لوله گلخانه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]در صورتی که قصد داریم گلخانه ای را تاسیس کنیم که کاملا استاندارد باشد، لوله گلخانه مناسب ترین انتخابی است که برای ساختار گلخانه به کار می رود. از همین روی بایستی لوله ها را با توجه به ساختاری که گلخانه دارد انتخاب نمائیم.

در ادامه به بررسی کامل لوله‌ های مناسب انواع گلخانه پرداخته‌ ایم. برای استعلام قیمت لوله‌ های گلخانه‌ ای می‌توانید به بخش لیست قیمت‌ها در همین صفحه مراجعه کنید. این لیست قیمت، روزانه در وب سایت قرار می‌گیرد. برای دسترسی سریع تر به هر بخش می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

در ادامه ی مطلب برای شما بیان خواهیم کرد که برای طراحی و ساخت گلخانه چه نوع لوله هایی مناسب می باشد.

در این مطلب بیشتر به بررسی نکات مربوط به لوله‌ های گلخانه پرداخته شده است. برای مطالعه در زمینه قوانین مربوط به احداث و ساخت گلخانه و انواع کاشت گلخانه‌ ای و … می‌توانید به قسمت مقالات مربوط به لوله گلخانه سایت مراجعه کنید.

 

 1. ساخت گلخانه
 2. لوله های گلخانه‌ای
 3. قیمت لوله‌های گلخانه‌ای

 

مهم‌ترین نکات در مورد طراحی و ساخت گلخانه استاندارد


لوله گلخانه روی پوشان

گلخانه چیست؟

 

از زمان های قدیم گلخانه ها در تمام دنیا در به شکل های متخلفی ساخته شده اند و همواره مورد توجه بشر قرار داشته اند.

 

در ایران، ساخت گلخانه های سنتی بسیار رواج پیدا کرده است و از سال های بسیار قبل بسیار مرسوم بوده است و آنگاه به تدریج ساخت گلخانه شیوه ی دیگری به خود گرفته و حالتی مدرن پیدا کرده و براساس محاسبات مهندسی ساخت آن انجام شده است. امروزه، از پروفیل ها به عنوان ستون سازه فلزی در بیشتر طرح های مهندسی استفاده می شود.

 

طاق قوسی آن‌ها از لوله گالوانیزه خمیده شکل گرفته است. سازه های گالوانیزه فلزی، نقشی مهم در مقاومت در مقابل شرایط آب و هوایی گوناگون دارند. آن ها را بر روی بستر بتنی فوندانسیون نصب می کنند.

معیارهای طراحی گلخانه چیست؟

معمولا در هنگام ساخت گلخانه ها، توجهی به رسوم و آداب محلی نمی شود. در واقع گلخانه ها براساس شرایط اقلیمی نواحی مختلف و همچنین با توجه به نیاز عمومی محصولات نیز ساخته می شود.

طراحی گلخانه و همچنین ساخت آن بایستی به گونه ای باشد که مقاومت بسیاری در برابر شرایط جوی آب همچون باد و باران و برف داشته باشد. استاندارد لازمه در هنگام اجرای گلخانه باید به صورت کامل رعایت شود. معمولا در سطح جهان، با استفاده از فیلم های پلاستیکی روی گلخانه ها را پوشش می دهند. همچنین در بسیاری از اقلیم های که شرایط جوی هوا در آنجا به صورت معتدل می باشد مانند شمال اروپا و ترکیه، گلخانه ها به صورت شیشه ای ساخته می شوند.

 

اما به کارگیری فیلم های پلاستیکی هم معایبی در پی دارد که براساس تجربیات بیان شده است که کمتر به آن توجه شده است. این مضرات به شرح زیر می باشد:

 1. در قسمت خرپایه ی گلخانه های پلاستیکی از پروفیل های بسیار سبکی استفاده شده است که موجب می شود شکل و حالت طاق ها در برابر اثرات باد نیز تغییر پیدا کند.
 2. اجزای سازنده گلخانه های پلاستیکی که لبه ی تیزی دارند، موجب پاره شدن فیلم های پلاستیکی می‌گردند.
 3. در بعضی از موارد، فیلم‌ های پلاستیکی از چارچوب‌ها قوی‌ تر هستند.
 4. معمولا اولین چیزی که در گلخانه های پلاستیکی دچار آسیب می شود، دریچه تهویه می باشد.
 5. در اکثر موارد اتصالاتی که برای لوله های طاق، تاج ها و گیره ها به کار میرود کافی نبوده است.
 6. تعداد کمی بادبند به دلیل بالا بردن استحکام اجزای سازه در گلخانه های پلاستیکی به کار گرفته می شود.

 

ویژگی های یک گلخانه استاندارد چیست؟

 

گلخانه فضایی است که شرایط محیطی لازم و مناسب برای رشد و نمو گیاهان در نواحی مختلف و در تمام فصول را ایجاد کند. گلخانه ها به دو گروه تقسیم می‌شوند.

 

 1. گلخانه‌های ثابت
 2. گلخانه‌های متحرک

 

محل احداث گلخانه باید به چه شکل باشد؟

 

گلخانه به شکل واحدی جداگانه احداث می شود. گلخانه هایی که به هم متصل اند از لحاظ هزینه و گرمایش مقرون به صرفه هستند. اما مشکل بزرگ این گلخانه‌ ها، این است که به مقدار کافی نور به گیاهان نمی‌ رسد. نور کافی از ارکان اصلی برای رشد گیاهان است. گلخانه‌ های متصل به هم باید به سمت جنوب ساخته شوند. هچنین از سایر ساختمان‌ها نیز دور باشند.

 

انتخاب مکان مناسب برای احداث گلخانه به چه شکل باشد؟

 

مکان های مناسب جهت احداث گلخانه را بر اساس معیارهای زیر انتخاب می کنند:

 

 1. تامین آب و برق
 2. هزینه حمل و نقل و فاصله از بازار
 3. وجود کارگر
 4. جهتی که گلخانه قرار میگیرد کاملا به جهت وزش باد و باران بستگی دارد، جهت آن به گونه ای تعیین می شود که در هنگام بارش، راه نفوذ باران از دریچه تهویه به درون گلخانه وجود نداشته باشد. همچنین بایستی فن هایی در جهت خنک سازی محیط گلخانه و تبخیری در جهت باد بایستی نصب گردد.
 5. گلخانه بایستی در محلی احداث گردد که خاک آن به گونه ای باشد که بتوانید زهکشی لازم و به اندازه ی کافی را در آن انجام دهید.
 6. یکی دیگر از مواردی که در هنگام احداث گلخانه از اهمیت به سزایی برخوردار است، توجه به شرایط محیطی می باشد. مانند وجود درختان بزرگ و ساختمان هایی با ارتفاع بلند که باد شکنی و سایه اندازی نقش به سزایی دارند.
 7. در صورتی که محل احداث باد خیز باشد لازم است که با استفاده از گیاهان طبیعی و یا سازه های باد شکن مصنوعی ، مانع از آسیب رساندن باد به گلخانه شوند.
 8. توپوگرافی زمین باید به گونه ایی باشد که دارای شیب ملایم در جهت طولی باشد.

 

انواع گلخانه بر اساس نوع اقلیم کدام است؟

 

 1. اقلیم هایی که شرایط آب و هوا در آنجا به صورت گرمسیری و مرطوب است دارای حداقل دمای متوسط نیز می باشند از همین روی در ماه های سرد میزان درجه هوا و دما به بالای 12 درجه سانتی گراد خواهد رسید.
 2. شرایط اقلیمی در مناطق نیمه گرمسیری و البته در اراضی مرتفع گرمسیری به گونه ای است که میانگین حداقل دمای آن در سرد ترین روزها به کمتر از 12 درجه سانتی گراد خواهد رسید.
 3. اقلیم های معتدل
 4. اقلیم های کم آب و خشک

 

نیازهای عمومی جهت طراحی گلخانه چیست؟

 

توجه به شرایط اقلیمی یکی از اصولی ترین نیازها برای اجرای کاشت گیاهان مختلف و همچنین احداث گلخانه می باشد. از همین روی قصد داریم این شرایط را مورد بررسی قرار دهیم:

 

لوله گلخانه

1. اقلیم های گرمسیری مرطوب

 

در برخی مناطق همچون آمازون و جزیره ای جنوب شرق آسیا و مناطق استوایی آفریقا بارش ماهیانه، رطوبت و تابش بسیار بالا و تغییر دمایی در طی سال پایین است. به همین خاطر گلخانه های ساخته شده در این مناطق باید در مقابل عوامل جوی مقاوم باشند.

 

2. اقلیم مهای گرمسیر خشک و مرطوب

 

مثل مناطق قرار گرفته در عرض جغرافیایی 5 تا 20 درجه و جنوب و شمال استوا که فصل های خشک و بارانی از هم جدا هستند و متوسط بارندگی و رطوبت بالا و اختلاف دمای پایینی در طول سال دارند،گلخانه ساخته شده باید در برابر بارش شدید مقاوم و همچنین ناودانی داشته باشد و در فصل های خشک هم در برابر تابش شدید مقاومت بالایی داشته باشد.

 

3. نیمه مرطوب گرمسیری

 

نواحی مثل منطقه های ساحلی شرق چین و در جنوب ژاپن و منطقه های شرقی آمریکا و کشور اوروگوئه که متوسط رطوبت و بارش ماهیانه بالایی دارند و اختلاف دمایی زیادی هم بین زمستان و تابستان دارند؛ در این  مناطق ساخت گلخانه به صورتی است در زمستان نور اجازه ورود هر چه بیشتر را داشته باشد و همچنین آن ها باید ناودانی جهت تخلیه آب داشته باشند. در تابستان ها نیز گلخانه باید مجهز به تهویه ی مناسب و کارآمدی باشد. همچنین به دلیل اختلاف دمای بالای شب و روز تهویه ها باید قابل باز و بسته شدن باشند.

وجود سایه انداز های مناسب و جمع کردن آن ها در زمستان باعث افزایش میزان نفوذ نور به درون گلخانه می شود. همچنین پوشش گلخانه باید پایین ترین نفوذپذیری برای طول موج های بلند را داشته باشد.

 

4. تابستان خشک نیمه گرمسیری

 

مناطقی مثل نواحی جنوبی آفریقای جنوبی، اراضی پست کالیفرنیا و مرکز شیلی و همچنین بخش هایی از جنوب استرالیا و حاشیه مدیترانه دارای تابستان بسیار خشک و زمستان معتدل هستند.بارش های زمستانی زیاد هستند و دما نیز گاهی به -5 درجه می رسد؛ به همین علت داشتن تهویه های قفل شونده برای حفاظت از گیاهان لازم است. دارا بودن ناودانی برای استفاده از آب بارندگی در فصل داغ تابستان نیز بسیار مهم است.

 

5. زمین های مرتفع گرمسیری

 

مناطقی مثل کلمبیا، مالاوی و کنیا هم از این دسته اراضی محسوب می شوند.

 

6. اقلیم های خشک

 

در این مناطق تعرق و تبخیر بیشتر از میزان بارش است. بنابراین مقدار آب کم خواهد بود. آب های زیر زمینی هم شور هستند و همچنین اختلاف دمای روز و شب زیاد است. در این نواحی احتمال وقوع طوفان شن نیز بالاست. گلخانه های این مناطق باید از گیاهان در مقابل طوفان شن و تابش شدید محافظت نمایند.

جنس لوله های به کار رفته در اسکلت گلخانه نیز باید در شرایط جوی گوناگون مقاوم باشند.

 

بهترین گزینه برای ساخت اسکلت های گلخانه ایی لوله هایی هستند که به روش کالوانیزلسیون گرم با فلز روی پوشانده می شوند.

 

از دیگر شاخصه های مهم در دسته بندی گلخانه ها ، طول عمر آنها و مواد به کار رفته در سازه شان است. گلخانه هایی که برای دوره زمانی کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند با هزینه کمی ساخته می شوند. طول عمر این گلخانه ها بین 4 تا 6 سال است. اما برای ساخت گلخانه ها با طول عمر طولانی تر باید از لوله گالوانیزه استفاده گردد. می توان گفت که گالوانیزاسیون به روش گرم نسبت به روش سرد، مقاوم تر بوده و در سازه های گلخانه ایی کاربرد بیشتری دارد چراکه از لوله ها و سازه های فلزی در برابر شرایط جوی و رطوبت و ضربه محافظت می کند و طول عمر سازه را افزایش خواهد داد.

 

چارچوب گلخانه به چه شکل باشد؟

 

سازه ی به کار رفته در ساخت گلخانه باید کم هزینه و مقرون به صرفه باشد و از سویی دیگر باید توانایی تحمل تنش های محیطی مثل باران، تگرگ، برف و طوفان را داشته باشد. در غیر این صورت، خسارات زیادی به گلخانه وارد خواهد کرد. برای جلوگیری از ایجاد خسارت، باید لوله های مناسب و مرغوبی را به کار گرفت.

 

از جمله بارها و نیروهایی که برای طراحی و ساخت سازه ها باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 

 1. وزن ثابت که همان وزن خود سازه و عناصر های اسکلتی میباشد
 2. نیروی وارده بر سازه ها توسط باد
 3. وزن برف در مناطق برف خیز
 4. وزن خود محصول ( در جاهایی که از سازه ها برای نگهداری خود محصول استفاده میشود)

 

لوله گلخانه‌ای مناسب ساخت گلخانه چیست؟

 

یک سری لوله های فولادی درز دار برای آبیاری به روش قطره ای گلخانه استفاده می شود.

 

از لوله گالوانیزه به این دلیل استفاده می شود زیرا دارای استحکام بسیار زیاد است.

 

کاربرد لوله ها چیست؟

 

امروزه لوله های گالوانیزه از پرکاربردترین لوله ها هستند که در تصفیه خانه‌ها، کشاورزی، دکل‌های مخابراتی، کابل برق، سازه های فلزی و سیستم های آبرسانی و … استفاده می شوند.

 

انواع لوله گلخانه

 

معمولا در سازه ها و تاسیسات گلخانه ای، از لوله ی گالوانیزه گلخانه ای استفاده می شود. وجود رطوبت کافی یکی از مهم ترین ارکان در رشد گیاهان می باشد. از همین روی با توجه به این که گیاهان در محیط گلخانه به صورت دائمی آبیاری می شوند بنابراین فضای داخلی آن کاملا مرطوب است. با توجه به این که سازه هایی که در گلخانه به کار می ورد فلزی می باشد بنابراین آسیب پذیری بالایی در شرایط مرطوب دارد.

 

در نتیجه برای جلوگیری از آسیب ، خوردگی و زنگ زدگی، آن ها را گالوانیزه گرم یا سرد می‌کنند. پوشش گالوانیزه از جنس فلز روی است. سازه های فولادی و آهنی در برابر شرایط جوی و رطوبت مقاوم هستند. به همین دلیل از لوله‌های گالوانیزه در ساخت اسکلت گلخانه به وفور استفاده می شود. این لوله ها را لوله گالوانیزه گلخانه‌ای نامیده می شوند.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

روی پوشان قزوین با بهره گیری از دستگاه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک گالوانیزه برای ساخت کیفیت برتر انواع محصولات لوله برق ، لوله مانیسمان و لوله قزوین با استاندارد ISO برای شما که همیشه همراه ما هستید.

حال که به اهمیت لوله های گلخانه ای در ساختار گلخانه ها پی بردید، شما را با انواع و مشخصات لوله های گلخانه ای آشنا می کنیم.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

لوله گلخانه چیست؟


لوله گلخانه چیست

به لوله هایی که مواد تشکیل دهنده ی ان بیشتر از گالوانیزه می اشد و مورد استفاده برای سازه های گلخانه می باشد، لوله گلخانه گفته می شود.

 

انواع لوله گلخانه ای

 

جنس لوله های گالوانیزه گلخانه، فولادی می باشد که به روش گالوانیزاسیون سرد و گرم نیز گالوانیزاسیون خواهند شد. با این عملیات نیز مقاومت لوله های فولادی در برابر خوردگی و زنگ زدگی بیشتر می شود و همچنین طول عمر آن نیز افزایش پیدا می کند.

 

لوله گلخانه تولید شده به روش گالوانیزاسیون سرد

 

در این روش لوله گلخانه با به کارکیری روش الکترولیز با فلز روی پوشش داده می شود. در نتیجه میزان ضخامت روی بر سطوح این لوله ها کمتر می باشد ( بین 8 الی 12 میکرون) به همین دلیل است که مقاومت لوله گالوانیزه سرد به نسبت لوله گالوانیزه گرم کمتر می باشد. عمر نهایی لوله های گلخانه به روش گالوانیزه سرد در شرایط معمولی حدود 2 تا 6 سال می باشد.

 

لوله گلخانه با گالوانیزاسیون سرد

لوله گلخانه تولید شده به روش گالوانیزاسیون گرم

 

گالوانیزه گرم در واقع پوشش دادن آهن یا فولاد به واسطه روی مذاب است . این فرایند ساده یکی از بهترین روشهایی است که برای محافظت از فولاد یا آهن مورد استفاده قرار میگیرد. غوطه ور نمودن فولاد یا آهن در وان روی مذاب باعث ایجاد لایه ایی از جنس آلیاژ روی- آهن بر روی قطعه میشود که تمام سطح قطعه را میپوشاند ، به طوری که هیچ نقطه ایی در سطح یافت نشود که عاری از پوشش بوده تا زنگ زدگی از آنجا شروع شود.

 

مهمترین مزیت‌های پوشش گالوانیزه گرم

 

– قیمت تمام شده ، ارزان است.
– پوشش تشکیل شده دارای عمر طولانی ( در برابر گرما و رطوبت بالا و باد و باران) میباشد.
– هنگام حمل .و نقل ، مقاومت بالایی در برابر آسیب دیدگی دارد و به خاطره خاصیت کاتودیکی اش ، خراششیدگی و زنگ زدگی جزئی را جبران و از فولاد یا آهن محافظت میکند.
– برای قطعات به شکل های گوناگون ، پوشش یکنواخت ایجاد خواهد شد.

 

لوله گالوانیزه گلخانه از جنس فولاد یا آهن است. این لوله توسط سیستم تجهیزات ویژه و با استفاده از فرکانس بالا ، درز آن ها جوش داده می شود. سپس لوله را در داخل وان روی مذاب قرار می‌دهند و آن را گالوانیزه می کنند.

 

در این روش گالوانیزه کردن لوله های فولادی در شرایطی خاص و با دمای بالای (حدود 440 درجه سانتی گراد) انجام می شود. در نتیجه ضخامت روی سطوح لوله حدود 40 تا 80 میکرون نیز افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که لوله هایی که به روش گالوانیزاسیون گرم، گالوانیزه می شوند دارای پایداری بیشتر و طول عمر بیشتری نیز می باشند.

 

در آخر مناسب ترین راه حل برای گرم کردن گلخانه ها، استفاده از سازه های فولادی آبکاری شده می باشد.

 

ورق های فلزی را به دو روش گالوانیزه می کنند

 

 • نخست کار گالوانیزه کردن ورق مورد نظر را انجام داده و آنگاه کار تبدیل رول فروم به لوله را انجام خواهیم داد.
 • ورق مورد نظر را به لوله تبدیل کرده و بعد آن را گالوانیزه می کنند.

 

لوله گالوانیزه گلخانه گرم با سرد چه تفاوت هایی دارد؟

 

تفاوتی که لوله گلخانه سرد و گرم با یکدیگر دارند در نحوه ی تولید آن ها نیز می باشد. بدین گونه که لوله گلخانه تولید شده توسط ایران، دارای کیفیت کاملا خوب و قیمتی مناسب نیز می باشد. مقاومت این لوله بسیار بالا می باشد از همین روی از آن در محیط گلخانه استفاده می شود که هم گرم است و هم دارای رطوبت کافی می باشد. به دلیل آن که به کارگیری گالوانیزه گرم در لوله گلخانه ای جلوی خوردگی آن را خواهد گرفت.

 

طول عمر این لوله 15 تا 20 است .

 

لوله گالوانیزه گلخانه سرد نیز امروزه کاربردهای بسیار زیادی دارد اما تنها تفاوتی که در مقایسه با لوله گالوانیزه گلخانه گرم دارد آن است که دارای استقامت کمتری می باشد و در صورتی که هر جسم تیزی به آن وارد گردد دچار آسیب و خوردگی نیز می شود.

 

عمر این لوله گلخانه ها 3 تا 5 سال است.

 

این نکته را حتما در نظر داشته باشید که در فرآیند گالوانیزه، دو مورد بسیار حائز اهمیت می باشد، که یکی از آن ها ضخامت پوشش و دیگری یکنواختی می باشد. و در صورتی که این لایه ضخیم تر و یکنواخت تر باشد، موجب بالا رفتن طول عمر سازه گلخانه می شود.

 

براساس استاندارد آمریکایی A123، ضخامتی که برای لوله و پروفیل در نظر گرفته می شود 2 و 2/5 میلیمتر و همچنین ضخامتی که برای لایه گالوانیزه در نظر گرفته می شود به طور متوسط 45 میکرون می باشد.

 

پروفیل لوله گلخانه که به صورت استاندارد باشد دارای طول 6 متری می باشد اما با توجه به سفارش متشری اندازه ی که این لوله تولید می گردد بین 4 تا 7 متر می باشد. کلیه بسته ها به صورت یک تنی نیز عرضه می شوند.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

روش های تولید لوله گلخانه

این لوله ها همان لوله فولادی می باشد که طی یک عملیات آبکاری هم مقاومت آن بیشتر می گردد و هم در برابر رطوبت دیگر دچار خوردگی نمی شود.

در طی فرآیند آبکاری لوله فولادی، برای مقاوم سازی بیشتر آن پوششی از فلز روی بر روی لوله قرار خواهد گرفت، پوشش دهی این فلز از طریق عملیات آبکاری گرم و سرد صورت میگیرد، بدین صورت فولادی که تولید می گردد هم دارای استحکام بالایی می باشد و هم مقاومت بسیار خوبی در برابر زنگ زدگی دارد.

تولید لوله با فرآیند آبکاری سرد

زمانی که لوله به روش گالوانیزه سرد تولید گردد، آبکاری آن در شرایط دمایی پایین تری صورت میگیرد به همین دلیل، فلز روی با عمق کمتری به آن نفوذ خواهد کرد. دوام و پایداری این لوله ها تا 8 سال در شرایط معمولی و تحت تابش می تواند باشد.

لوله گالوانیزه گلخانه تولید شده با فرآیند آبکاری گرم

اما فرآیند گالوانیزه کردن لوله های فولادی به روش گرم با شرایط دمایی بالایی صورت میگیرد و روکش کاری آن انجام می شود. از همین روی فلز در این لوله ها با عمق بیشتری نفوذ خواهد کرد و موجب افزایش پایداری و دوام آن ها خواهد شد.

نکته آخر این است که طول عمر لوله ساخته شده با گالوانیزه گرم بیشتر از لوله های سرد می باشد.

قیمت لوله گلخانه


قیمت لوله گلخانه

 

قیمت لوله گلخانه گالوانیزه با توجه به نوع لوله و کاربرد آن متفاوت است. لیست قیمت روزانه لوله های گلخانه ای هر چند روز یکبار توسط کارشناسان روی پوشان به روز رسانی می‌شود و در همین صفحه قرار می‌گیرد.

لازم به تذکر است که به دلیل نوسانات زیاد قیمت‌ها بهتر است جهت اطلاع دقیق از قیمت محصولات با کارشناسان ما تماس بگیرید. با این کار علاوه بر اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه گلخانه و قیمت لوله گالوانیزه گلخانه ای دست دوم می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان روی‌پوشان نیز بهره ببرید.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

قیمت امروز لوله گلخانه

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]

برای اطلاع از قیمت روز لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای به صفحه لیست قیمت‌ها مراجعه کنید. این صفحه هر روز توسط کارشناسان روی پوشان به روز می‌شود و قیمت‌های جدید در آن قرار می‌گیرد.[/vc_column_text][vc_empty_space] قیمت روز محصولات [vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]