گلخانه چیست؟

گلخانه

گلخانه چیست؟

گلخانه چیست؟ گلخانه به فضایی گفته می‌شود که می‌تواند شرایط محیطی مناسب و لازم را برای رشد گیاهان در نواحی و فصول مختلف یک سال فراهم و کنترل کند. (تاریخچه گلخانه) گلخانه ها را بر اساس نوع مصالح به کار رفته در آن‌ها به دوگروه ثابت و متحرک تقسیم می‌کنند.

انواع گلخانه بر اساس شکل ظاهری

گلخانه ها را بر اساس شکل ظاهریشان به گروه های زیر تقسیم بندی میکنند:

1- گلخانه به شکل A

در قسمت تاج این نوع گلخانه ها زاویه ایی وجود دارد که از روبه برو گلخانه را مانند حرف A نشان می‌دهد. سقف این گلخانه ها دارای شیب تندی است. این شیب سبب هدایت برف و باران به سمت ناودانی می‌شود. همچنین در گلخانه تعرق گیاهان را به طرفین هدایت می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این نوع گلخانه این است که، سبب شکست نور به داخل گلخانه جهت استفاده از حداکثر تابش نور می‌شود. در این نوع سازه ها ابعاد شیشه ها کم و وزن آنها زیاد است. به همین دلیل فاصله بین ستون‌ها و کمان‌ها کم و وزن سازه ها نیز سنگین است. در نتیجه از نظر هزینه این نوع سازه ها مقرون به صرفه نیستند. این نوع گلخانه ها معمولا در مناطق بادخیز و مناطقی که بارش برف سنگین است بنا می‌کنند. از دیگر معایب این سازه ها این است ضریب انتقال حرارت شیشه بالا بوده و بسیار شکننده‌اند.

گلخانه

2- گلخانه با سقف قوسی شکل

این گلخانه ها به شکل نیم دایره هستند. اسکلت این گلخانه ها از لوله های گالوانیزه ساخته می‌شود. از مزایای این نوع گلخانه ها میتوان به سبک بودن گلخانه ، ارزان بودن آن، مقاوم بودن آن در برابر باد و طوفان ، مصرف پایین سوخت و انرژی و سرعت زیاد نصب آن اشاره کرد.

گلخانه

3- گلخانه با سقف گنبدی شکل( گوتیک)

در این نوع سازه ، تاج گلخانه از حالت قوسی به شکل شیروانی درآمده است. عرض این گلخانه ها زیاد بوده و به همین دلیل امکان احداث پنجره در تاج آنها وجود دارد. همچنین در این نوع سازه امکان تجمع برف و قطرات آب نیز به حداقل می‌رسد.

گلخانه

4- گلخانه ی دنده ایی

در این نوع گلخانه ها شیب سقف به گونه ایی است که باعث انعکاس نور خورشید در تابستان میشود . به همین دلیل از این نوع سازه ها در مناطق گرمسیر استفاده می‌کنند.

گلخانه

لوله گالوانیزه سازه گلخانه

از جمله لوله های پر استفاده در سازه های گلخانه های صنعتی و کشاورزی ، لوله های گالوانیزه است. لوله های گالوانیزه دارای وزن پایین و قیمت مناسب و همچنین تنوع در وزن و ضخامت بوده که این ویژگی ها به محبوبیت این لوله ها در دنیای صنعت و کشاورزی افزوده است. از آنجا که سازه های گلخانه ایی در معرض مستقیم تغییرات جوی و آب و هوایی هستند و داخل فضای گلخانه نیز گرم و مرطوب است ، امکان خوردگی و زنگ زدگی سازه ها بالا می‌رود به همین دلیل لوله های گالوانیزه گرم بهترین گزینه برای ساخت سازه های گلخانه ای هستند. زیرا این پوشش های گالوانیزه از داخل و خارج از سازه ها در برابر زنگ زدگی و خوردگی و ضربات محافظت می‌کنند. سازه های گالوانیزه گرم گلخانه ایی به روش غوطه وری و طبق استاندارد تولید می‌شوند. عمر مفید لوله های گالوانیزه گرم به 20 سال میرسد.

مراحل تولید لوله گالوانیزه گلخانه ای

مراحل تولید لوله گلخانه گالوانیزه اینگونه است که لوله سیاه از ورق به حالت درزجوش ایجاد می‌شود. سپس آن را تمیز کرده و جهت گالوانیزه به داخل وان مذاب روی منتقل می‌کنند. بعد از انجام عملیات گالوانیزه پوششی با ضخامت متوسط 45- 70 میکرون از فلز روی بر سطح لوله ایجاد می‌شود. سایز مناسب برای لوله های گالوانیزه مورد استفاده در سازه های گلخانه ایی بین ” ½ تا “6 اینچ و نمره ی 2 تا 10 است. بسته بندی لوله های گلخانه ایی به صورت بندیل است و بر اساس وزن بندیل به فروش می‌رسند.

ویژگی های لوله و اتصالات گلخانه ایی

1- این لوله ها دارای استحکام بالا هستند.

2- از انعطافپذیری مطلوبی برخوردار هستند.

3- تنوع اتصالات گالوانیزه زیاد است.

4- امکان گالوانیزه کردن هر سایز از لوله های فولادی وجود دارد.

شرکت روی پوشان قزوین با تولید اتوماتیک ، یکی از تولید کنندگان معتبر در صنعت گالوانیزه گرم ، لوله مانیسمان ، لوله برق و لوله های گلخانه ایی است. ما در روی پوشان با زیر سازی مناسب و شست وشوی گرم ، زمینه ساز کیفیت مطلوب و عمر طولانی محصولات در محیط گرم و مرطوب هستیم.

مدیر
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.