گالوانیزه گرم

[vc_row][vc_column][vc_column_text]در این مطلب محصول گالوانیزه گرم (Hot Dip Galvanizing) را کامل معرفی می‌کنیم. ضخامت پوشش، استاندارد ها، تجهیزات و به طور کلی همه چیز در مورد گالوانیزه گرم توضیح داده شده است. جهت دریافت مشاوره رایگان با مشاوران روی‌پوشان تماس بگیرید.

پس با ما همراه باشید.

گالوانیزه گرم (Hot Dip Galvanizing)


Hot Dip Galvanizing استاندارد از یک فلز مذاب ساخته می شود که سطح یک قطعه را می‌تواند پوشش دهد. فلزی مذابی که برای این کار استفاده می شود، معمولا روی ذوب شده است.

گالوانیزه گرم

 

این اندرکنش کاملا ساده و راحت است و بهترین راه برای محافظت از فولاد در برابر آسیب محسوب می شود.

 

وقتی آهن روی مذاب آغشته می شود باعث به وجود آمدن یک لایه آلیاژ روی_فولاد که بر روی یک قطعه می شود که به طور کامل سطح قطعه را پوشش دهی می کند. تمام این مراحل را گالوانیزه گرم می نامند.

 

مهم ترین مزیت های پوشش گالوانیزه گرم


ده مورد از مزایای گالوانیزه گرم

پوشش کامل

به این دلیل که پوشش روی در گالوانیزه گرم برای جلوگیری از خوردگی در فلز و فولاد به وجود می آید، بسیار ضروری است که این پوشش بتواند تمام سطح فولاد را بپوشاند و بتواند تمام قسمت ها مانند: داخل، گوشه ها، شکاف ها و… و بخش هایی از فولاد که با استفاده از روش های دیگر نتوان به خوبی گالوانیزه کرد را با استفاده از این روش و فرو بردن فولاد به داخل وان گالوانیزه انجام داد.

عمر طولانی

به این دلیل که از این پوشش ها در ساخت سازه ها و بخش هایی که نیاز به طول عمر بالایی دارند استفاده میشود، ماندگاری بالای پوشش های گالوانیزه گرم که بیش از 50 سال است یکی از مزایای بسیار مهم آنها محسوب میشود، زیرا دیگر لازم نیست هر چند سال یکبار فرایندهای پیچیده از جمله تعمیر، نگهداری و… را تکرار کرد.

بالا رفتن سرعت ساخت و ساز

فولاد گالوانیزه فولاد آماده است و برای استفاده دیگر لازم به آماده سازیهایی مانند نقاشی با ضد زنگ و… را ندارد و آماده کار است.

قیمت پایین تر

قیمت گالوانیزه گرم حتی با وجود مزیای بسیار زیادی که دارد بسیار مقرون به صرفه است، مثلا در صورتی که قرار باشد روی فولاد نقاشی شود کار بسیار دشوار و هزینه بری است. و نیاز به مکانیزم پیچیده تری دارد.

سرعت بالای گالوانیزاسیون

گالوانیزه کردن قطعات فولادی با استفاده از این روش حدودا نیاز به 1 ساعت زمان دارد در صورتی که روش های دیگر حداقل 1 هفته زمان نیاز دارند.

پوشش مستحکم

در این روش پیوندی قوی میان روی و فولاد به وجود می آید که دارای ویژگی های بسیار زیاد مانند: مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی، آسیب های مکانیکی و آسیب هایی که در حین استفاده از آنها ممکن است ایجاد شود هستند.

امکان بازرسی و سنجش کیفیت ساده

به این دلیل که معمولا تمام قطعه به صورت یکباره داخل وان غوطه ور میشود به همین دلیل هم پس از پایان کار به سادگی میتوان آنها بازرسی و کیفیت سنجی کرد و نیازی به کار پیچیده ای برای آنها نیست.

هزینه پایین در مقایسه با دوام بالا

همانطور که گفتیم هزینه استفاده از این روش در مقایسه با روش های دیگر پایین تر است، اما به عنوان مثال استفاده از این روش در مقایسه با گالوانیزه سرد بیشتر است، اما قطعاتی که پوشش های سرد پوشانده شده باشند دوام و عمر بسیار پایین تری دارند، به همین دلیل در مقایسه با طول عمر این پوشش ها قیمت پایین تری دارند.

قابلیت اطمینان

این پوشش ها با استفاده از استاندارد BS EN ISO 1461 بریتانیا ساخته میشوند که با استفاده از آنها میتوان پوشش های با ضخامت مناسب، یک اندازه و با قابلیت اطمینان بالا ایجاد نمود.

حفاظت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف

از آنجایی که فولاد به صورت طبیعی تمایل زیادی بر واکنش با اکسیژن دارد، استفاده از این پوشش ها میتوانند حفاظت مناسبی از فولاد در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و اکسداسیون فراهم کنند تا فرسودگی کمتر اتفاق بیوفتد و از فولاد برای مدت زمان طولانی تری محافظت شود.

به طور خلاصه این پوشش ها مزایای زیر را دارند.

  • پوشش تشکیل شده، دارای عمر طولانی (حتی در گرما و رطوبت بالا و باد و باران ) است.
  • قیمت تمام شده، ارزان است.
  • برای قطعات به شکل های گوناگون، پوشش یکنواخت ایجاد خواهد نمود.
  • هنگام حمل و نقل، مقاومت بالایی در برابر آسیب دیدگی دارد، و بخاطر خاصیت کاتودیکی اش، خراشیدگی ها و زنگ های جزیی را جبران و از فولاد محافظت می نماید.

مراحل انجام عملیات گالوانیزه گرم


مراحل تولید گالوانیزه گرم و مهم‌ترین نکات در این عملیات در ادامه گفته شده است.

 

ضخامت گالوانیزه گرم

 

الف – آماده سازی

 

در این مرحله هدف زدودن هر نوع روغن ، گریس ، رنگ ، قشرهای اکسیدی و زنگ آهن از سطح قطعه و بدست آوردن سطحی کاملا تمیز است.

 

از محلول داغ قلیا برای زدودن روغن و گریس و رنگ هایی نظیر اپوکسی و وینیل استفاده می شود .

 

قشرهایی اکسیدی و زنگ آهن را با محلول رقیق اسید پاک می کنند. این عمل را Pickling می گویند .

 

مدت نگهداری قطعه در محلول رقیق اسید ، بستگی به شرایط سطح و طبیعت فولاد و ضخامت قشرها دارد و حتی الامکان باید کوتاه باشد تا واکنش های شیمیایی اتفاق نیفتد .

 

در صورت وجود هرگونه موادی حتی به مقدار ناچیز، داشتن پوشش ناهموار و نامناسب در نتیجه اجرای گالوانیزه گرم می دهد.

چون نمک های آهن در آب گرم حل می شود، بعد از عمل pickling قطعه را با آب گرم نسبتا اسیدی در PH بین 3 تا 4 می شویند. بعد از شستشو با آب گرم، قطعه را با آب سرد به مقدار کم شستشو می دهند.

 

ب- روان سازی (Fluxing)

 

اگرچه چربی زدایی، اسید شویی، شستشوی با آب و سایر روش های تمیز کاری بخش اعظم مواد آلوده کننده سطحی و رسوبات را از سطح آهن و فولاد می زداید، اما به هر حال مقادیر ناچیزی ناخالصی هایی به فرم اکسید، کلرید، سولفات و سولفید در سطح کار باقی می مانند که اگر تمیز نشوند در فعل و انفعال ترکیب آهن با روی در حمام مذاب اخلال می نمایند.

 

برای از بین بردن ناخالصی ها و همچنین برای تمیز نگه داشتن قسمتی از سطح مذاب که قطعه ی فولادی در درون آن وارد می شود از یک ماده ی روان ساز برای انجام این کار استفاده می شود. که برای استفاده از این ماده توجه داشته باشید که دارای یک پایداری شیمیایی لازم برای نگه داشتن یک کف شیمیایی فعال در درجه حرارت گالوانیزه گرم کردن و همچنین خاصیت تمیز کنندگی را به مقدار بسیار فراوانی نیز داشته باشد.

 

بعد از شستشو قطعه، آن را وارد محلول روان ساز زینک آمونیوم کلراید (3NH4،Zncl2 ) همراه Wetting agent حاوی 20 تا 30 درصد وزنی این نمک ها و حرارت حدود 25-10 سانتی گراد می نمایند. در این مرحله فیلم نازکی از کلرور روی و آمونیوم ، بر سطح قطعه می نشیند ، تا از تاثیر هوا بر روی سطح و اکسید شدن جلوگیری کند و قطعه سالم به حمام مذاب روی برسد.

 

پ -خشک کردن (Drying)

 

قطعه می بایست قبل از ورود به مذاب، پیشگرم (تا دمای 120 سانتی گراد) و کاملا خشک شده و بلافاصله وارد مذاب شود، در غیر اینصورت لایه نازک Flux تجزیه شده و یا در نتیجه تاثیر این لایه با فلز سطح قطعه، نمک آهن تشکیل میشود که عیب لکه های سیاه رنگ (Bare spot) را در پایان گالوانیزه بر روی سطح قطعه مشاهده خواهیم نمود.

 

ت- وان مذاب روی

 

وقتی که قطعه وارد حمام مذاب روی شد و دمای سطحش به دمای مذاب (450-435) رسید فعل و انفعال بین روی – آهن شروع و لایه های آلیاژی تشکیل میشود که هنگام خارج شدن قطعه از حمام، روی خالص بر سطح خارجی می نشیند.

 

ضخامت پوشش گالوانیزه شده


در اثر اندرکنش های غوطه ور شدن فولاد در روی مذاب و نتیجه گالوانیزه ضخامت پوشش ایجاد می شود و دارای فاکتور هایی است:

 

  • خالص بودن شمش روی استفاده شده در وان مذاب
  • زمان بندی در این عملیات نقش به سزایی دارد زیرا کنترل کننده ضخامت است
  • عامل کنترل شونده ضخامت لایه غیرفولادی سرعت خارج کردن قطعه تشکیل شده از وان روی است.
  • یکی دیگر از عوامل کنترل کننده در آلیاژ و غیر آلیاژ درجه حرارت روی مذاب است
  • مقدار روی پاک شده از سطح قطعه که توسط خنک کردن ،تکان دادن و یا سانتریفیوژ صورت می گیرد.

 

معایب پوشش گالوانیزه شده


اما معایب روش گالوانیزه گرم چیست؟ گاهی در پایان عملیات معایبی به وجود می آید. مهم‌ ترین این نکات به شرح زیر هستند.

 

ناهمواری سطح (Roughness)

 

اگر مواد به وجود آورنده فولاد یا شرایط سطحی غیر مطلوب باشد، قطعه های روی- آهن به طور درست ساخته نمی شوند.

 

Pickling طولانی، شرایطی وجود دارد که  درآن مدت زمان آغشته ماندن در وان روی زیاد می شود و حرارت بالای روی مذاب باعث ناهموار شدن پوشش قطعه می شود.

 

وجود پس مانده های فلزی در وان مذاب روی در پایان کار باعث به وجود آمدن ناهموار شدن پوشش قطعه می شود.

 

پوسته پوسته شدن(Flaking)

 

پوشش روی بصورت پوسته یا شکستگی ظاهر می شود و سطح قطعه برنگ کبود یا قهوه ای در می آید . با آزمایش میکروسکوپی میتوان دید که پوشش ،کاملا از فولاد جدا شده و آلیاژهای روی – آهن دارای شکستگی های متعدد می باشد . علت این عیب بخاطر پوشش ضخیم در نتیجه وجود سیلیکون Si در فولاد یا زمان غوطه وری طولانی در حمام می باشد. اصولا پوشش های ضخیم باعث چسبندگی ضعیف نیز میشوند.

 

از آنجاییکه پوشش کاملا پوسته پوسته شده و چسبندگی کمی دارد با اندک ضربه در طول حمل از فولاد جدا می شود.

 

تاول زدن (Blister)

 

گاهی اوقات در روی پوشش گالوانیزه گرم تاولهای (برآمدگی های) ریز و درشت بوجود می آید و پوشش شبیه پوشش های ضخیم و نا هموار نمایش میدهد. علت پیدایش آن بخاطر هیدروژن یا رطوبت حبس شده در خود فولاد می باشد ، که با کنترل کردن فولاد میتوان رفع عیب نمود .

 

هیدروژن آزاد شده در عمل pickling طولانی که در روی سطح فولاد پخش شده و در حمام مذاب جذب استیل میگردد گاهی اوقات باعث شکنندگی  Embrittlementیا Blister Coating میشود که حجم زیادی گاز هیدروژن باندازه کافی فشارلازم را در قسمت های نا یکنواخت فولاد اعمال میکند و باعث تاول زدن میشود . میتوان با تغییر سیستم آماده سازی سطح و یا کوتاه نمودن زمان اسید شویی رفع عیب نمود.

 

سطح تیره پوشش گالوانیزه گرم(Grey Coatin)

 

گاهی مواقع در بعضی نقاط پوشش سطحی ، فقط آلیاژ روی – آهن بجای روی خالص نمایان میشود و ممکن است به کل پوشش سرایت کند و برنگ تیره (در مقایسه با رنگ سفید و شفاف روی خالص ) دیده می شود.

 

علت این امر ممکن است در نتیجه شرایط مراحل مختلف گالوانیزه و یا ترکیب با فولاد باشد.خلل و فرج اضافی بر روی سطح فولاد، نمونه بارز آن است .

 

عوامل دیگر مثل سیلیکون Si و یا سرعت کولینگ بعد از حمام مذاب ، نا همواری سطح ، جذب هیدروژن توسط فولاد در پیدایش این عیب موثرند.

 

جوش (Pimple)

 

مخدوش شدن Dross در زیر پوشش روی خالص هنگام خارج کردن قطعه از حمام مذاب روی ، سبب این عیب میگردد. در صورتیکه  Dross در کف حمام ته نشین شود و عمل شستشو بعد از pickling بخوبی انجام گیرد میتوان این عیب را بر طرف کرد.

 

سفیدک (White Rust)

 

وقتی که یک قطعه گالوانیزه گرم شد و در معرض هوا قرار گرفت ، سطح شفاف آن کم کم به رنگ تیره روشن (Dull Grey) در می آید . این بخاطر تبدیل روی خالص سطح پوشش به کربنات روی می باشد ، که لایه محافظ پوشش ، کربنات روی خواهد بود  و یک لوله گالوانیزه تشکیل می شود.

 

در صورتیکه سفیدک معروف به white rust در نتیجه شرایط جوی یا بد انبار کردن و غیره تشکیل شود ، ترکیبات سطح عموما از هیدروکسید روی است .هنگامی که فیلم لایه محافظ کربنات روی در سطح پوشش تشکیل شد بندرت اتفاق می افتد که در همان سطح White rust تشکیل گردد.

 

گالوانیزه گرم

 

اگر پوشش گالوانیزه شده در معرض رطوبت قبلی و یا در طول تشکیل لایه محافظ قرارگیرد ، سفیدک ظاهر میشود که اکثرا هیدروکسید روی است .از آنجاییکه این سفیدک بصورت توده انبوه بوجود می آید ، سطح پوشش نشان می دهد که عمیقا خورده شده است .

 

رعایت نکاتی را که در نحوه انبار کردن قطعات گالوانیزه گفته شد و هچنین رعایت صحیح در طریقه حمل ، ایجاد ونتیلاسیون و ممانعت از تماس آن با رطوبت ، آب باران و آب کندانس مخصوصا زمان کوتاه بعد از پایان گالوانیزاسیون برای جلوگیری از سفیدک از عمده ترین مسائلی می باشد که بایستی مد نظر قرار داد . سفیدک پودرهای سفید رنگ می باشد که دارای چسبندگی بسیار ضعیف است ، اگر قطعات ، چسبیده بهم انبارشود و بعلت نبودن جریان هوا و یا اگر انبار فاقد سیستم ونتیلاسیون صحیح باشد آب و رطوبت در روی سطح قطعه جمع شده و ایجاد سفیدک مینماید.

 

اگر به علت وجود پرزها و ترک های سطح پوشش ، هوا نتواند کاملا با پوشش تماس پیدا کند ، اکسید کربن کافی جهت تشکیل فیلم محافظ وجود نخواهد داشت ، در نتیجه لایه محافظ تشکیل نخواهد شد . برای پیشگیری از سفیدک ، سطح پوشش را بایستی سریعا خشک کرد تا این نوع خوردگی توقف نماید . قطعات انبارشده در فضای آزاد را بایستی طوری گذاشت که آب در سطح پوشش جمع نشود .

 

رسوب اکسید روی تیره رنگ در سطح پوشش

 

در لحظه ورود قطعه به داخل حمام مذاب روی ، خاکسترهای شناور سوخته میشوند و در سطح فولاد نشست میکنند، که در نهایت پوشش روی خالص راخراب می کنند . برای جلوگیری از این عیب بایستی مواد معلق و شناور سطح حمام را قبل و بعد از غوطه وری جاروب کرد.

 

صنایع گالوانیزه روی پوشان قزوین از تولید تا خدمات محصولات همیشه همراه شما خواهد بود.

صنایع لوله گلخانه ، لوله گالوانیزه ، لوله مانیسمان، لوله برق و لوله قزوین در بستر کیفیت محصولات و خدمات برای شما

آشنایی کامل و تخصصی تکنسین های این مجموعه با موارد و مسائل مورد نیاز شما با مشاوره پی در پی غیر حضوری برای داشتن کیفیت بالا و برتر با استانداردهای بین المللی در پروژه های شما همکار و مشتری گرامی کیفیت را به شما تقدیم خواهد داشت.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”70px”][/vc_column][/vc_row]