه ها بالا می‌ رود به همین دلیل لوله های گالوانیزه گرم بهترین گزینه برای ساخت سازه های گلخانه ای هستند. زیرا این پوشش های گالوانیزه از داخل و خارج از سازه ها در برابر زنگ زدگی و خوردگی و ضربات محافظت می‌ کنند.

سازه های گالوانیزه گرم گلخانه ای به روش غوطه وری و طبق استاندارد تولید می‌ شوند. عمر مفید لوله های گالوانیزه گرم به 20 سال میرسد.

مراحل تولید لوله گالوانیزه گلخانه ای

مراحل تولید لوله گلخانه گالوانیزه بدین صورت می باشد که لوله سیاه از روش به صورت درزجوش ایجاد خواهد شد. آنگاه فرآیند تمیز کردن آن انجام می شود و برای فرآیند گالوانیزاسیون به درون وان مذاب روی انتقال داده می شود. پس از آن که عملیات گالوانیزه پوششی انجام شد لوله ضخامتی حدود 45- 70 میکرون از فلز روی پیدا خواهد کرد.

سایز مناسب برای لوله های گالوانیزه مورد استفاده در سازه های گلخانه ای بین ” ½ تا “6 اینچ و نمره ی 2 تا 10 است. بسته بندی لوله های گلخانه ای به صورت بندیل است و بر اساس وزن بندیل به فروش می‌ رسند.

ویژگی های لوله و اتصالات گلخانه ای

1- این لوله ها دارای استحکام بالا هستند.

2- از انعطافپذیری مطلوبی برخوردار هستند.

3- تنوع اتصالات گالوانیزه زیاد است.

4- امکان گالوانیزه کردن هر سایز از لوله های فولادی وجود دارد.

شرکت روی پوشان قزوین با تولید اتوماتیک ، یکی از تولید کنندگان معتبر در صنعت گالوانیزه گرم ، لوله مانیسمان ، لوله برق و لوله های گلخانه ای و لوله قزوین است. ما در روی پوشان با زیر سازی مناسب و شست وشوی گرم، زمینه ساز کیفیت مطلوب و عمر طولانی محصولات در محیط گرم و مرطوب هستیم.

آخرین مقالات

فهرست مطالب