لوله گلخانه گالوانیزه

باعث آسیب به سازه شما می‌شود. زنگ در صورت عدم تعمیر زنگ زدگی، محل زنگ زده پوسیده و سوراخ می‌شود. رطوبت جذب قسمت زنگ زده لوله شده ئ فضایی برای رشد انواع باکتری و قارچ را روی بدنه لوله ایجاد می‌کند. در نتیجه با آلوده کردن محیط داخل گلخانه، رشد و سلامت گیاه را به خطر می‌اندازد. از این رو از لوله‌های گالوانیزه برای ساخت گلخانه‌ها استفاده می‌کنند. این انتخاب، طول عمر سازه شما را افزایش می‌دهد و مقاومت آن را در برابر زنگ زدگی و سایش بالا می‌برد. سلامت سازه و محصولات مورد کشت را نیز تضمین می‌کند.

انواع لوله گالوانیزه گلخانه

لوله‌های گلخانه از نظر فرآیند تولید و ویژگی‌های فنی (وزن و سایز) می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد:

از لحاظ فرآیند تولید

این لوله‌ها از نظر فرایند تولید به 2 گروه تقسیم می‌شوند:

لوله گلخانه‌ای گرم سنگین (عمقی داغ):

لوله‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، لوله‌های فولادی هستند که با روش گالوانیزاسیون گرم گالوانیزه می‌شوند. لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای گرم، پس از تولید و طی کردن مراحل شستشو، چربی زدایی و اسید شویی، وارد وان مذاب روی (Zn) می‌شوند. بدین صورت مایع مذاب تمام سطح داخلی و خارجی لوله را می‌پوشاند. هر چه لوله بیشتر در داخل وان مذاب باقی بماند، ضخامت گالوانیزه بیشتر خواهد بود. لازم به ذکر است هر چه سایز لوله کوچکتر باشد، ضخامت گالوانیزه بیشتری را جذب می‌کند. در نهایت شره باقی مانده از مذاب گالوانیزه را از سطوح داخلی و خارجی لوله با سمباده دستگاهی یا دستی، آخال‌گیری می‌شود. گالوانیزاسیون گرم، بهترین و ساده‌ترین روش‌ برای ایجاد یک ‌لایه حفاظتی بر روی

آهن و فولاد محسوب می‌شود. لوله فولادی با روش غوطه‌وری در وان فلز روی مذاب در دمای بالای 420 درجه سانتی‌گراد، آبکاری می‌شود. همچنین مایع مذاب از داخل لوله نیز عبور کرده و تمام سطح داخلی لوله را نیز می‌پوشاند.

گالوانیزه با روش آبکاری گرم موجب می‌شود تا لوله مقاومت بیشتری در برابر رطوبت، سایش و اکسایش بدست بیاورد. در نتیجه میزان استحکام و دوام سازه بالا می‌رود و در نهایت طول عمر سازه افزایش می‌یابد. متوسط طول عمر لوله گلخانه‌ای تولیدشده با روش گرم، بین 25 الی 30 سال است. اما برخی از آنها تا 50 سال هم بدون آسیب جدی ماندگاری دارند. این لوله‌ها پر فروش‌ترین نوع لوله گلخانه است.

مزایای لوله گالوانیزه گلخانه با گالوانیزاسیون گرم عمقی داغ:

افزایش طول عمر سازه گلخانه

مقاومت بالا در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ ‌زدگی

مقاومت بالا در برابر آسیب، ضربه و خراش در هنگام حمل‌ونقل و جابجایی

کمترین هزینه جهت تعمیرات و نگهداری

لوله گلخانه‌ای سرد

در این نوع روش گالوانیزاسیون، سطح لوله‌های فولادی گلخانه با استفاده از الکترولیز توسط فلز روی پوشش داده می‌شود. دمای گالوانیزاسیون و الکترولیز حداکثر 70 درجه سانتی‌گراد است. یا پوشش گالوانیزه بر روی سطح لوله اسپری می‌شود. در هر دو روش ضخامت گالوانیزه روی سطح لوله نسبت به لوله گالوانیزه گلخانه‌ای گرم، نازک‌تر است. همچنین در این روش، داخل لوله گالوانیزه نمی‌شود. از این رو مقاومت آن نسبت به لوله‌های گلخانه گالوانیزه گرم، بسیار کمتر است.

اما قیمت لوله گالوانیزه گلخانه‌ای که با روش سرد تولید می‌شود؛ با توجه به ضخامت کمتری که نسبت به لوله گالوانیزه گلخانه‌ای گرم دارد، کمتر است. این لوله‌ها برای استفاده در مناطق پر رطوبت مثل مناطق شمالی کشور توصیه نمی‌شود و شما می‌توانید در صورت نیاز پروژه و با توجه به نقطه جغرافیایی و بودجه تعیینی، لوله‌های گلخانه گالوانیزه سرد را انتخاب و خریداری کنید.

از نظر سایز

تمام سایزهای لوله‌های گالوانیزه برای گلخانه مناسب نیست. برخی از سایزها فقط برای گلخانه خریداری می‌شوند. از جمله لوله گالوانیزه 1.2 اینچ الی 2 اینچ. لوله‌های گالوانیزه گلخانه بر اساس “نمره” که یک واحد اندازه‌گیری سایز است نیز سایزبندی می‌شوند. این واحد یک اصطلاح بازاری محسوب می‌شود. این اعداد بر اساس قطر داخلی سطح مقطع لوله تعیین شده است. به عنوان مثال یک لوله گالوانیزه گلخانه‌ای 2 اینچی، دارای قطر داخلی برابر با ۲.۳۷۵ خواهد بود. این لوله به نام لوله نمره 6 نیز شناخته می‌شود.

از نظر وزن

لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ در ابعاد مختلف تولید می‌شوند. این لوله‌ها از نظر قطر، ضخامت ورق، ضخامت گالوانیزه و طول با هم متفاوتند و هر کدام از این فاکتورها، مستقیم بر وزن لوله گلخانه اثرگذار است. از این‌ رو با توجه به وزن، این نوع لوله را در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

لوله گالوانیزه سبک

لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای که با ورق 1.8 الی 2 میلی‌متر تولید شده و سپس گالوانیزه می‌شوند در این گروه جای می‌گیرند. از این لوله‌ها برای ساخت گلخانه‌های کوچک یا سقف گلخانه استفاده می‌شود. لوله‌های فابریک گلخانه با ضخامت و ابعاد کمتر نیز در این گروه قرار می‌گیرند.

لوله گالوانیزه سنگین

لوله گلخانه گالوانیزه سنگین با ورق 2.5 تا 3 میل تولید و گالوانیزه می‌شوند. از آنجا که مقاومت ایستایی لوله‌های سنگین بیشتر است، برای ساخت گلخانه‌ در مناطقی که باد در آنجا بیشتر یا شدید می‌وزد (مثل شهر منجیل)، مناطق جغرافیایی که بارش بیشتری دارد یا فشار بیشتری به اسکلت گلخانه وارد می‌شود، از لوله‌های سنگین بیشتر استفاده می‌گردد.

آخرین مقالات

فهرست مطالب