لوله گلخانه

لوله گلخانه: وقتی قصد تاسیس گلخانه استاندارد داریم، استفاده از لوله گلخانه مناسب از مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌هاست. لوله‌ها را باید با توجه به ساختار گلخانه انتخاب کنیم. در ادامه به بررسی کامل لوله‌های مناسب انواع گلخانه پرداخته‌ایم. برای استعلام قیمت لوله‌های گلخانه‌ای می‌توانید به بخش لیست قیمت‌ها در همین صفحه مراجعه کنید. این لیست قیمت، روزانه در وب سایت قرار می‌گیرد. برای دسترسی سریع تر به هر بخش می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

با ما همراه باشید تا در ادامه همه چیز در مورد لوله‌های مناسب برای طراحی و ساخت گلخانه را عنوان کنیم. در این مطلب بیشتر به بررسی نکات مربوط به لوله‌های گلخانه پرداخته شده است. برای مطالعه در زمینه قوانین مربوط به احداث و ساخت گلخانه و انواع کاشت گلخانه‌ای و … می‌توانید به قسمت مقالات همین وب‌سایت مراجعه کنید.

 

 1. ساخت گلخانه
 2. لوله های گلخانه‌ای
 3. قیمت لوله‌های گلخانه‌ای

 

مهم‌ترین نکات در مورد طراحی و ساخت گلخانه استاندارد


لوله گلخانه

گلخانه چیست؟

 

از دیرباز ، گلخانه ها در سراسر جهان ، مورد توجه ویژه عموم بوده و در طرح ها و سبک های گوناگون ساخته شده اند.

 

در ایران نیز ، گلخانه های سنتی از سال ها پیش مرسوم و بتدریج به شیوه های مدرن و محاسبات مهندسی روی آورده اند. در اغلب طرح های مهندسی ، امروزه از پروفیل ها به عنوان ستون سازه فلزی استفاده می‌شود.

 

طاق قوسی آن‌ها را لوله گالوانیزه خمیده تشکیل می‌دهد. سازه فلزی گالوانیزه، رکن اساسی و مقاوم در برابر باد ، باران ، برف ، سرما و گرما را در بازه زمانی سی ساله ، ایجاد می نماید که روی بستر بتنی فونداسیون نصب می شود.

 

معیارهای طراحی گلخانه چیست؟

 

برای ساخت گلخانه ها به آداب و رسوم محلی توجه نمی‌شود. زیرا گلخانه‌ها را طبق شرایط اقلیمی نواحی مختلف و نیاز عمومی محصولات می‌سازند. طراحی و ساخت گلخانه باید به گونه‌ای باشد تا برابر باران، برف، باد و بار زیاد، محصول کاملا مقاوم باشد. علاوه بر آن باید استانداردهای لازم در ساخت گلخانه اعمال شود. در سطح جهان معمولا گلخانه ها را با فیلم های پلاستیکی می‌پوشانند. در اقلیم های معتدل از جمله شمال اروپا و ترکیه گلخانه های شیشه ایی یافت می‌شوند.

 

استفاده از فیلم های پلاستیکی مضراتی دارند که تجربه نشان داده به این موارد کمتر توجه می‌شود. این مضرات به شرح زیر است.

 

 1. در خرپایه های گلخانه های پلاستیکی ، پروفیل‌هایی به کار رفته است که بسیار سبک هستند. در نتیجه این طاق ها در اثر باد تغییر شکل می‌دهند.
 2. اجزای سازنده گلخانه های پلاستیکی که دارای لبه ی تیز هستند، سبب پاره شدن فیلم های پلاستیکی می‌شوند.
 3. در برخی موارد دیده شده که فیلم‌های پلاستیکی از چارچوب‌ها قوی‌تر هستند.
 4. شروع خسارت در گلخانه های پلاستیکی معمولا از دریچه تهویه آغاز می‌شود.
 5. در اغلب موارد اتصالات لوله های طاق ها و تاج ها و گیره ها کافی نبوده است.
 6. در گلخانه های پلاستیکی از تعداد کمی بادبند جهت ایجاد استحکام در بین اجزای سازنده استفاده می‌شود.

 

ویژگی های یک گلخانه استاندارد چیست؟

 

گلخانه فضایی است که شرایط محیطی لازم و مناسب برای رشد و نمو گیاهان در نواحی مختلف و در تمام فصول را ایجاد کند. گلخانه ها به دو گروه تقسیم می‌شوند.

 

 1. گلخانه‌های ثابت
 2. گلخانه‌های متحرک

 

محل احداث گلخانه به چه شکل باید باشد؟

 

گلخانه باید به شکل یک واحد جداگانه و به صورت یک ساختمان جدید ساخته و احداث شود. گلخانه های متصل به هم از لحاظ هزینه و گرمایش مقرون به صرف هستند. اما مشکل بزرگ این گلخانه‌ها، این است که به مقدار کافی نور به گیاهان نمی‌رسد. نور کافی از ارکان اصلی برای رشد گیاهان است. گلخانه‌های متصل به هم باید به سمت جنوب ساخته شوند. هچنین از سایر ساختمان‌ها نیز دور باشند.

 

انتخاب مکان مناسب برای احداث گلخانه به چه شکل باشد؟

 

مکان های مناسب جهت احداث گلخانه را بر اساس معیارهای زیر انتخاب میکنند:

 

 1. تامین آب و برق
 2. هزینه حمل و نقل و فاصله از بازار
 3. وجود کارگر
 4. جهت گلخانه به جهت باران و وزش باد غالب بستگی دارد به طوری که در هنگام بارش، باران از دریچه تهویه به درون گلخانه راه پیدا نکند. فنها نیز جهت خنک کننده تبخیری در جهت باد غالب باید تعبیه شود.
 5. در محل احداث گلخانه ، خاک باید به گونه ایی باشد تا زهکشی لازم و کافی را فراهم سازد.
 6. برای احداث ، شرایط محیطی نیز بسیار مهم است و باید به آن اهمیت داد ، مانند: وجود درختان و ساختمان های بلند که در سایه اندازی و باد شکن باد نقش دارند.
 7. در صورتی که محل احداث باد خیز باشد لازم است که با استفاده از گیاهان طبیعی و یا سازه های باد شکن مصنوعی ، مانع از آسیب رساندن باد به گلخانه شوند.
 8. توپوگرافی زمین باید به گونه ایی باشد که دارای شیب ملایم در جهت طولی باشد.

 

انواع گلخانه بر اساس نوع اقلیم کدام است؟

 

 1. اقلیم های گرمسیری مرطوب که دارای حداقل دمای متوسط میباشند و در ماه های سرد دما آنها به بالای 12درجه سانتی گراد میرسد.
 2. اقلیم های نیمه گرمسیری و البته اراضی مرتفع گرمسیری که دمای حداقل میانگین آنها در سردترین روزها به کمتر از 12 درجه سانتی گراد میرسد.
 3. اقلیم های معتدل
 4. اقلیم های کم آب و خشک

 

نیازهای عمومی جهت طراحی گلخانه چیست؟

 

اساسی ترین این نیازها برای کشت گیاهان و احداث سازه های گلخانه ای ، شرایط اقلیمی است. حال کمی به این شرایط می‌پردازیم:

 

لوله گلخانه

1. اقلیم های گرمسیری مرطوب

 

مانند آمازون ، افریقای غرب استوایی ، مناطق جزیره ای و شبه جزیره ای آسیای جنوب شرقی. در این مناطق میزان نزولات ماهیانه و میانگین رطوبت در طی سال بالا میباشد و همچنین تغییرات دمایی در طول سال نیز پایین و میزان تابش بسیار بالا است. به همین دلیل گلخانه هایی که در این مناطق ساخته میشوند باید در برابر بارش های فراوان و تابش شدید بسیار مقاوم باشند و سقف گلخانه نیز کاملا پوشیده باشد.

 

2. اقلیم مهای گرمسیر مرطوب و خشک

 

مانند تمامی قاره های بین عرض جغرافیایی 5 تا 20 درجه و شمال و جنوب خط استوا . در این مناطق فصول بارانی و خشک از هم جدا میباشد همچنین در فصول بارانی میانگین بارندگی و رطوبت بسیار بالا بوده و در فصول خشک میانگین تابش بالا میباشد. اختلاف دما در طی سال در این منطقه پایین است . ساخت گلخانه در این مناطق باید به گونه ایی باشد که در فصول بارانی در مقابل بارش شدید مقاوم بوده و دارای ناودانی باشد و در فصول خشک نیز باید نسبت به تابش شدید مقاوم باشد از آب باران های فصول بارانی جهت آبیاری در طی خشکی استفاده شود.

 

3. نیمه گرمسیری مرطوب

 

مناطقی از جمله اروگوئه ، مناطق ساحلی در شرق چین و جنوب ژاپن ، مناطق شرقی آمریکا و سواحل جنوب شرقی ایتالیا جزء مناطق گرمسیری مرطوب میباشد. شرایط اقلیمی در این مناطق به این صورت است که میانگین رطوبت و نزولات ماهیانه در طی سال بسیار بالا است و همچنین تابش آفتاب و اختلاف دمای فصلی بین فصول تابستان و زمستان بسیار زیاد است. در این مناطق در فصل زمستان نیز امکان وقوع یخبندان شبانه نیز وجود دارد. به دلیل نزولات فراوان در این مناطق ، گلخانه ها باید دارای ناودانی جهت تخلیه آب باشند . در این مناطق در فصل زمستان میزان تابش 50 تا 70% کمتر بوده به همین دلیل ساخت گلخانه باید به گونه ایی باشد که اجازه ورود هر چه بیشتر نور را به داخل گلخانه بدهد. در فصل تابستان نیز به دلیل گرمای زیاد ، گلخانه باید مجهز به تهویه ی مناسب و کارامد باشد. از آنجایی که اختلاف دما بین شب و روز نیز زیاد است ، تهویه ها باید قابلیت باز و بسته شدن داشته باشد.

 

پوشش گلخانه نیز باید به گونه ایی باشد تا کمترین میزان نفوذپذیری برای تابش طول موج جهای بلند را دارا باشد. علاوه بر اینها گلخانه ها در این مناطق باید مجهز به سایه اندازهای مناسب نیز باشند تا در فصل زمستان با جمع کردن آن میزان نفوذ نور به داخل گلخانه افزایش یابد.

 

4. تابستان خشک نیمه گرمسیری

 

مناطقی چون اراضی پست کالیفرنیا ، حاشیه ی دریای مدیترانه ، مناطق جنوبی آفریقای جنوبی ، مرکز شیلی و بخشهایی از جنوب استرالیا شامل آب و هوای خشک نیمه گرمسیری میباشند. این مناطق دارای تابستان های بسیار خشک داغ و زمستانهایی معتدل میباشد. بارندگی در فصل زمستان زیاد است و در این فصل ممکن است دما به زیر پنج درجه نیز برسد. به همین دلیل گلخانه هایی که در این منطق ساخته میشوند باید دارای تهویه های قفل شونده باشند تا محکم بسته شده تا بتوانند از گیاهان در برابر دمای خیلی کم محافظت کنند. همچنین این گلخانه ها نیز باید مجهز به ناودانی باشند تا آب حاصل از بارندگی را جمع آوری کنند و از آن در فصول داغ تابستانی استفاده کنند.

 

5. زمین های مرتفع گرمسیری

 

مناطقی چون مالاوی، کنیا و کلمبیا جز این دسته از اراضی میباشند. در این مناطق دما به ارتفاع وابسته است و میانگین دما در فصول سرد یکنواخت بوده اما اختلاف دمای شب و روز زیاد است. این مناطق دارای بارش های پراکنده میباشند به طوری که اختلاف بارش بین دو سال متوالی متفاوت است.گلخانه هایی که در این مناطق احداث میشوند باید مجهز به تهویه های قفل شونده و پوشش غیر قابل نفوذ به بارندگی و ناودانی باشد.

 

6. اقلیم های خشک

 

در مناطق خشک و نیمه خشک میزان تعرق و تبخیر از میزان بارش بیشتر است در نتیجه مقدار آب کم است ، در این اراضی آب های زیر زمینی نیز شور میباشد و اختلاف دمای شب و روز نیز زیاد است به طوری که احتمال یخبندان در شب زیاد است و در روز تابش خورشید بالا میباشد. در این مناطق نیز احتمال وقوع طوفان شن نیز بالاست. گلخانه هایی که در این مناطق احداث میشود باید به گونه ایی باشند که از گیاهان در برابر تابش شدید و طوفان شن محافظت کند.

همانطور که مشاهده کردین با توجه به شرایط آب و هوایی خاص در تمام این مناطق امکان آسیب دیدگی اسکلت های گلخانه ایی بالا میرود در نتیجه باید جنس لوله های به کار رفته در اسکلت گلخانه های احداث شده در این مناطق به گونه ایی باشد که در برابر این شرایط های جوی متفاوت بسیار مقاوم باشند .

 

بهترین انتخاب لوله برای ساخت اسکلت های گلخانه ایی لوله هایی هستند که به روش کالوانیزلسیون گرم با فلز روی پوشانده شده اند.

 

از دیگر شاخصه های دخیل در دسته بندی گلخانه ها ، طول عمر آنها و مواد به کار رفته در سازه ی گلخانه های میباشد. گلخانه هایی که برای دوره زمانی کوتاه تر قرار است مورد استفاده قرار بگیرد را با صرف هزینه کمتر ساخته و احداث میشوند . در این گلخانه چارچوب های به کار رفته با پایه های فاقد پوشش به کار میرود . طول عمر این گلخانه ها بین 4 تا 6 سال است. اما برای ساخت گلخانه ها با طول عمر طولانی تر از لوله ای گالوانیزه استفاده میکند . گالوانیزه نوعی پوشش از جنس فلز روی میباشد که به دو روش سرد و گرم تولید میشود . لازم به ذکر است که گالوانیزاسیون به روش گرم نسبت به گالوانیزاسیون سرد ، مقاومتر بوده و در سازه های گلخانه ایی کاربرد بیشتری دارد زیرا از لوله ها و سازه های فلزی در برابر شرایط جوی و رطوبت و ضربه محافظت میکند و طول عمر سازه ها را افزایش میدهد.

 

چارچوب گلخانه به چه شکل باشد؟

 

برای احداث گلخانه ، سازه های به کار رفته باید کم هزینه و مقرون به صرفه باشد و از طرفی دیگر باید بتواند تنشهای محیطی مانند بارندگی تگرگ ، طوفان و برف را تحمل کند. به همین دلیل اگر چارچوب گلخانه مقاوم نباشد خسارت زیادی به گلخانه وارد میشود . برای جلوگیری از این خسارتها باید علاوه بر رعایت استانداردهای لازم ، برای سازه ها نیز لوله های مناسب و مرغوب را به کار برد. همانطور که گفتیم بهترین گزینه برای ساخت اسکلت های گلخانه ایی ، لوله هایی با پوشش گالوانیزه گرم میباشد.

 

از جمله بارها و نیروهایی که برای طراحی و ساخت سازه ها باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 

 1. وزن ثابت که همان وزن خود سازه و عناصر های اسکلتی میباشد
 2. نیروی وارده بر سازه ها توسط باد
 3. وزن برف در مناطق برف خیز
 4. وزن خود محصول ( در جاهایی که از سازه ها برای نگهداری خود محصول استفاده میشود)

 

لوله گلخانه‌ای مناسب ساخت گلخانه چیست؟

 

یک سری لوله های فولادی درز دار برای آبیاری به روش قطره ای گلخانه استفاده می شود.

 

از لوله گالوانیزه به این دلیل استفاده می شود زیرا دارای استحکام بسیار زیاد است.

 

کاربرد لوله ها چیست؟

 

امروزه لوله های گالوانیزه از پرکاربردترین لوله ها هستند که در تصفیه خانه‌ها، کشاورزی، دکل‌های مخابراتی، کابل برق، سازه های فلزی و سیستم های آبرسانی و … استفاده می شوند.

 

انواع لوله گلخانه

 

لوله گالوانیزه گلخانه‌ای در سازه‌ها و تاسیسات گلخانه به کار می‌رود. یکی دیگر از ارکان اصلی رشد گیاهان رطوبت کافی است. فضای داخلی گلخانه به دلیل آبیاری گیاهان دائما مرطوب است. به دلیل فلزی بودن سازه‌ها در شرایط مرطوب آسیب پذیری بالا است.

 

در نتیجه برای جلوگیری از آسیب ، خوردگی و زنگ زدگی، آن ها را گالوانیزه گرم یا سرد می‌کنند. پوشش گالوانیزه از جنس فلز روی است. سازه های فولادی و آهنی در برابر شرایط جوی و رطوبت مقاوم هستند. به همین دلیل از لوله‌های گالوانیزه در ساخت اسکلت گلخانه به وفور استفاده می شود. این لوله ها را لوله گالوانیزه گلخانه‌ای می‌نامند.

روی پوشان قزوین با بهره گیری از دستگاه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک گالوانیزه برای ساخت کیفیت برتر انواع محصولات لوله برق ، لوله مانیسمان و لوله قزوین با استاندارد ISO برای شما که همیشه همراه ما هستید.

حال که به اهمیت لوله های گلخانه ای در ساختار گلخانه ها پی بردید، شما را با انواع و مشخصات لوله های گلخانه ای آشنا می کنیم.

لوله گلخانه چیست ؟


لوله گلخانه

 

به لوله هایی که اکثرا از مواد گالوانیزه تشکیل شده اند و برای سازه هایی مثل گلخانه استفاده می شود لوله گلخانه گفته می شود.

 

انواع لوله گلخانه ای

 

لوله های گالوانیزه گلخانه از جنس فولاد هستند که با روش گالوانیزاسیون گرم یا سرد گالوانیزه می شوند. با این عملیات لوله های فولادی در مقابل خوردگی و زند زدگی مقاوم تر می شوند و طول عمر آن ها نیز افزایش می یابد.

 

لوله گلخانه تولید شده به روش گالوانیزاسیون سرد

 

در این روش لوله های گلخانه ، به روش الکترولیز با فلز روی پوشش داده می شوند. در نتیجه ضخامت روی بر سطح این لوله ها کمتر بوده (بین 8 الی 12 میکرون) و به همین دلیل دوام آن ها نیز نسبت به گالوانیزه گرم کم تر است. است. لوله های گلخانه ای که به روش گالوانیزه سرد گالوانیزه شده اند در شرایط عادی و معمولی نهایتا 2 تا6 سال عمر میکنند.

 

لوله گلخانه

لوله گلخانه تولید شده به روش گالوانیزاسیون گرم

 

گالوانیزه گرم در واقع پوشش دادن آهن یا فولاد به واسطه روی مذاب است . این فرایند ساده یکی از بهترین روشهایی است که برای محافظت از فولاد یا آهن مورد استفاده قرار میگیرد. غوطه ور نمودن فولاد یا آهن در وان روی مذاب باعث ایجاد لایه ایی از جنس آلیاژ روی- آهن بر روی قطعه میشود که تمام سطح قطعه را میپوشاند ، به طوری که هیچ نقطه ایی در سطح یافت نشود که عاری از پوشش بوده تا زنگ زدگی از آنجا شروع شود.

 

مهمترین مزیت‌های پوشش گالوانیزه گرم

 

– قیمت تمام شده ، ارزان است.
– پوشش تشکیل شده دارای عمر طولانی ( در برابر گرما و رطوبت بالا و باد و باران) میباشد.
– هنگام حمل .و نقل ، مقاومت بالایی در برابر آسیب دیدگی دارد و به خاطره خاصیت کاتودیکی اش ، خراششیدگی و زنگ زدگی جزئی را جبران و از فولاد یا آهن محافظت میکند.
– برای قطعات به شکل های گوناگون ، پوشش یکنواخت ایجاد خواهد شد.

 

لوله گالوانیزه گلخانه از جنس فولاد یا آهن است. این لوله توسط سیستم تجهیزات ویژه و با استفاده از فرکانس بالا ، درز آن ها جوش داده می شود. سپس لوله را در داخل وان روی مذاب قرار می‌دهند و آن را گالوانیزه می کنند.

 

در این روش لوله های فولادی را در شرایطی با دمای بالاتر (حدود 440 درجه سانتی گراد) گالوانیزه می کنند. در نتیجه ضخامت روی بر سطح آن ها بیشتر است (حدود 40 تا 80 میکرون). به همین دلیل پایداری و طول عمر لوله هایی که به روش گالوانیزاسیوم گرم گالوانیزه می شوند بیشتر است.

 

و در نهایت استفاده از سازه های فولادی آبکاری شده به روش گرم برای گلخانه ها بسیار مناسب تر است.

 

ورق های فلزی را به دو روش گالوانیزه می کنند

 

 • ابتدا ورق مورد نظر را گالوانیزه کرده و سپف آن را با رول فرم به لوله تبدیل می کنند.
 • ورق مورد نظر را به لوله تبدیل کرده و بعد آن را گالوانیزه می کنند.

 

لوله گالوانیزه گلخانه گرم با سرد چه تفاوت هایی دارد؟

 

تفاوت این دو لوله در تولید آن ها است به این صورت که لوله گلخانه ای گرم در ایران تولید می شود و کیفیت خوب و قیمت مناسبی دارد این لوله همچنین دارای استحکام است برای همین در محیط گلخانه که هم گرم است و هم فضای مرطوبی دارد استفاده می شودزیرا گالوانیزه گرم در لوله گلخانه ای گرم جلوی خوردگی لوله گلخانه را می گیرد.

 

طول عمر این لوله 15 تا 20 است .

 

از لوله گالوانیزه گلخانه سرد هم استفاده می شود اما مقاومت کمتری نسبت به لوله گالوانیزه گلخانه گرم دارد و با کشیدن هرجسم تیزی به لوله آسب و خوردگی ایجاد می شود.

 

عمر این لوله گلخانه ها 3 تا 5 سال است.

 

باید توجه داشت که در فرآیند گالوانیزه ، ضخامت پوشش و یکنواختی پوشش بسیار حائز اهمیت بوده و هر چه این لایه ضخیم تر و یکنواخت تر باشد ، طول عمر سازه گلخانه بیشتر خواهد بود.

 

بر اساس استاندارد آمریکایی A123، برای لوله و پروفیل با ضخامت 2 و 5 / 2 میلیمتر ، ضخامت لایه گالوانیزه، به طور متوسط 45 میکرون است.

 

پروفیل، لوله گلخانه، قوطی بصورت استاندارد 6 متری بوده ولی بر اساس سفارش مشتری از طول 7 – 4 متر نیز ، تولید خواهد شد. کلیه بسته ها ، بصورت یک تنی عرضه می گردد.

قیمت لوله گلخانه


لوله گلخانه

 

قیمت لوله گلخانه گالوانیزه با توجه به نوع لوله و کاربرد آن متفاوت است. لیست قیمت روزانه لوله های گلخانه ای هر چند روز یکبار توسط کارشناسان روی پوشان به روز رسانی می‌شود و در همین صفحه قرار می‌گیرد.

لازم به تذکر است که به دلیل نوسانات زیاد قیمت‌ها بهتر است جهت اطلاع دقیق از قیمت محصولات با کارشناسان ما تماس بگیرید. با این کار علاوه بر اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه گلخانه و قیمت لوله گالوانیزه گلخانه ای دست دوم می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان روی‌پوشان نیز بهره ببرید.

قیمت امروز لوله گلخانه

قیمت روز لوله گلخانه