پر سود ترین محصولات کشاورزی

محصولات قابل کشت در گلخانه با سوددهی بالا بسیارند، مهم این است  با توجه به شرایط منطقه ای  که دارید، بهترین کشت گلخانه ای را انتخاب کنید. به طور حتم نمی توان گفت که محصول  پررونق کدام است اما تعدادی از محصولات هستند که با در نظر گرفتن شرایط عمومی و متوسطی که تقریباً برای همه وجود دارد، می توان گفت سودآوررترین محصولات گلخانه ای هستند و کشت آنها پررونق خواهد بود.

۱تولید شاخه های بریده گل زینتی

درآمد گلخانه گل میتواند بسیار مناسب باشد و گلها از سودآورترین محصول گلخانه ای هستند. همانطور که می دانید، گل های در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند و در هر زمان از سال، بازار خود را دارد. به همین سبب گل ها از بهترین محصولات گلخانه و از سودآورترین محصولات گلخانه ای هستند. به علاوه، گل طرفداران بین المللی دارد و این بدین معنی است که، از بهترین محصولات گلخانه برای صادارت و فروش است. این عوامل سبب تبدیل آن به یکی از پرسودترین محصولات گلخانه ای شده است.پرسودترین گل‌ها برای پرورش که کشت و فروش آنها درآمد گلخانه شما را افزایش می‌دهند عبارتند از: جعفری، مریم گلی، مارگاریت، گازانیا، داوودی، انواع رز، ساناز هفت رنگ، انواع درختچه و…. نکته ای که قابل توجه است، این است که اگر شما مستقیم محصول را به دست مصرف کننده نرسانید، متأسفانه سود اصلی نصیب دلالان خواهد شد و شما فقط سهم اندکی از آنرا بدست خواهید آورد.

نکته ی دیگر ساخت گلخانه است که بتوان در آن گل و گیاهان زینتی پرورش داد. هزینه ی پرورش و نگهداری گل های زینتی بالا است و ناچارید تا مبالغ زیادی را برای تجهیزات بپردازید؛ که با سود بالایی که این گلها دارند و فروش مناسب جبران خواهد شد. امکان نگهداری گل ها برای مدت زمان طولانی وجود ندارد، پس قبل از برداشت گلها یا حتی قبل از کاشت باید بازار هدف خود را مشخص کنید. با توجه به بازار منطقه‌ی خود باید تصمیم بگیرید که پرسودترین گل برای پرورش در شهر شما چیست.

2- کشت توت فرنگی در گلخانه

توت‌فرنگی نیز از سودآورترین محصولات گلخانه‌ای است. توت فرنگی یکی دیگر از میوه های گران‌قیمت و از پرسودترین محصولات گلخانه ای است که علاوه برتقاضای زیاد در بازار، قیمت بالایی هم دارد و کشت گلخانه ای آن از حاشیه سود مناسبی برخوردار است. در زمان گذشته اینگونه نبود، اما با پیشرفت و افزایش سطح رفاه عمومی جامعه، تقاضای خارج از فصل برای میوه خوشمزه توت فرنگی افزایش یافت و طبیعتا سود کشت توت فرنگی در گلخانه بر اثر این اتفاق افزایش یافت. در گلخانه می توان ۱.۵ برابر کشت آزاد و زمین های کشاورزی توت فرنگی کشت کرد. باید سیستم تهویه مناسب و فضای خوبی برای توت فرنگی های خود تهیه کنید؛ زیرا توت فرنگی میوه ی حساسی است و نسبت به تغییرات سریعاً واکنش نشان می دهد.

پرورش توت فرنگی در گلخانه‌ با متراژ پایین توجیه اقتصادی ندارد و به صرفه نخواهد بود و باید در متراژ های بالا توت فرنگی کشت کنید.

3کشت زعفران در گلخانه

همانطور که همه میدانید، زعفران گیاهی بسیار با‌ارزش و خاصی است. کشور ایران در قرن ۲۱ بزرگترین صادر کننده زعفران است، به طوری که ۹۰ درصد زعفران دنیا را ایران صادر می‌کند؛ پس زعفران از سودآورترین محصولات گلخانه ای است و بهترین محصول گلخانه ای برای صادرات به شمار می‌رود. نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا پرورش زعفران در گلخانه به عنوان ادویه گرانبها طرفدار دارد. زعفران تنها به ۶ بار آبیاری در سال نیاز دارد. برخلاف توت فرنگی، کشت زعفران نیاز به زمین های چند هکتاری ندارد و می توانید با یک سالن گلخانه به کشت زعفران بپردازید. می توانید حتی با استفاده از کشت هیدروپونیک محصول پرورش دهید. زعفران در طول سال تنها یکبار برداشت می شود؛ با این حال دارای سود سرشاری است.

4-کشت خیار در گلخانه

خیار گلخانه ای به دلیل اینکه هم به عنوان یک میوه‌ی مجلسی مصرف می شود و هم در انواع سالاد استفاده می شود، میزان تقاضای آن توسط مردم بالا است؛ پس یکی دیگر از محصولات پر سود برای پرورش در گلخانه، خیار است. درآمد گلخانه خیار به قدری هست که بین لیست پرسودترین محصولات برای کشت در گلخانه قرار بگیرد.

5-کشت سبزیجات و گیاهان دارویی در گلخانه

کشت سبزیجات و گیاهان دارویی نیز، سود خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد و از پرسودترین محصولات کشت گلخانه ای هستند. پرورش گیاهان گلخانه ای برای روحیه شما نیز میتواند بسیار عالی باشد. بیشتر سبزی های برگ دار به یک شکل رشد می کنند و به دلیل استفاده در انواع سالاد، طرفداران خاص خود را دارند. حتما قبل از شروع به کار، اطلاعات خود را درباره آنها کامل کنید تا در حین کار به مشکل نخورید. می توانید سبزیجات و گیاهان را در یک فضا کشت کنید و باهم پرورش دهید. در کنار محصولات اصلی خود، می توانید سبزیجات کوچکی مانند گشنیز، جعفری، پیازچه و… نیز پرورش دهید تا سود کار خود را افزایش دهید. حتی می توانید با کمی تحقیق در بازار هدف خود، پرسودترین گیاهان دارویی گلخانه ای را شناسایی کنید و سودآورترین کشت گلخانه ای ممکن را داشته باشید.

6کشت فلفل دلمه ای در گلخانه

فلفل دلمه ای گلخانه ای نیز یکی از پرسودترین محصولات کشاورزی در ایران است و از طریق فروش آن می‌توان سود خوبی به‌دست آورد. با اینکه فلفل سبز یکی از پرسودترین محصولات گلخانه ای است، نیاز به فضای بزرگی ندارد تا رشد و پرورش یابد و در فضایی به ابعاد یک جعبه موز هم میتوانید فلفل دلمه ای بکارید.

7بادمجان گلخانه‌ای

بادمجان گلخانه‌ای یکی دیگر از محصولاتی است که پرورش‌دهندگان به دلیل حاشیه سود مناسب و سوددهی خوب این صیفی، به سراغ آن می‌روند. بادمجان یکی از مواد غذایی پرمصرف در غذاهای ایرانی است و به طور معمول در هر ۴ فصل سال مصرف می‌شود. باید نور و گرمای کافی برای رشد این محصول را فراهم کنید تا شکل و کیفیت محصول نهایی بازار پسند و مناسب باشد.

8-کشت فلفل تند در گلخانه

فلفل تند مانند فلفل دلمه تقاضای زیادی دارد و پرورش و فروش آن نیز پرسود خواهد بود. فلفل برای سودده بودن نیاز به گلخانه با متراژ بالا ندارد و در فضاهای کوچکتر هم می‌توان مقدار مناسبی از این محصول پرورش داد که پر سود باشد. دمای گلخانه را بین ۲۱ تا ۲۳ درجه نگه دارید تا بهترین کیفیت فلفل را به دست آورید.

9- قارچ ها

خانواده قارچ‌ها از جمله محصولات سودآور گلخانه‌ای هستند که طرفداران زیادی دارند. پرورش قارچ در یک فضای محدود نیز امکان پذیر است. بطور کلی اگر شما گلخانه‌ای داشته و در حال پرورش و تولید محصولات گلخانه ای هستید، فقط کافی است که یک سالن از فضای گلخانه خود را به پرورش قارچ اختصاص بدهید. این سالن باید سیستم سرمایشی و تجهیزات به‌روز و مدرنی داشته باشد که بتواند قارچ‌هایی مناسب و باکیفیتی را پرورش دهد. لازم به ذکر است که تهیه لوازم مورد نیاز برای سالن پرورش قارچ نیاز به هزینه بالایی ندارد.

با توجه به صرفه اقتصادی و در نظر گرفتن شرایط برای شما، اکثر محصولات کشاورزی مانند انواع میوه و انواع گیاه را می توان در گلخانه پرورش داد اما تنها ارزش محصول تولیدی برای رسیدن به درآمد گلخانه ملاک نیست. نحوه ی بسته بندی و ارائه محصول، بازار هدف، قیمت گذاری و… در میزان درآمد گلخانه شما تأثیر گذار هستند.

آخرین مقالات

فهرست مطالب