لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه به لوله های فلزی که سطح آن را با فلز روی پوشیده شده است لوله گالوانیزه گفته می شود.

لوله چیست؟

ایا تا به حال به ساختار لوله و تاریخچه ی ان فکر کرده اید؟

لوله گالوانیزه هم نوعی لوله است در واقع لوله مانند یک تیوپ خالی است که برای انتقال محصول و فشار به کار میرود.

به عبارتی قدیمی ترین روش برای جابهجایی سیالات در دوران زندگی بشر بوده است. اولین شکل استفاده از لوله استفاده از بامبو برای جابه جایی اب در مقدار کم بوده که با گذشت زمان و پیشرفت علم بامبو جای خود را به کنده های توخالی درختان داد.

میتوان گفت که اولین کاربرد ثبت شده فلزات در لوله کشی استفاده از برنز بوده است. واحد اندازه گیری قطر لوله اینچ میباشد که هر اینچ معادل میلیمتر میباشد. استفاده از لوله ها در اندازه های مختلف کاملا متداول است. 25/4
حال میخواهیم بگوییم که چگونه از لوله های آهنی و فولادی در مصارف محیطهای بیرونی مانند شیروانی منازل و لوله های اب واسکلت گلخانه ها … محافظت کنیم.

گالوانیزه چیست؟

آهنی است که توسط روی پوشانده میشود.در این روش حتی اگر پوشش آهن شکسته شود اهن زنگ نمیزند.

در واقع در این روش بین اهن و روی نوعی پیلی اکتروشیمیایی به وجود می اید که در ان روی به عنوان قطب منفی و اهن به عنوان قطب مثبت عمل میکند.

روی اکسید شده چون فعالتر از اهن است و دارای پتانسیل احیای کمتری نسبت به اهن است و در عوض پتانسیل اکسید بیشتری دارد.این نوع لوله گالوانیزه از جنس اهن نورد (کوبیده) شده میباشد که توسط دستگاه درز جوش درز ان به هم جوش خورده و سپس این لوله را در مذابی از روی فرو میبرند.

روش گالوانیزاسیون

در این روش فلزی که قابل فاسد شدن است را درون مذاب فلز فاسد نشدنی فرو برده و بیرون می اورند تا سطح فلز فاسد شدنی به طور کامل از فلز فاسد تشدنی پوشیده شود.

گالوانیزاسیون به دو روش سرد و گرم انجام میشود:

گالوانیزه گرم

در این روش یک پوشش بر روی اهن یا فولادی که از نظر ترکیب مناسب برای گالوانیزه است به واسطه ی فرو بردن سال است که کاربرد دارد. جالب است که بدانید 150 در وان مذاب روی تشکیل میگردد.این روش گالوانیزه حدود بیشترین روی تولید شده در جهان برای پوشش دهی مورد استفاده قرار میگیرد.

روی به دلیل ماهیت مقاومی که دارد در برابر قدرت تجزیه ی طبیعت مقاوم است.گالوانیزه گرم بیشتربرای پوششدهی قطعاتی که در فضای باز استفاده میشود به کار میرود مانند: گاردریل جاده ها و دکلهای فشار قویی برق… تا انها را از زنگزدگی و خوردگی حفظ کند.

گالوانیزه سرد

در روش گالوانیزه سرد نمک روی را در محلول ابی یا اسیدی میریزند و سپس به قطعه ی مورد نظر اسپری میکنند.

تفاوت گالوانیزه گرم با سرد:

– قطعاتی که با گالوانیزه گرم پوشانده شده اند معمولا در فضاهای باز و خارجی مورد استفاده قرار میگیرند. در این روش فلز روی تا حدی به درون اهن نفوذ میکند در نتیجه مقاومت فلزاتی که به این روش گالوانیزه میشوند بسیار بیشتر از فلزاتیست که با گالوانیزه سرد روکش میشوند.
– در روش گرم ضخامت لایه ی روی بیشتر است و حدود 100 تا 130 میکرون میباشد این در حالیست که ضخامت لایه در روش سرد کمتر از 25 میکرون میباشد.
گالوانیزه گرم قدرت محافظت بسیار بالایی دارد و برای حفاظت از فلز در برابر زنگ زدگی و خوردگی به کار میرود در حالی که در گالوانیزه سرد چون ضخامت لایه روی کمتر است تنها برای محافظت از فلز در برابر زنگزدگی مورد استفاده قرار میگیرد.
– در گالوانیزه ی گرم پوشش روی ظاهری مات و کدر دارد در حالی که در فلزاتی که با گالوانیزه سرد پوشش داده شده اند ظاهری براق و درخشان دیده میشود.
– اگر درسطح فلزاتی که به روش گالوانیزه سرد پوشش داده شده اند خراش عمیق ایجاد شود فلز دچار زنگ زدگی در لایه های زیرین شده و پس از مدتی اکسید میشود.

مهمترین مزیتهای پوشش گالوانیزه گرم عبارتند از:

– پوشش تشکیل شده دارای عمر طولانی در برابر گرما و رطوبت بالا و باد و باران میباشد.

– قیمت تمام شده ارزان است:  در تجارت یک قانون عمومی وجود دارد که کسی که کیفیت خوب را با هزینه پایین تولید کند برنده است. در بسیاری از موارد گالوانیزاسیون یکی از ارزانترین روشها نسبت به روشهای دیگر پوشش دهی میباشد.

جالب است که بدانید در حال حاضر هزینه ی گالوانیزاسیون چه برای لوله گالوانیزه و لوله گالوانیزه گرم ارزانتر از هزینه رنگ امیزی میباشد. در نتیجه با روش گالوانیزاسیون گرم به روش غوطه وری  میتوان قطعات زیادتر با هزینه و نیروی انسانی کمتر را پوشش دهی کرد.

مسلما که نیکل و کروم و طلا نسبت به روی برای پوشش دهی مقاومتر هستند اما آیا شما میتوانید کلیه ی فولاد به کار رفته در ساختمان را با طلا پوشش دهید؟ در این روش گالوانیزاسیون روی خود را فدا میکند در واقع خوردگی فقط در مناطق اسیب دیده باقی میماند و برای جلوگیری از گسترش اسیب دیدگی میتوان تنها نقطه ی اسیب دیده را تعمیر کرد.

–  برای قطعات به شکلهای گوناگون پوشش یکنواخت ایجاد خواهد شد.

آماده سازی فلزات برای گالوانیزاسیون:

برای انجام اینکار به دلیل اینکه روی بتواند کاملا به سطح فلز بچسبد و لایه ی محافظ  را تشکیل بدهد باید سطح فلز کاملا عاری از هر گونه الودگی و زنگ زدگی و ناخالصی و کاملا تمییز باشد.

به همین منظور قبل از انجام عمل گالوانیزاسیون فلز مورد نظر را در محلول اسیدی  مثل اسیدکلریدریک یا سولفوریک اسید همراه با حرکت لرزشی غوطه ور میکنند تا الودگیها و اضافات از سطح فلز کاملا پاک شود.بعد از ان عملیات گالوانیزاسیون اغاز میشود.

صنایع لوله گالوانیزه گرم روی پوشان قزوین

شرکت روی پوشان با کادر تخصصی خود متشکل از مهندس مکانیک، مهندس متالوژی، کارشناس شیمی و کارگران ماهر در زمینه گالوانیزاسیون گرم انواع لوله و قطعه مطابق استاندارهای روز دنیا، توانایی گالوانیزه لوله از سایز 2 / 1 الی 6 اینچ به صورت تمام اتوماتیک و از 8 الی 42 اینچ به صورت نیمه اتوماتیک با ضخامت پوشش 45 میکرون به بالا و انواع مختلف قطعه با ضخامت 60 میکرون الی 100 میکرون با ظرفیت تولید 70 تن در روز را دارد.

سیستم گالوانیزاسیون این شرکت به روش غوطه وری گرم (HOT DIP)  بوده که به سه روش تمام اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک، ودستی تولید میگردد. لذا به توجه به این سه روش ضخامت پوشش از حداقل 45 الی 120 میکرون متغیر میباشد.

امکانات و تجهیزات خط تولید شرکت گویای توان بالای تولید بوده و شامل مشخصات ذیل است.

– وان مذاب به ابعاد (طول) 800 سانتیمتر، عرض 130 سانتی متر و عمق 200 سانتی متر

– وان شستشو به تعداد  عدد

– واحد کوره پیشگرم از ایزولاسیون نسوز و دمای کارکرد 200 درجه سانتی گراد

– جرثقیل سقفی 5 تن به تعداد  دستگاه

ضمن اینکه علاوه برگرم نمودن مخازن چربیگیر وآب گرم و فلاکس در انتهای خط عملیات بخار وهوای فشرده نیز تامین گردیده است  تا بر اثر دمش بخار سطوح داخلی و خارجی لوله اتوماتیک به صورت یکنواخت و استاندارد گالوانیزه گردد.

اطلاعات مجموعه

نام   :صنایع لوله گالوانیزه روی پوشان قزوین

نام مدیریت:  مسعود رزاز

تاریخ تاسیس: 1379/09/29

شماره ثبت: 1889

نام تجاری: روی پوشان

ماهیت:   —

نوع سهامی: سهامی خاص

نوع مالکیت:   —

نوع تجارت:   —

وب سایت:  —-

www.rooypooshan.ir

زمینه فعالیت:

صنعت  /کشاورزی  >صنایع فلزی  >آهن و فولاد  >پروفیل آهنی و فولادی

صنعت  /کشاورزی  >صنعت نفت و گاز و پتروشیمی  >خدمات فنی صنعت نفت و گاز و پتروشیمی

صنعت  /کشاورزی  >صنایع فلزی  >آبکاری  >آبکاری فلزات

صنعت  /کشاورزی  >صنایع فلزی  >ورق  >ورق فلزی و گالوانیزه

نشان تایید هویت

اعضایی که دارای نشان تایید هویت تجارت الکترونیک اول می باشند کسب و کارهایی هستند که توانسته اند روال های احراز هویت حقوقی و فیزیکی دریافت نشان تایید هویت را با موفقیت پشت سر بگذارند

نام : صنایع لوله گالوانیزه روی پوشان قزوین

آدرس کارخانه: قزوین – کیلومتر 14 جاده بوئین زهرا شهر صنعتی لیا – خیابان تکنولوژی برتر

دفتر مرکزی: تهران – سعادت آباد شمالی – بالاتر از میدان کاج – خیابان 12 (شهید علی اکبر) پلاک 22 – واحد 12

تاریخ ثبت: 1379/09/29

شماره ثبت: 1889

مدیریت قانونی : مسعود رزاز