چه محصولاتی را در گلخانه می‌توانیم بکاریم؟

کشت گلخانه‌ای

چه محصولاتی را در گلخانه می‌توانیم بکاریم؟

در مطالب قبلی روی پوشان در مورد انواع گلخانه‌ها و نکات مربوط به احداث گلخانه صحبت کردیم. اگر با این مطالب آشنایی ندارید، می‌توانید مقالات زیر را مطالعه کنید.
 

 
حال در این مطلب از سری مطالب گلخانه شرکت روی پوشان لوله قزوین قصد داریم در مورد محصولاتی که می‌توان در گلخانه‌ها کاشت صحبت کنیم. پس همراه ما باشید تا در ادامه به معرفی رایج‌ترین محصولاتی که به راحتی می‌توانید در گلخانه کشت کنید، بپردازیم.
 

7 محصول که کشت گلخانه‌ای راحتی دارند


یکی از مهم‌ترین نکات در هر تصمیم‌گیری، مسائل مالی و سود آوری است. اگر استفاده شما از گلخانه‌ خانگی نیست و قصد کشت گلخانه‌ای برای ایجاد درآمد هسید، پس در ابتدا باید به این موضوع فکر کنیم که کدام محصولات کشت راحت‌تر و سودآورتری دارند. ما در این مطلب به معرفی محصولاتی می‌پردازیم که در سال می‌توان چند بار از آن‌ها برداشت کرد. این محصولات به شرح زیر هستند:
 

1. کشت گلخانه‌ای خیار و گوجه به صورت ترکیبی

 
کشت گلخانه‌ای خیار و گوجه بهترین و راحت‌ترین بین سایر کشت‌ها است. دلیل آن هم استفاده فراوان آن‌ها در همه فصول سال و کاربرد زیاد آن‌ها در رژیم غذایی مردم کشورمان است. البته خیار و گوجه را می‌توانید در سال بیش از یکبار برداشت کنید.
 

کشت گلخانه‌ای خیار و گوجه سالی چقدر محصول می‌دهند؟

 
با هر بار کاشتن بذر خیار یا گوجه دو تا سه بار می‌توان برداشت انجام داد. برای هر هکتار در حدود 600 تن خیار یا گوجه می‌توان برداشت کرد. البته لازم به تذکر است که در صورت علاقه می‌توانید هر کدام را جداگانه نیز بکارید. یعنی تنها خیار بکارید یا فقط گوجه بکارید.
 

2. کشت گلخانه‌ای فلفل دلمه‌ای

 
فلفل دلمه‌ای یکی از پرمصرف‌ترین‌ها در گروه سبزیجات است. به دلیل استفاده و کاربرد زیاد آن، همواره از پرفروش‌ترین محصولات کشاورزی بوده است. فلفل دلمه بیشتر در سه رنگ سبز، قرمز، نارنجی و زرد کشت می‌شود.
 

کاشت فلفل دلمه چگونه است؟

 
کاشت فلفل دلمه‌ای به وسیله نشاء انجام می‌شود. در صورتی که بذر آن را بکارید، شش هفته بعد از کاشتن جوانه میزند. بذر فلفل دلمه‌ای در فروردین کاشته می‌شود. برداشت محصول آن هم در مرداد ماه معمولا انجام می‌شود. البته برای کشت گلخانه‌ای آن می‌توان، ابتدای تابستان بکاریم و اواسط پاییز برداشت محصول انجام دهیم. برای هر هکتار هم حدود 460 تن فلفل دلمه‌ای می‌توان برداشت کرد.
 

3. کشت گلخانه‌ای زعفران

 
کشت گلخانه‌ای زعفران را می‌توان با هر دو روش هیدروپونیک و هوا کشت انجام داد. روش هیدروپونیک همان‌طور که قبلا توضیح دادیم، مصرف آب بسیار کم‌تری دارد. مقدار محصول قابل برداشت هم در این روش تا سه برابر بیشتر از سایر روش‌هاست.
 

چگونه زعفران بکاریم؟

 
برای کشت زعفران باید پیاز آن را داشته باشیم. خرداد زمان اولین برداشت زعفران است. پس از برداشت پیاز زعفران را از خاک درمیاوریم و در جای خنک و به دور از آلودگی می‌گذاریم.
 
شهریور پیاز زعفران را داخل ظرفی که تا نیمه پر از آب باشد، می‌گذاریم. جوانه مهر ماه بیرون میزنند. آذر هم زمان برداشت بعدی زعفران شماست.
 

4. کشت گلخانه‌ای توت فرنگی

 
کشت گلخانه‌ای توت فرنگی هم از دو روش قابل انجام است. یکی روش هیدروپونیک (ریشه شناور در آب) و روش ریشه در خاک.
 

روش کاشت توت فرنگی چگونه است؟

 
برای کاشت گلخانه‌ای توت فرنگی می‌توانیم هم از روش کاشت نشاء استفاده کنیم هم بذر بکاریم. از لحاظ اقتصادی بذر قیمت کم‌تری از نشاء دارد. اما کاشت نشاء باعث صرفه جویی در آب و زمان شما خواهد شد. زمان کاشت بوته یا بذر اصولا در آذر یا ابتدای فصل بهار است. تابستان هم زمان برداشت میوه است. بوته‌های توت فرنگی این قابلیت را دارند که تا چند سال، میوه بدهند.
 

5. کشت گلخانه‌ای انواع سبزی خوردنی

 
کشت گلخانه ای سبزی یکی از ساده‌ترین ها و البته پربازده‌ترین کشت‌هاست. دوره بازدهی سبزیجات کوتاه‌تر است و رسیدگی به آن‌ها ساده‌تر است. برای کاشتن انواع سبزیجات می‌توانید بذرهای هر کدام را تهیه کنید و در ابتدای بهار آن ها را بکارید. محصول شما تا اواخر پاییز قابل برداشت است.
 
از نمونه این سبزیجات می‌توانیم به ریحان، گشنیز، شوید، خرفه، جعفری، اسفناج، شنبلیله، شاهی و … اشاره کنیم.
 

6. کشت گلخانه‌ای گیاهان زینتی

 
گیاهان زینتی همواره طرفداران خود را دارند و در هر فصلی برای آن مشتری وجود دارد. از این گیاهان، افراد عادی، مشاغل، شهرداری و گل فروشی‌ها استفاده می‌کنند. بذر گل‌ها را در بهار می‌توان کاشت و تا سال‌ها از ساقه‌های ان‌ها شاخه‌های جدید برداشت کرد. اگر دمای گلخانه را مرطوب و بین 22 الی 26 نگه دارید، مکان داشتن گیاهان در همه فصول را دارید.
 

درآمد گلخانه گیاهان زینتی چقدر است؟

 
اگر کمی در بازار شناخته شوید، کافی است. یک گلخانه 500 متری درآمدی بین 2 تا 3 میلیون برای صاحب خود دارد.
 

7. کشت گلخانه‌ای هندوانه، طالبی، خربزه

 
هندوانه، خربزه و طالبی که جر دسته صیفی‌جات هستند، یکی دیگر از محصولات خوشمزه و مورد علاقه مردم کشورمان است. البته سود آن هم بسیار قابل توجه است. بذر صیفی‌جات را در ابتدای اردیبهشت می‌کاریم و اواسط تابستان هم می‌توانیم برداشت محصول داشته باشیم.
 
برای افزایش سودآوری خود می‌توانید در اوایل پاییز اقدام به کاشتن کنید تا برداشت محصولاتان در زمستان باشد. در زمستان قیمت طالبی و هندوانه بیشتر است.

 

تا اینجا با 7 محصول که سود خوبی برای کاشت گلخانه‌ای دارند آشنا شدیم. در مطالب قبلی در مورد نکات مهم قبل از احداث گلخانه صحبت کردیم. در این مطلب در مورد محصولاتی که می‌توانید بکارید، توضیح دادیم. اگر قصد ساخت گلخانه دارید، در بتدا کلیه عوامل و شرایط را در نظر بگیرید و بهتر است از یک مشاور فعال در این زمینه استفاده کنید.

 

صنایع لوله گالوانیزه روی پوشان قزوین تولیدکننده انواع محصولات گالوانیزه گرم ، لوله گلخانه ، لوله برق و لوله مانیسمان

 

مدیر
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.